fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

projekt

UCHWAŁA

Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

z dnia … 2021 r.

w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej w związku z agresją reżimu Aleksandra Łukaszenki

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej potępia wywołanie przez reżim Aleksandra Łukaszenki kryzysu na granicach Polski, Litwy oraz Łotwy z Białorusią, będących jednocześnie zewnętrznymi granicami Unii Europejskiej oraz NATO. Agresja ze strony nielegalnych białoruskich władz ma na celu destabilizację polityczną naszego kraju i całej Europy. Powstrzymać ją może tylko solidarne działanie społeczności międzynarodowej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej za szczególnie oburzające uznaje wykorzystywanie przez białoruskie służby ludzi, obywateli państw trzecich, jako żywych tarcz. Władze w Mińsku cynicznie oszukują poszukujących schronienia, narażając ich na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej domaga się zaprzestania kampanii dezinformacyjnej prowadzonej przez białoruskie władze i Federację Rosyjską. Sejm RP wzywa Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do wpuszczenia niezależnych mediów na teren przygraniczny.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wdzięczność wszystkim niosącym pomoc humanitarną na terenie przygranicznym: mieszkańcom, medykom, organizacjom społecznym i wolontariuszom.

Wyrażając szacunek dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy pełniących służbę na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej oraz mając na uwadze ciężkie warunki pracy oraz obciążenie psychiczne służących na wschodniej granicy Polski, Sejm RP apeluje do Rządu RP o zagwarantowanie im godnych warunków podczas pełnienia służby. Sejm wyraża sprzeciw wobec prób wykorzystywania polskich służb do nielegalnych praktyk, takich jak uniemożliwienie osobom przebywającym już na terenie Rzeczypospolitej składania wniosków o ochronę międzynarodową i wywożenie ich na stronę białoruską.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apelujemy do Komisji Europejskiej i władz Państw Członkowskich o ustanowienie nowych i poważniejszych sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki oraz wszelkich osób i instytucji przyczyniających się do trwania kryzysu.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl