fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Komentarz przed spotkaniem ugrupowań parlamentarnych w sprawie walki z pandemią: 

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział: 

Spotkanie u marszałek Witek ma odpowiedzieć na pytanie: czy rząd traktuje sytuację pandemiczną w Polsce na poważnie, czy też w tej sprawie uprawia się politykę. Lewica od dwóch lat mówi jasno: w polskim parlamencie nie ma podziału na lewicę i prawicę, covid nie ma barw politycznych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby mniej osób chorowało, mniej umierało, aby pandemia nie zabierała poczucia bezpieczeństwa. Ale żeby tak się działo to rząd musi podejmować decyzje, przedstawiać strategie i nie może milczeć.  

Milczenie rządu w sprawie 4 fali pandemii to umycie rąk od pięciuset tysięcy osób na kwarantannie, dwóch tysięcy, które zmarły w zeszłym tygodniu, brakujących łóżek, niedziałających SOR-ów. Wszystko co zdarzyło się do tej pory to jest wina rządu. 

Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski przez trzy miesiące szukali różnych tematów zastępczych, a o pandemii nie mówili nic. Lewica zgłaszała projekty i dzisiaj je powtarza. Mamy swoją koncepcję walki z pandemią i położyliśmy ją na stole kilka tygodni temu, kiedy ogłosiliśmy raport „Polska w pandemii”, tam zawarte były rekomendacje jak radzić sobie z nadchodzącymi falami. Zrobiliśmy to przy udziale najlepszych ekspertek i ekspertów.  

Wczoraj przedstawiliśmy cztery jasne punktu Stop Covid: 

S - Szczepieni bez lockdownu 

T - Testy dla pracowników ochrony zdrowia, oświaty i innych narażonych zawodów, jak np. dla obsługi transportu zbiorowego, czyli konduktorów czy kontrolerów. Ale też pracowników administracyjnych, którzy mają kontakt z ludźmi, jak chociażby pracownicy pomocy społecznej. 

O - Ograniczenia dla niezaszczepionych i nieprzetestowanych 

P - Paszport covidowy przepustką do normalności 

Tę strategię przedstawimy na dzisiejszym spotkaniu, ale liczymy, że minister Niedzielski przedstawi też swoją, że nasza rozmowa nie będzie miała jedynie waloru konsultacji. Ustawy, które rząd chce przeprowadzić powinny mieć charakter rządowy, a nie poselski.  

Odpowiedzialność za pandemię w Polsce oraz rosnące wskaźniki śmiertelności Polek i Polaków ponoszą pan minister Niedzielski oraz premier Morawiecki. Rząd PiS abdykował w walce z pandemią, a Lewica stoi na straży obowiązku tej walki. Nie odpuścimy i dzisiejsze spotkanie traktujemy na poważnie. Na początku tego spotkania zgłosimy propozycję, aby było ono transmitowane. Niech opinia publiczna się dowie o czym rozmawiamy, co politycy proponują, że nie ma dzisiaj kłótni między opozycją a koalicją o covid, jest kłótnia o to czy reagować czy nie. Lewica nie zgadza się na ciszę.  

Koalicja rządząca sięga po rozmowy z opozycją, kiedy brakuje jej głosów. Wiemy, że jest to zaproszenie polityczne, a nie merytoryczne. Idziemy tam z nadzieją, ale bez emocji. Nie będziemy się tam kłócili, zgłosimy merytoryczne propozycje.  

Wojciech Konieczny podczas konferencji prasowej powiedział: 

Za bezpieczeństwo epidemiczne odpowiada rząd i nie zmieni tego spotkanie, które niebawem się rozpocznie. To spotkanie być może rozwiąże problem polityczny, to że rząd nie ma większości do walki z pandemią, boi się to robić i prosi opozycję o pomoc. To jest podejście bardziej polityczne niż merytoryczne. Od tego spotkania epidemia się nie skończy i nie należy tworzyć takiego wrażenia, że ustawa, o której będziemy rozmawiać jest wielkim przełomem w walce z covidem. Takie ustawy już dawno temu powinny być przygotowane i omówione, do czego wzywaliśmy w raporcie „Polska w pandemii”.  

Rząd powinien mówić o swojej strategii, bo tą którą teraz realizuje jest strategią szwedzką z zeszłego roku: żadnych obostrzeń oraz walki z pandemią, na zasadzie kto przeżyje ten przeżyje.  

Szpitale są pełne, sytuacja jest gorsza niż rok temu. Dzieje się tak pomimo tego, iż są szczepionki. Szkoda, że rząd nie ujawnił swojej strategii, gdybyśmy w czerwcu lub lipcu wiedzieli, że tą strategią jest nicnierobienie, to być może więcej osób zdecydowałoby się zaszczepić. 

Pójdziemy na to spotkanie, zobaczymy co w tej ustawie jest i czy możemy poprzeć niektóre rozwiązania. Jesteśmy konstruktywni, ale nie oznacza to, że rządowi uda się przerzucić odpowiedzialność na opozycję. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021