fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Polska w czasach pandemii COVID-19, czytaj raport tutaj! 

konfa130721a

W lipcu 2020 r. premier Mateusz Morawiecki namawiał seniorów, by tłumnie brali udział w wyborach prezydenckich. Przekonywał, że koronawirus jest w odwrocie. W rocznicę tych słów Lewica podsumowuje miniony rok pod kątem walki z pandemią COVID-19. 

- Za bezpieczeństwo epidemiczne kraju odpowiada Rząd! To rząd posiada wszelkie narzędzia potrzebne do walki z każdym zagrożeniem zdrowotnym, jako jedyny posiada również pełną wiedzę na temat stopnia rozwoju epidemii. Na Rządzie spoczywa również obowiązek i odpowiedzialność zabezpieczenia kraju oraz profilaktyka, skierowana na konkretne zagrożenie. Dlatego za to, jak poradziliśmy sobie z epidemią odpowiedzialność ponosi głównie Minister Zdrowia oraz Prezes Rady Ministrów.

Analizując wszystkie podjęte decyzje, ich czas, konsekwencje medyczne, uciążliwość dla społeczeństwa i zakres obostrzeń oraz porównując to z innymi krajami Europy, rodzi się przekonanie, iż Polski Rząd, kierował się w pierwszej kolejności obawą przed spadkiem poparcia społecznego czy utratą popularności politycznej – czytamy w raporcie „Polska w pandemii. Księga błędów i zaniechań rządu PiS”. Dokument przygotowany przez Lewicę to podsumowanie, które zbiera całą wiedzę o sprawach dotyczących pandemii; zawiera zarówno pozytywne jak i krytyczne oceny działań władzy. Jest też swoistą „białą księgą” pokazującą zarówno to, gdzie władza stanęła na wysokości zadania, jak i miejsca, w których nie podołała.

Raport obejmuje wydarzenia od pojawienia się pierwszych informacji o koronawirusie, czyli od stycznia i lutego 2020 roku, aż po końcówkę ostatniej, trzeciej fali epidemii, czyli maj i czerwiec 2021 roku. 

Dokument zawiera także rekomendacje na przyszłość i opis tego, jak państwo powinno reagować, a czego nie powinno robić przy ewentualnych kolejnych zagrożeniach epidemicznych.

Prezentacja raportu „Polska w pandemii. Księga błędów i zaniechań rządu PiS” odbyła się na Stadionie Narodowym, gdzie zlokalizowany jest najsłynniejszy szpital tymczasowy. Dokument przedstawili parlamentarzyści Lewic: Krzysztof Gawkowski, Marcelina Zawisza, Wojciech Konieczny, Jan Szopiński, Marek Rutka oraz Zdzisław Wolski.

W drugiej części konferencji zaproszeni eksperci, pracownicy systemu ochrony zdrowia walczący z COVID-19 na pierwszej linii frontu, przedstawili rekomendacje dla rządu na spodziewaną jesienią kolejną falę zachorowań. Wśród gości znaleźli się: Longina Kaczmarska (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych), Zofia Małas (Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych), Maciej Krawczyk (Krajowa Rada Fizjoterapeutów), Agnieszka Gierszon (Krajowy Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii) oraz Piotr Merks (Związek zawodowy pracowników farmacji).

Gawkowski130721

Poseł Krzysztof Gawkowski: Za walkę z pandemią w Polsce odpowiadają dwa ośrodki Minister Zdrowia oraz Prezes Rady Ministrów. To ci politycy powinni wziąć na siebie odpowiedzialność, stanąć przed opinią publiczną i odpowiedzieć na raport „Polska w pandemii. Księga błędów i zaniechań rządu PiS”.

Konieczny130721

Senator Wojciech Konieczny: Trzeba zrobić szerokie badania jak zachęcić ludzi do szczepień. Obojętnie co wyjdzie z badań, to nie możemy patrzeć na słupki poparcia. Nawet jeśli będzie miało to wpływ na poparcie.

Wolski130721

Poseł Zdzisław Wolski: W zeszłoroczne lato, kiedy było wiadomo, że nadchodzi kolejna fala rząd wysyłał uspakajające komunikaty o ustępującej pandemii, zamiast wzmacniać Sanepid czy przeszkolić personel w obsłudze respiratorów.

Szopinski130721

Poseł Jan Szopiński: Stanisław Karczewski lekarz i senator PiS powiedział, że rząd nie zablokował przylotów z Anglii i nie zorganizował na lotniskach obowiązków testów, aby wykryć osoby zakażone, bo bardzo przejął się hatem ze strony osób przylatujących do Polski na święta Bożego Narodzenia.

Rutka130721

Poseł Marek Rutka: W 2020 r. pod względem nadmiarowych zgonów gorzej było tylko w Bułgarii i była trzykrotnie wyższa od średniej w UE. Zmarło około 90 000 Polek i Polaków. Zawiódł system, ale nie ludzie w nim pracujący.

Zawisza130721

Posłanka Marcelina Zawisza: Kampania informacyjna 500 Plus była wszędzie. W każdej gazecie, na każdym bilbordzie, w każdej telewizji oraz w środkach komunikacji miejskiej w jaki sposób można skorzystać z 500 Plus – a tego nie ma w kampanii ze szczepionkami.

 

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023