fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło dzisiaj 4280 nowych przypadków zakażenia Sars-CoV-2. Zmarło 76 zakażonych osób. To najwyższy bilans zakażeń i zgonów od początku pandemii.

O tym, że jesienią nadejdzie druga fala pandemii było wiadomo już w czerwcu jednak Rząd nic nie zrobił, aby przygotować nasz kraj na nią.

Rząd kompletnie nie radzi sobie z pandemią, dlatego Lewica chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Bezpieczeństwo obywateli i obywatelek jest sprawą ponad politycznymi podziałami - potrzebujemy dobrych i skutecznych rozwiązań i współpracy pomiędzy rządzącymi i opozycją.

Nasze postulaty:

- zwiększenia liczby testów (docelowo do 100 tys. dziennie)

- 100% refundacji szczepień przeciwko grypie

- poprawka budżetowa - 3 mld zł więcej na ochronę zdrowia

- rekompensaty dla samorządów

- sprzęt i szkolenia do edukacji zdalnej

konfa081020b

Tomasz Trela podczas konferencji prasowej powiedział: 

To miała być prezentacja strategii walki z koronawirusem, ale Polki i Polacy niczego konkretnego, niczego nowego nie usłyszeli. Pozwolę sobie przytoczyć trzy cytaty z polityków Zjednoczonej Prawicy, którzy się wyśmiewali z koronawirusa, że jesteśmy „gotowi” i na „wszystko przygotowani”.  

„Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba 
pójść na wybory tłumnie 12 lipca. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się, idźmy na wybory”. Mateusz Morawiecki, 1 lipca 2020 r. 
„Nam udało się stosunkowo bardzo nad tą epidemią zapanować”. Andrzej Duda, 25 września 2020 r.  
„I również dzisiaj chcę przekazać rodakom wiadomość, że jesteśmy dobrze przygotowani na fale koronawirusa - z punktu widzenia dostępności szpitalnych łóżek, 

sprzętu specjalistycznego, respiratorów". Mateusz Morawiecki, 28 września 2020 r. 

 
To ostateczny dowód na to, że ta ekipa to banda kłamców, która próbuje żyrować na życiu i zdrowiu naszych obywateli. Jak można było mówić, że wirus jest w odwrocie, a dzisiaj mamy absolutny rekord – 4000 zakażeń i 75 zgonów. Wszyscy eksperci podkreślają, że to się tak naprawdę rozpędza i potrzebna jest bardzo precyzyjna strategia walki z koronawirusem. Nie mamy jednak złudzeń, że ten rząd coś samodzielnie wymyśli lub przygotuje. Z tego powodu Lewica po raz kolejny wyciąga rękę.  
 
Lewica składa na ręce prezydenta Andrzeja Dudy wniosek o natychmiastowe zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, z udziałem wszystkich najważniejszych osób w państwie, liderów opozycji, z udziałem ekspertów, którzy mogą udzielić informacji na temat aktualnego stanu epidemicznego w kraju. Żebyśmy wspólnie, w porozumieniu spróbowali wypracować taką strategię i taki przebieg tych najbliższych tygodni, miesięcy, aby elementarne poczucie bezpieczeństwa zagościło w domach naszych rodaków.  

Panie prezydencie, proszę wyjść z Pałacu, proszę przejąć inicjatywę, proszę zaprosić opozycję, proszę podjąć rękawicę walki z kryzysem zdrowotnym w naszym kraju.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Mamy dzisiaj niechlubne rekordy: zgonów i zachorowań, Tego można było uniknąć i to można powstrzymać. Te niechlubne rekordy mają konkretne twarze - to twarze polityków nieodpowiedzialnych, niezdolnych do tego, żeby przez wiele, wiele miesięcy przygotować Polskę, państwo na wyzwania związane z pandemią koronawirusa. 

Polski rząd miał osiem miesięcy na to, aby szpitale przed zakażeniami; aby zakupić dostateczną liczbę respiratorów i łóżek; aby zabezpieczyć szkoły i placówki oświatowe. Przez te osiem miesięcy prawica zajmowała się sama sobą zamiast zajmować się wirusem. Dziś wszyscy płacimy za to słoną cenę. Tę pandemię można powstrzymać, można walczyć skutecznie z koronawirusem, ale nie zrobią tego ci, którzy wmawiają Polakom, że pandemia nie istnieje. 

To nieodpowiedzialne zachowanie, które obserwowaliśmy wczoraj w Sejmie, pokazuje, jak niebezpieczna jest prawica jako całość. Zarówno ta prawica, która nie potrafiła przygotować do niej naszego kraju, jak i ta, która na pandemii próbuje zbijać polityczny zysk. 

Magdalena Biejat podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Z konferencji premiera i Ministra Zdrowia nie dowiedzieliśmy się niczego, była ona PR-ową wydmuszką. Lewica od miesięcy powtarza, że to jest czas, aby zakończyć wojennki i PR-owe przepychanki, z których nic nie wynika. Trzeba zacząć współpracować, zwłaszcza z tymi, którzy przynoszą konkretne rozwiązania.  

Obecnie obserwujemy przyrost dziennych zachorowań o 1000, w tym tempie za tydzień będziemy notować 10 000 nowych zachorowań dziennie. Co robi prawica? Nic! 

Lewica od dawna mówiła, że trzeba zwiększyć liczbę testów, dotacje dla samorządów czy środki przeznaczone na sanepid, aby mógł on odpowiednio kontrolować przebieg epidemii. W budżecie na 2020 rok, którym Sejm zajął się w środę, więcej pieniędzy przeznaczono na Instytut Pamięci Narodowej niż na sanepid. 

Jan Szopiński podczas konferencji prasowej powiedział: 

W marcu mówiliśmy, iż polski system ochrony zdrowia nie udźwignie dwóch epidemii: COVID-19 i grypy. Wczoraj chcieliśmy porozmawiać z premierem min. o tym, jak Polska jest przygotowana na epidemię grypy, która występuje sezonowo. Nie udało się. Zostaliśmy zmuszeni, aby zadać nasze pytania w punkcie pt. oświadczenia. Pytaliśmy, gdzie są szczepionki na grypę, które premier i Minister Zdrowia obiecali seniorom? Gdzie są szczepionki na grypę dla osób, które chciałyby je po prostu kupić.  

Wczoraj respiratory w różnych rejonach Polski, były zajęte w różnym procencie. W moim województwie Kujawsko-Pomorskim na 25 respiratorów, zajętych było 21. Już wkrótce lekarze będą stawać przed dramatycznymi wyborami, kogo leczyć: osoby młodsze, czy też starsze.  

Polski system ochrony zdrowia przez lata, nie uwzględniał w nakładach inwestycyjnych szpitali zakaźnych oraz oddziałów zakaźnych. Apeluję do premiera i Ministra Zdrowia, aby przyjrzeli się temu problemowi.  

Przypominam, iż 15 czerwca 2020 r. mój klub wystąpił do Ministerstwa Zdrowia z pytaniem, którzy urzędnicy podpisali się pod „sławną” decyzją o zakupie respiratorów. Mija 5 miesiąc, a ministerstwo wciąż ustala, kto złożył swój podpis. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021