fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

30 listopada ubiegłego roku weszły w życie przepisy pozwalające policji i żandarmerii wojskowej usunąć z mieszkania agresora zagrażającego bezpieczeństwu rodziny.  Po telefonie od przerażonej rodziny czy sąsiadów interweniująca policja może powiedzieć rodzinnemu katu - pakuj się i opuść mieszkanie, a Twoja rodzina przez 2 tygodnie w spokoju zdecyduje, czy postawić ci zarzuty o znęcanie czy wybaczyć. Nazywamy to natychmiastową izolacją sprawcy przemocy w rodzinie. To procedura opisana i promowana w Konwencji Stambulskiej. O te uprawnienia policji organizacje przeciwprzemocowe i kobiece upominały się od ponad dekady. 

Anita Kucharska-Dziedzic:

Powiemy dziś Państwu co, działa, co nie działa i dlaczego nie działa lub jak poprawić skuteczność działania przepisów izolacyjnych. Zbigniew Ziobro powiedział, że te przepisy pokazują, że nie jest nam potrzebna konwencja stambulska, bo i bez niej w Polsce tworzymy dobre prawo dla kobiet czy ofiar przemocy.  My dziś pokażemy, ze dobre prawo nie wystarczy, kluczowa jest chęć wykorzystywania narzędzi prawnych, a ta zdarza się, ale nie jest powszechna. I mapy które państwo widzicie, a które zapełnialiśmy przez ostatnie tygodnie dzięki upartym interpelacjom i zapytaniom do ministerstw i komend wojewódzkich, pokazują, że stosowanie prawa zależy od chęci i aktywności komendantów wojewódzkich i powiatowych, którym zależy na tym, by w rodzinnym domu wszyscy byli bezpieczni. 

- łączna liczba izolacji: 1331;

- liczba izolacji na 100 tys. mieszkańców Polski - 3,46;

- liczba powiatów, w których nie podjęto ani jednej izolacji sprawcy: 131 (na 380 powiatów);

- najwięcej izolacji na 100 tys. mieszkańców dokonano w powiecie bielskim w województwie podlaskim (70,36);

- w skali województw najwięcej izolacji na 100 tys. mieszkańców dokonano w województwie podlaskim (13,03), a najmniej w województwie wielkopolskim (0,69) – 19 razy mniej!;

- ośrodki miejskie (powiat grodzki + ziemski) powyżej 100 tys. mieszkańców, w których nie dokonano ani jednej izolacji: Gdynia, Toruń, Opole, Płock, Przemyśl, Leszno, Nowy Sącz;

- powiaty ziemskie powyżej 150 tys. mieszkańców, w których nie dokonano ani jednej izolacji: pruszkowski (mazowieckie), ostrowski (wielkopolskie), inowrocławski (kujawsko-pomorskie), wadowicki (małopolskie), wodzisławski (śląskie), oświęcimski (małopolskie), miński (mazowieckie).

Monika Falej:

Apelujemy, żeby pani marszałek Witek odmroziła druk sejmowy nr 584 i żebyśmy mogły procedować wspólnie nad rozwiązaniem, które pomoże ofiarom przemocy w rodzinach żołnierek i żołnierzy, by mogli być objęci procedurą niebieskiej karty, która wesprze ofiary przemocy. Jako posłanki lewicy również zajmiemy się kwestią tego, by jednak to policja mogła natychmiast działać w tych obszarach. 

Katarzyna Ueberhan:

Ta ustawa nie działa jednak tak dobrze jak powinna. Jeżeli porównamy te dane do liczby założonych Niebieskich Kart, które właśnie przecinają procedurę przeciwdziałania przemocy w rodzinie, są zakładane w rodzinach dotkniętych przemocą, zakładane są przez policję. Komenda Wojewódzka w Poznaniu założyła takich kart najwięcej w Polsce bo aż sześć i pół tysiąca! 

 

 

Obejrzyj całą konferencję prasową!

 

 

 

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023