fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Fundusz Odbudowy Unii Europejskiej został ratyfikowany przez Sejm. Do Polek i Polaków w ramach Krajowego Planu Odbudowy trafi 250 mld złotych! Wybór był prosty. Lewica głosowała za funduszami europejskimi dla Polski! Nie weszliśmy w koalicję z PiS, jesteśmy koalicjantami Polek i Polaków.

Ratyfikacja Funduszu Odbudowy to pierwszy krok. Teraz musimy przypilnować dwóch kwestii. Pierwsza odbędzie się w polskim parlamencie i polega na przypilnowaniu ostatecznego kształtu ustawy wdrożeniowej, która dokładnie określi sposób wydatkowania tych środków.

Lewica nie ufa rządowi PiS, ale ufa Komisji Europejskiej, dlatego też dziś delegacja Lewicy spotkała się z komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreią, aby przedstawić jej pomysły, które pozwolą na wydawania środków unijnych w Polsce przejrzysty i transparentny. Polityczki i politycy Lewicy pragną, aby te rozwiązania zostały przez Komisję wykorzystane i wprowadzone do ostatecznego porozumienia pomiędzy KE a polskim rządem w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Głównym narzędziem jest warunkowość w wypłacie środków. Jeśli PiS będzie łamał europejskie prawo, wówczas kurek z pieniędzmi zostanie zakręcony.

  1. Strona rządowa nie może mieć większości w Komitecie Monitorującym, co pozwoli na obiektywną ocenę wydawania środków w ramach KPO.
  2. Komitet Sterujący raz na pół roku wysyła sprawozdanie z wydatkowania środków do Komisji Europejskiej
  3. Rząd raz na pół roku wysyła własne sprawozdanie z wydatkowanych w ramach KPO środków. Sprawozdanie zanim trafi do Brukseli, musi zostać zaopiniowane przez Komitet Sterujący.
  4. Pieniądze wydawane w ramach Funduszu Odbudowy muszą być objęte zasadą pieniądze za praworządność.

W skład delegacji Lewicy weszli parlamentarzyści Włodzimierz Czarzasty, Robert Biedroń, Magdalena Biejat, Beata Maciejewska, Marcin Kulasek oraz prezydent Będzina Łukasz Komoniewski.

Przedstawiciele Lewicy rozmawiali z komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreią, a także z wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Sylwią Pereirą oraz z przewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów Siergiejem Staniszewem.

Włodzimierz Czarzasty podczas konferencji prasowej powiedział: 

Odbyliśmy dziś kilka spotkań, dwa najważniejsze to rozmowa z panią komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreią oraz wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego Sylwią Pereirą.  

Walczymy jako Lewica o dwie rzeczy, jeżeli chodzi o fundusze europejskie. Pierwsza, będziemy namawiali wszystkie polskie siły prodemokratyczne do poparcia konkretnych rozwiązań w tzw. ustawie wdrożeniowej. Ustawa ta będzie mówiła o tym, jak te pieniądze będą wydawane w Polsce. Musimy ją bardzo dokładnie przeanalizować i wprowadzić do niej jak najwięcej zasad, które pozwolą na uczciwe wydawanie środków europejskich.  

Druga, to odpowiedź na pytanie: o co możemy walczyć na poziomie Komisji Europejskiej? W Komisji Europejskiej można walczyć praktycznie o wszystko. Dlatego tu dzisiaj przyjechaliśmy z następującymi postulatami. W ostatnim czasie KE zwróciła uwagę polskiemu rządowi na kształt Krajowego Planu Odbudowy, a rząd je przyjął. To jest czas na to, aby zgłaszać Komisji kolejne postulaty i my dzisiaj to zrobiliśmy. Po pierwsze, PiS nie może mieć większość w Komitecie Sterującym. Można taką zasadę zapisać, że strona rządowa nie ma większości w Komitecie Sterującym. Pozwoli to Komitetowi na obiektywną ocenę wydawania tych środków. Po drugie, Komitet Sterujący powinien raz na pół roku sprawozdawać Komisji Europejskiej wydatkowanie środków w ramach KPO. Po trzecie, zgłosiliśmy postulat, aby również rząd sprawozdawał co pół roku wydatkowanie środków w ramach KPO, ale zanim trafi ono do Brukseli, musi zostać zaopiniowane przez Komitet Sterujący. Po czwarte, pieniądze muszą być wydatkowane z uwzględnieniem zasady praworządności.  

Chcemy, aby Komisja Europejska miała w Polsce obiektywnego partnera w postaci Komitetu Sterującego. To jest ten moment, aby walczyć o ostateczny kształt porozumienia pomiędzy polskim rządem o Komisją Europejską. Cieszę się, że wiele z naszych postulatów już teraz zostało wprowadzone do dyskusji na linii KE-rząd.  

Beata Maciejewska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

To było bardzo dobre spotkanie z panią komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreią. Przedstawiliśmy nasze propozycje i powiedzieliśmy o tym, że pieniądze europejskie wydawane w Polsce nie mogą być funduszem wyborczym PiS. To Komisja Europejska odpowiada za to, żeby te środki działały na rzecz spójności i odporności Polski. Nie może być tak, że te pieniądze będą wydatkowane tylko w tych gminach, gdzie rządzą burmistrzowie czy prezydenci z PiS, a w innych już nie. Zależy nam na tym, aby każda złotówka wydana w Polsce ze środków unijnych, została spożytkowana na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, spójności oraz zrównoważonego rozwoju. Głosowaliśmy za tymi pieniędzmi, a teraz jesteśmy tutaj, aby uszczelnić system, pokazać mapę niebezpieczeństw. Nasze postulaty spotkały się z dużym zrozumieniem. Pani komisarz powiedziała nam, że nie było dotąd tak dużej fali ostrzeżeń takich jak nasze. Będziemy cały czas patrzeć PiS-owi na ręce i monitorować w jaki sposób te fundusze będą wydawane. W momentach, w których dojdziemy do wniosku, iż są źle wydawane bardzo stanowczo działać.  

Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski podczas konferencji prasowej powiedział:

Fundusz Odbudowy to dodatkowe źródło finansowe, które ma wesprzeć Polskę w odbudowie po pandemii. Samorządy przez wiele lat udowadniają, że potrafią w dobry sposób wykorzystywać środki płynące z Unii Europejskiej.  

Liczymy na to, iż w dystrybucji środków w ramach Funduszu Odbudowy utrzymany zostanie dotychczasowy podział na subregiony. Liczymy na to, iż głos samorządów będzie tutaj słuchany, a pieniądze będą płynąć w sposób transparentny i przejrzysty. 

Magdalena Biejat podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Partnerem w rozmowie o tym jak mają zostać wykorzystane środki z Funduszu Odbudowy jest dla nas Komisja Europejska a nie rząd. To Komisja jest gwarantem tego, iż te pieniądze będą wydawane pod demokratyczną kontrolą. Mówiliśmy dziś o tym, jak ważny będzie kontakt pomiędzy Komisją Europejską a Komitetem Sterującym w skład, którego zgodnie z pomysłem Lewicy mają wejść przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych, związków zawodowych oraz związków przedsiębiorców, aby zapewnić rzetelną kontrolę tych środków.  

W rozmowie poparliśmy postulaty, które zostały wysłane w maju do Komisji Europejskiej przez organizacje społeczne. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl