fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Wciąż jest głośno o decyzji papieża Franciszka, który 29 marca 2021 r. ukarał arcybiskupów Sławoja Leszka Głódzia i Edwarda Janiaka za tuszowanie przypadków pedofilii w Kościele. Hierarchowie otrzymali nakaz opuszczenia swoich diecezji oraz zakaz odprawiania uroczystości na ich terenie, zostali także zobowiązani do wpłacenia pieniędzy na fundację św. Józefa, która wspiera ofiary molestowania przez duchownych.

W związku z decyzją papieża posłanka Joanna Scheuring-Wielgus zaapelowała do Ministra Sprawiedliwości oraz Prokuratora Generalnego o nadanie priorytetu 3 sprawom dotyczącym pedofilii oraz osoby Leszka Sławoja Głódzia. Wymiar sprawiedliwości powinien również wznowić postępowanie w sprawie biskupa Janiaka, który również został ukarany przez papieża Franciszka. Osiem miesięcy temu prokuratura w Pleszewie uznała, że nie może znaleźć dowodów winy tuszowania pedofilii przez tego kościelnego hierarchę. Każdy kto ukrywa księży pedofilów musi stanąć przed sądem powszechnym, biskupi nie są wyjęci spod prawa!

 
 

Kara Watykanu oraz wszczęcie postępowania przez prokuraturę w sprawie biskupa Leszka Sławoja Głódzia, powinna również skutkować wszczęciem procedury odebrania mu stopnia generalskiego oraz związanej z nim emerytury. Podobna procedura powinna się rozpocząć w sprawie odebrania Sławojowi Głódziowi tytułów honorowych obywateli miast, które przez ostatnie lata zostały mu nadane. 

Joanna Scheuring-Wielgus podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Wczoraj Watykan uznał, że należy ukarać zarówno biskupa Edwarda Janiaka jak i biskupa Leszka Sławoja Głódzia. Watykan uznał, że ci dwaj hierarchowie są odpowiedzialni za tuszowanie i ukrywanie pedofilów w Kościele. Przypomnę, że biskup Leszek Sławoj Głódź, ale również biskup Henryk Gulbinowicz, który już zmarł a też został ukarany przez Watykan, znaleźli się podobnie do 20 innych w naszym raporcie, który razem z Agatą Diduszko-Zyglewską przekazaliśmy na ręce papieża Franciszka. Wiemy, że trwa jeszcze około dziesięciu postępowań w sprawie biskupów, których wymieniliśmy w tym raporcie. Przypomnę, że były takie osoby, które o naszym raporcie mówiły jak np. pan Terlikowski: „To jest gówno a nie raport”. Widocznie to gówno zostało przeczytane w Watykanie i są wyciągane z niego wnioski. Dzień po dniu, krok po kroku dowiadujemy się o kolejnych biskupach, którzy ukrywali przestępców w sutannach.  

Oczywiście, że te kary, o których wczoraj usłyszeliśmy to są kary naprawdę śmieszne. Cóż to jest za kara dla księdza, który musi wyprowadzić się ze swojej diecezji. Cóż to jest za kara dla księdza, że nie będzie celebrował mszy. Cóż to jest za kara śmieszna kara, że ma wpłacić pieniądze i nie wiemy nawet jaka to ma być suma. Prawda jest taka, że wszystkie osoby, wszyscy księża oraz wszyscy biskupi, którzy brali udział w procederze tuszowanie pedofilii powinni stanąć przed sądem powszechnym. Każda jedna osoba powinna zostać ukarana przez organy świeckie, a nie przez organy kościelne. Zarówno biskup Janiak jak i biskup Leszek Sławoj Głódź są takim samym pełnoprawnym obywatelem jak my wszyscy tutaj.  

Wraz z Agatą Diduszko-Zyglewską informację od Prokuratury Krajowej, przypomnę, że kilkanaście dni temu złożyliśmy 33 zawiadomienia do Komisji ds. pedofilii na biskupów, którzy przenosili księży z parafii do parafii, aby tuszować pedofilię. Na nasz wniosek prokuratura w Gdańsku zajęła się tymi sprawami, w tym sprawami Leszka Sławoja Głódzia. Mam tutaj trzy informacje z Prokuratury Krajowej, że sprawy na Leszka Sławoja Głódzia zostały przekazane do prokuratury w Gdańsku.  

Z tego miejsca chcemy skierować nasz apel. Panie Zbigniewie Ziobro, proszę stanąć po stronie ofiar a nie sprawców. Proszę chociaż raz w swoim życiu zachować się przyzwoicie.  

W naszym liście do Ministra Sprawiedliwości prosimy o priorytetowe potraktowanie tych trzech wniosków, związanych z panem Leszkiem Sławojem Głódziem, ale również prosimy o wznowienie śledztwa odnośnie biskupa Janiaka. Osiem miesięcy temu zgłosiłam zawiadomienie na biskupa Janiaka i prokuratura w Pleszewie odmówiła procedowania, ponieważ nie znalazła punktów zaczepienia i uważała, że biskup nie jest winny. Co się okazało wczoraj, że Watykan jednak znalazł takie punkty, które mówią o tym, że jest winien. Dlatego wnosimy również o wznowienie śledztwa w stosunku do tego biskupa. 
 
Agata Diduszko-Zyglewska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Arcybiskup Głódź jest generałem. Nie stoczył jednak żadnej bitwy w obronie pokrzywdzonych. Nie powinien pobierać generalskiej, najwyższej w kraju, emerytury. Drugi problem to jego honorowe obywatelstwo różnych miast, także Warszawy. Już dwa lata temu wraz z kilkorgiem kolegów złożyłam wniosek do Rady Warszawy o pozbawienie go tego wyróżnienia. Niestety, nasi koledzy z Platformy Obywatelskiej nas nie poparli. A teraz słyszymy, że zmienili zdanie, że dzięki watykańskiemu stemplowi mamy szansę odebrać mu ten tytuł 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl