fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Czy Babcia i Dziadek mogą iść na studia? Jasne, o ile Uniwersytet Trzeciego Wieku funkcjonuje w pobliżu miejsca ich zamieszkania. Niestety nie zawsze tak jest. Lewica chce to zmienić i składa projekt ustawy „Uniwersytet Trzeciego Wieku w każdym powiecie”.

W Polsce działa 640 tego typu placówek, ale funkcjonują one głównie w dużych miastach. 120 tysięcy studentek i studentów co roku chętnie uczestniczy w zajęciach, upatrując w tym szansę na zdobycie dodatkowej wiedzy, ale też na czerpanie większej radości z życia. 

Uniwersytety Trzeciego Wieku to nic innego jak placówki dydaktyczne dla seniorów, których celem jest poprawa jakości życia osób starszych. Można w nich zdobywać wiedzę zgodną z zainteresowaniami oraz nabywać nowe umiejętności. W ofercie zajęć można znaleźć min. historię, zajęcia komputerowe czy też naukę języków obcych. Absolwentom tego typu zajęć z pewnością nie grozi wykluczenie cyfrowe. 

Niestety do tej pory nie mają one umocowania ustawowego, ale i też państwo nie zapewnia im stałego źródła finansowania. Każda złotówka zainwestowana w tego typu placówkę, zwraca się poprzez oszczędności w wydatkach na leczenie. Aktywni seniorzy są po prostu zdrowsi zarówno fizycznie jak i intelektualnie. Dla osób na emeryturze niezwykle ważne jest poczucie przynależności do określonej grupy. Podczas zajęć nawiązują się liczne przyjaźnie, a obecność rówieśników dodatkowo dopinguje do wyjścia z domu i spotkań. 

Uniwersytety Trzeciego Wieku powinny funkcjonować w każdym powiecie, w tym celu potrzebne są jasne zasady ich działania oraz wsparcie finansowe ze strony państwa. Umożliwia to projekt ustawy Lewicy, który zakłada:

- stabilne finansowanie z budżetu państwa w wysokości 2 mld zł rocznie

- działanie w oparciu o współpracę stowarzyszenia prowadzącego Uniwersytet z uczelnią wyższą oraz samorządem powiatowym

  1.  Uczelnie zapewniają kadrę wykładowczą
  2. Samorządy zabezpieczają działania organizacyjno-administracyjne

Lewica chce, aby tego typu placówki działały w każdym powiecie a nie tylko w dużych miastach. Państwo powinno wspierać i popularyzować tę formę spędzania czasu. Uniwersytety Trzeciego Wieku to szansa dla seniorek i seniorów na powrót do pełni życia po okresie pandemii koronawirusa.

Wanda Nowicka, posłanka, podczas konferencji prasowej powiedziała:

Złożyłam dzisiaj projekt ustawy, który wspiera Uniwersytety Trzeciego Wieku poprzez zapewnienie im stabilności finansowej. Tego typu uniwersytety są fantastyczną formą aktywizacji osób starszych oraz poprawy ich jakości życia, a także profilaktyki zdrowotnej, w szczególności zdrowia psychicznego i intelektualnego.  

Należy pamiętać, iż społeczeństwo się starzeje i w Polsce w tej chwili żyje 10 mln seniorek i seniorów, którzy potrzebują wsparcia, które będzie podnosiło ich jakość życia. W tej w chwili działa w naszym kraju 640 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w których studiuje 120 tysięcy osób, 60 proc. z nich to kobiety. Niech ta wysoka liczna uniwersytetów nas nie łudzi, że sytuacja jest idealna, ponieważ wciąż są białe plamy na mapie, co oznacza, że seniorki i seniorzy mają nierówny dostęp do tej formy aktywności.  

Uniwersytety Trzeciego Wieku do tej pory nie były uregulowane ustawowo, co powoduje, że działają na warunkach społecznych i często są prowadzono przez osoby starsze.  

Projekt zakłada, że stowarzyszenia, które prowadzą tego typu uniwersytety będą zawierać umowy z samorządami, które będą odpowiadać za działania administracyjne projektu oraz uczelniami, które zapewnią kadry oraz finansowanie zajęć prowadzonych przez wykładowców. Tego typu stałe wsparcie powinno spowodować, iż te białe plamy będą znikać z mapy Polski i nowe uniwersytety będą powstawać, zwłaszcza na wschodzie naszego kraju.  

Uniwersytety Trzeciego Wieku po prostu nam się opłacają, dzięki nim osoby starsze będą żyły dłużej, ale też będą w znacznie lepszej formie. ‘

Marcin Kulasek, przewodniczący Podkomisji ds. Edukacji i Nauki, podczas konferencji prasowej powiedział: 

Uniwersytety Trzeciego Wieku to szansa dla seniorek i seniorów na powrót do pełni życia po okresie pandemii koronawirusa. Głównym celem tego typu placówek jest działalność edukacyjna, integracja oraz aktywizacja osób starszych. Składając projekt „Uniwersytet Trzeciego Wieku w każdym powiecie” zdecydowaliśmy się na model francuski, czyli na współpracę z uczelniami wyższymi, co pozwoli na podniesienie poziomu prowadzonych zajęć. Francja to ojczyzna uniwersytetów trzeciego wieku, to tam powstały pierwsze tego typu inicjatywy, a Polska po Belgii była trzecim krajem, w którym rozpoczęto wdrażanie tej idei w życie.  

Stabilne finansowanie tego typu placówek to szansa dla środowiska akademickiego, którzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenia, ale to też nauczyciele i wykładowcy akademiccy zapewnią im najwyższy poziom merytoryczny. Proponujemy solidarność pokoleń, wymianę wiedzy oraz korzyści pomiędzy seniorami a społecznością akademicką. Każda złotówka włożona w Uniwersytety Trzeciego Wieku przez państwo to znakomita inwestycja w zdrowie, sprawność intelektualną seniorów.  

Jako Lewica chcemy, aby tego typu placówki działały w każdym powiecie a nie tylko w dużych miastach, w oparciu o porozumienie trójstronne: organizacja pozarządowa + uczelnia + samorząd. Obsługa organizacyjno-administracyjna byłaby zadaniem powiatu. Uniwersytety Trzeciego Wieku byłyby finansowane z budżetu państwa, z którego przeznaczono by na ten cel 2 mld złotych rocznie.  

Państwo powinno wspierać i popularyzować tę formę spędzania czasu, szczególnie w czasie po pandemii Uniwersytety Trzeciego Wieku są potrzebne jak nigdy wcześniej. Dzięki nim seniorki i seniorzy po czasie lockdownów będą mogli szybko wrócić do formy intelektualnej oraz stać się liderami swoich lokalnych społeczności.  

 

 

 

 

 

 

Wsparcie tego typu placówek od strony finansowej jest ważne, ponew

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022