fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Ministrowie Gróbarczyk, Ardanowski, Woś po kolei obiecywali ustawę, która pomoże walczyć z suszą. Skończyło się na szumnych zapowiedziach. Tymczasem Polska wysycha: jesteśmy świadkami przerw w dostawie wody, obumierania przyrody, wstrzymywania prac fabryk. 

Obowiązujące przepisy w niewystarczającym stopniu odpowiadają na problemy związane z postępującą katastrofą klimatyczną oraz pogłębiającą się w Polsce suszą. Obecne prawo wodne zawiera sporo nieścisłych definicji, luki dotyczące legalizacji samowoli budowlanych, czy też pomija kwestie dążenia do osiągnięcia zapisanych w ramowej Dyrektywie Wodnej celów środowiskowych.

Dlatego w Światowym Dniu Walki z Pustynnieniem i Suszą Lewica składa projekt ustawy ułatwiającej przeciwdziałanie suszy i powodziom. 

Głównym celem małej nowelizacji prawa wodnego jest zwiększenie retencji wody, w tym przez renaturyzację rzek i innych wód powierzchniowych. Przyjęte rozwiązania  pozwolą̨ lepiej przeciwdziałać́ skutkom suszy i powodzi; a także zapewnią lepszą ochronę̨ dróg migracji ryb o znaczeniu gospodarczym.

Projekt ustawy umożliwia również budowę̨ małych przydomowych zbiorników na wody opadowe, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę̨. Nasza propozycja rozszerza zakres odszkodowań́ za szkody wyrządzone przez bobry, co przyniesie korzyści zarówno rolnikom, jak i zwierzętom.  

Projekt Lewicy zakłada także dopuszczenie do postępowań wodnoprawnych strony społecznej. Bardzo często społeczeństwo nie jest informowane o działaniach podejmowanych przez Wody Polskiej, w konsekwencji dochodzi do sytuacji wycinki setek drzew, a mieszkańcy dowiadują się o takiej sprawie ostatni. Mała nowelizacja prawa wodnego przewiduje także zmianę okresu obowiązywania pozwoleń wodnoprawnych z 30 do 20 lat, dzięki przyspieszeniu wygaśnięcia tego typu pozwoleń, przedsiębiorstwa, które od dawna nie spełniają norm środowiskowych zostaną poddane ponownej weryfikacji.

Projekt został przygotowany wspólnie z ekspertami i organizacjami pozarządowymi, szczególnie współpracowaliśmy z WWF.  

Nie pozwólmy naszej przyszłości wyschnąć!

Adrian Zandberg podczas konferencji powiedział: 

Składamy projekt ustawy, aby walczyć z suszą, potężnym i realnym zagrożeniem dla polskiej przyrody, rolnictwa oraz całej gospodarce. Ustawy tej z niezrozumiałych przyczyn nie przygotowali ministrowie Gróbarczyk, Ardanowski, czy też Woś, ale przygotowała ją Lewica. Nasz projekt zmian prawa wodnego powstał podczas konsultacji ze środowiskiem naukowym, i który gwarantuje realną ochronę przyrody oraz skuteczną walkę z suszą. 

Anita Sowińska podczas konferencji powiedziała: 

17 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą, kóry został ustanowiony przez ONZ 1995 r. i w ramach obchodów tego święta prezentujemy małą nowelizację prawa wodnego. Projekt został przygotowany wspólnie z ekspertami i organizacjami pozarządowymi, szczególnie współpracowaliśmy z WWF.  

Polscy politycy dostrzegają problem suszy, i że potrzebne systemowe działania. Nie zgadzamy się jednak co do metod, które są proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość. Rząd proponuje rozwiązanie rodem z lat 60-tych ubiegłego wieku - budowa sztucznych tam i wybetonowanych zbiorników wodnych. To są przestarzałe metody, niezgodne z Ramową Dyrektywą Wodną UE, czyli strategią UE, która musimy wdrożyć.  

Daria Gosek- Popiołek podczas konferencji powiedziała: 

Rząd ignoruje ekologów, naukowców, ekspertyzę i opiera się na przeterminowanej wiedzy; przyjmuje błędne założenie, że powinniśmy osuszać pola uprawne, że powinniśmy jak najszybciej pozbywać się wody z naszego krajobrazu". "Rząd stawiając na żeglugę śródlądową betonuje i niszczy system polskich rzek, a betonowe stopnie wodne negatywnie wpływają na całe ekosystemy. Skutek jest tylko jeden - katastrofa ekologiczna. To, co serwuje nam PiS, to przepis na katastrofę.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl