fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Nowe władze Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie rozpoczęły restrukturyzację, pracę ma stracić około 100 osób. Kontrolę w tej sprawie wszczęła już Państwowa Inspekcja Pracy. Pracownicy anonimowo donoszą, iż na uczelni panuje atmosfera zastraszania. Zwalniani twierdzą, że nowe władze chcą po prostu wymienić kadrę naukową i wstawić na ich miejsce swoich ludzi. 

Rektor uczelni motywuje restrukturyzację sytuacją ekonomiczną uczelni. Posłowie Lewicy uzyskała wgląd w sprawozdania finansowe Uniwersytetu Pedagogicznego i według tych dokumentów stan finansów uczelni nie może być podstawą do zwolnień. Ministerstwo Edukacji i Nauki oświadczyło, iż nie konsultuje z uczelnią działań restrukturyzacyjnych. 

W związku z tymi doniesieniami posłowie Lewicy zwrócili się z interwencją poselską do Ministra Edukacji i Nauki o przeprowadzenie audytu finansowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, aby pokazać rzeczywistą sytuację finansową uczelni i czy w jakikolwiek sposób uzasadnia ona plany restrukturyzacji i zwolnień. 

Zwalnianie bez podawania merytorycznych przesłanek to uderzanie w interes pracowników uczelni oraz studentów, a więc w interes edukacji wyższej jako całości. Lewica apeluje do ministra Przemysława Czarnka, aby przestał być bierny i podjął działania. Nie może nie może być żadnych wątpliwości, że decyzje o zwolnieniach mają podłoże polityczne, ponieważ na ten moment dotyczą one w dużej mierze osób krytycznych wobec obecnej władzy.

Maciej Gdula podczas konferencji prasowej powiedział:

Sytuacja Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie jest bulwersująca, od kilku miesięcy rektor mówi o tym, że musi przeprowadzić plan restrukturyzacji. Niedawno zaczął wprowadzać swoje słowa w czyny i zwolnił kilkunastu pracowników, w tym min. prof. Janusza Majcherka, uznanego naukowca, ale i krytyka obecnej władzy. 

Rektor twierdzi, iż sytuacja ekonomiczna uczelni wymaga restrukturyzacji i zwolnień. Jako posłowie zdobyliśmy sprawozdania finansowe uczelni, przedstawiliśmy je naszym ekspertom i według nich sytuacja Uniwersytetu Pedagogicznego jest dobra.  

Przeciwko polityce zwolnień protestują pracownicy nie tylko Uniwersytetu, ale i innych uczelni. Zwracamy się do ministra Czarnka, aby przestał być bierny i podjął działania. 

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji prasowej powiedziała:

Uzasadnienie zwolnień rektora Uniwersytetu Medycznego po prostu nie trzyma się kupy, przeczą tezie, jakoby Uniwersytet znajdował się w trudnej sytuacji. Jeżeli liczby finansowe mówią co innego niż władze uczelni, to jest to moment, w którym do akcji musi wkroczyć Ministerstwo Edukacji i Nauki.  

Zwracamy się z interwencją poselską i prośbą o przeprowadzenia audytu finansowego na Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, aby pokazać rzeczywistą sytuację finansową uczelni i czy w jakikolwiek sposób uzasadnia ona plany restrukturyzacji i zwolnień.  

A nawet jeżeli by tak było, to nie może być tak, że jedynym kryterium wybory osób, które są zwolnione jest czas trwania umowy i to czy ona się kończy w przyszłym roku, czy też nie. Siłą uczelni wyższych jest merytoryczna wartość i wkład prac naukowców czy badaczy w funkcjonowanie uczelni. Zwalnianie bez podawania merytorycznych przesłanek to uderzanie w interes pracowników uczelni oraz studentów, a więc w interes edukacji wyższej jako całości. 

Dlatego tak ważne jest, aby nie było żadnych wątpliwości czy decyzje o zwolnieniach nie mają podłoża politycznego, ponieważ dotyczą one osób krytycznych wobec obecnej władzy. Czy to nie jest prawdziwy powód utraty przez nich pracy.  

Przyszliśmy tu także jako przedstawiciele środowiska akademickiego i wyrażamy pełną solidarność z pracownikami Uniwersytetu Pedagogicznego, zwalnianymi osobami, a także ze studentami. Studentami, dla których ostatni rok bardzo boleśnie doświadczył, a ich edukacja nie była taka jaka powinna. Nauka zdalna, brak zajęć oraz brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcami. Nie wolno dodatkowo karać studentów, odbierając im możliwość kontaktu z najlepszymi wykładowcami pracującymi do tej pory na Uniwersytecie Pedagogicznym.  

Pod apelem do władz uczelni podpisali się nie tylko przedstawiciele krakowskiego środowiska akademickiego, ale i wielu innych uniwersytetów min. Warszawskiego, Jagiellońskiego, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przyłączamy się do tego apelu! 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl