fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

W Senacie, pod patronatem wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, odbyła się konferencja o sytuacji prawnej emerytów mundurowych po orzeczeniu Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2020 r.

 

Oglądaj konferencję w Senacie - kliknij tu! 

Gabriela Morawska-Stanecka podczas konferencji prasowej powiedziała: 

16 września 2020 r. Sąd Najwyższy okazał się odważniejszy od Trybunału Konstytucyjnego i wydał orzeczenie, w którym wyraźnie stwierdził, że w państwie prawa nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej. W państwie prawa, w przeciwieństwie do reżimów totalitarnych, nie można stosować odpowiedzialności całej grupy, za czyny jednostek. Uważamy, że tzw. ustawa represyjna nadaje się jedynie do wysłania jej do lamusa historii. Lewica złożyła już w Sejmie projekt ustawy, przywracający słuszne świadczenia służbom mundurowym.  

Po wspomnianym orzeczeniu Sądu Najwyższego, sądy okręgowe, w których toczą się sprawy z powództwa osób, które są pokrzywdzone przepisami tej ustawy, przywracają te emerytury.  

Andrzej Rozenek podczas konferencji prasowej powiedział: 

Ustawa przyjęta 16 grudnia 2016 r. przyniosła śmiertelne żniwo, w związku z jej wprowadzeniem umarły 62 osoby. Część z nich popełniła samobójstwo, niektórzy odstawili leki, wielu ostawiło pożywienie, były też przypadki zawałów i udarów mózgu w momencie otrzymania „decyzji śmierci” z Zakładu Emerytalno-Rentowego. Ustawa represyjna wprowadziła ograniczenia wypłat emerytur do wysokości 854-1716 złotych, oznacza to, że nikt kto został objętymi tymi przepisami, nie otrzymuje więcej niż 1716 złotych, a większość z tych ludzi dostaje 854 złote. Dzisiaj te kwoty zostały zwaloryzowane o niewielkie pieniądze, o niewielkie kwoty, które przybyły do wszystkich emerytów.  

Ludzie objęcie tą ustawą czekają na sprawiedliwość, odwołali się do sądów, ale 1500 osób nie doczeka się już sprawiedliwości, ponieważ zmarli z powodu starości lub chorób. To kolejna straszna statystyka wynikająca z tej ustawy. A ci którzy żyją i czekają na sprawiedliwość w sądach, mierzą się z ogromnymi kolejkami w sądach, które nie są w stanie przerobić ponad 30 tysięcy spraw w skali kraju. W pierwszej instancji zapadło już kilkaset wyroków i są one pozytywne i przywracają emerytom mundurowym należne im świadczenia, ale również honor i część. Z tego miejsca chciałem podziękować odważnym sędziom, którzy potrafią orzekać zgodnie z Konstytucją i zasadami przyzwoitości.  

Wiesław Szczepański podczas konferencji prasowej powiedział: 

Od roku w Sejmie leży ustawa zmieniająca haniebną ustawę represyjną. W pierwszych miesiącach pracy wydawało nam się, że jesteśmy w stanie rozpatrzyć ten projekt. W pracach nad nią bierze też udział Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, pierwotnie jej przewodniczącą była nasza koleżanka Magdalena Biejat, ale teraz jest nią przedstawicielka PiS-u. Kilka miesięcy trwało uzyskanie ekspertyzy prawnej, która dotyczy sytuacji byłych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa w państwach postkomunistycznych. Okazuje się, że tylko Polska i Węgry mają takie haniebne ustawy, pozostałe państwa pozostawiły emerytury funkcjonariuszom w niezmienionym kształcie. Od miesiąca staram się uzyskać zgodę przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, abyśmy mogli zebrać się wraz z Komisją Spraw Wewnętrznych i Administracji i rozpatrzyć nasz projekt ustawy. Jakie będą jej losy będzie zależało od większości parlamentarnej, ale w tej chwili jest jedna z najdłużej leżących ustaw w parlamencie i mam nadzieję, że w styczniu uda nam się na tych połączonych komisjach tę ustawę rozpatrzeć i pokazać jaka jest sytuacja emerytów mundurowych. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl