fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Przychylamy się do wniosku RPO Adama Bodnara ws. skontrolowania przez NIK służb specjalnych. Od 2016r. służby mogą bez żadnej kontroli zbierać informacje o każdym obywatelu.

Chcemy, aby w sprawie nadzoru nad służbami specjalnymi wyjaśnienia -  przed Komisją ds. Służb Specjalnych - złożył premier Mateusz Morawiecki.

Andrzej Rozenek podczas konferencji prasowej powiedział:

Przypominam afery: Barbary Blidy, Gruntową, Wilii Kwaśniewskich, wyciek kilkunastu milionów złotych z funduszu operacyjnego CBA, aferę związaną z kardiochirurgami - to są wszystko afery, które wywołała jedna służba i nazywa się CBA. Jak na tak krótki czas funkcjonowania tej instytucji to wręcz bardzo dużo tych afer. Dosłownie kilka dni po tym, jak dowiedzieliśmy się o wycieku pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA, dotarła do nas informacja o fabrykowaniu dowodów przeciwko byłemu prezydentowi kraju. Taka służba nie jest godna miana służby specjalnej, ponieważ staje się wewnętrznym terrorystą, który podnosi rękę na byłego pierwszego obywatele RP i jego małżonkę. To co uczyniono państwu Kwaśniewskim to jest po prostu zgroza, ponieważ mamy do czynienia z nielegalną operacją specjalną, która polegała na fabrykowaniu dowodów, o czym mówi skruszony agent Tomasz Kaczmarek.

O funkcjonowaniu CBA wiemy również z przekazów agenta Wojciecha Janika, który opowiadał jak to było podczas Afery Podkarpackiej. Odkąd dowiedzieliśmy się jak działa ta formacja, nikt nie może spać spokojnie, każdy Polak i każda Polka może być przedmiotem operacji specjalnej CBA, również tych nielegalnych.

W związku z tym stają po stronie Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który 31 grudnia 2019 r. wystosował do prezesa NIK Mariana Banasia pismo, w którym zwraca się o przeprowadzenie kontroli w służbach specjalnych. Dlaczego NIK? Ponieważ ma do tego uprawnienia. Czego oczekuje RPO? Pozwolę sobie zacytować. Od 2016 r. “Służby uzyskały dostęp do danych internetowych za pomocą stałego łącza. Pobieranie danych nie musi się wiązać z żadnym toczącym się postępowaniem. Służby nie muszą już - tak jak przedtem - składać pisemnych wniosków do dostawców usług internetowych i wykazywać, na potrzeby jakiego postępowania dane są im potrzebne. Oznacza to, że dane te mogą być zbierane nie tylko wówczas, gdy jest to rzeczywiście konieczne do wykrywania lub zapobiegania najpoważniejszym przestępstwom, którym inaczej nie da się przeciwdziałać (jak wskazują standardy wynikające z Konstytucji i prawa europejskiego), ale także wtedy, gdy jest to dla służb wygodne”. Chcemy wiedzieć, ile jest spraw wszczętych spraw wobec obywateli naszego kraju, jakie dane są zbierane przez CBA i czy mają one charakter danych wrażliwych i przede wszystkim czy CBA musi te dane o polskich obywatelach zbierać?

Odpowiedź na wniosek RPO z NIK do dziś nie nadeszła. Apeluję do prezesa NIK, aby na to bardzo ważne pismo Rzecznika Praw Obywatelskich odpowiedział i to pozytywnie. Służby specjalne wymagają kontroli, ich działalność operacyjna oraz na co wydawane są pieniądze podatników.

Maciej Gdula podczas konferencji prasowej powiedział:

Każda z ostatnich afer związanych z CBA, ze sprawą Mariana Banasia to są bardzo niepokojące tematy i wymagają specjalnego potraktowania na Komisji ds. Służb Specjalnych oraz wyjaśnień ministra koordynatora. Mamy również poczucie, iż służby inaczej traktują „swoich”, a inaczej „obcych”, o czym świadczą różnice w traktowaniu Mariana Banasia oraz marszałka Tomasza Grodzkiego. Teraz, gdy minister koordynator jest oskarżany przez swojego byłego współpracownika o nakłanianie do przestępstwa, to mamy poczucie, iż ta osoba nie powinna piastować tej funkcji, dlatego też będziemy składać wniosek o wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego. W rządzie jest tylko jedna osoba powyżej ministra koordynatora, czyli szef kolegium ds. służb specjalnych i premier Mateusz Morawiecki. Będziemy go przekonywać, aby przyszedł na Komisję ds. Służb Specjalnych i złożył wyjaśnienia z zakresu kontroli nad służbami, a także złożył raport z najważniejszych obszarów funkcjonowania służb. Chodzi nam również o kwestie podsłuchów, karier niektórych osób w służbach oraz zakres działań służb specjalnych wobec opozycji. Dzisiaj mamy wątpliwości czy polskie służby działają poprawnie.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023