Republika Czech złożyła pozew przeciwko Polsce do TSUE w związku z rozszerzeniem kopalni węgla brunatnego Turów. Nasi południowi sąsiedzi domagają się wstrzymania wydobycia w Turowie do czasu decyzji TSUE.
Wspólnie z Koalicją Obywatelską apelujemy o zwołanie wspólnego posiedzenia sejmowych komisji spraw zagranicznych, energii i klimatu oraz ochrony środowiska w tej sprawie, a także aktuaknej informacji rządu na temat sytuacji wokół kopalni Turów.
Maciej Gdula podczas konferencji prasowej powiedział:
To bardzo wyjątkowa sytuacja, że do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafia wniosek państwa przeciwko państwu, to jest naprawdę sytuacja niezmiernie rzadka, do tej pory bodaj tylko cztery razy zdarzyło w historii. Pokazuje to z jakim dużym problemem mamy do czynienia i to jest też problem, który związany jest w ogóle z wizerunkiem Polski na arenie międzynarodowej. Niestety jesteśmy znani z tego, że wycinamy puszczę, robimy strefy wolne od LGBT albo nie składamy wystarczająco szybko życzeń z okazji wygranych wyborów przez Bidena. To nie jest dobry sposób prowadzenia polityki zagranicznej i niestety, jak chce się być ważnym państwem regionalnie – a ostatnio obchodziliśmy 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – to trzeba z partnerami rozmawiać a nie z nimi się kłócić, spierać i prowadzić politykę faktów dokonanych. I dlatego apelujemy wspólnie z Koalicją Obywatelską, wspólnie z Zielonymi, z Platformą, żeby rząd usiadł z Czechami do rozmów. To jest też taka kwestia bardzo ludzka, jak już nie będzie takich ostrych obostrzeń, będzie można usiąść zamówić sobie piwo zamówić sobie smażone ser i porozmawiać z Czechami tak jak z partnerami to jest niezmiernie ważne tego zabrakło o tym mówili posłowie z regionu, że potrzebna jest tego typu rozmowa. Jest szansa jeszcze, żeby ten wniosek został wycofany, ponieważ to nie jest tak, że jak już złożony to musi być rozpatrzony. Można go wycofać. Jest na to szansa my do tego silnie zachęcamy.