fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Komentarz po spotkaniu ugrupowań parlamentarnych w sprawie walki z pandemią, zorganizowane przez marszałek Elżbietę Witek. 

List Krzysztofa Gawkowskiego do ministra Adama Niedzielskiego, kliknij by przeczytać!

Strategia walki z COVID-19. Propozycje Lewicy, kliknij tu by przeczytać!

Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej powiedział:

Spotkanie u pani marszałek Witek miało charakter bardziej polityczny niż merytoryczny i to jest główna konkluzja. Rząd nie był reprezentowany na najwyższym poziomie, minister Niedzielski był nieobecny i to jest największy zarzut do dzisiejszego spotkania. Rozmawiały opozycja i koalicja, a czasu na spotkanie nie znalazł szef resortu, który odpowiada za walkę z covidem, a o 16 ma on zaplanowaną konferencję prasową w ministerstwie. Niech to będzie odpowiedź czy rząd traktuje sprawę covidu poważnie i czy ma jakąkolwiek strategie na walkę z pandemią.  

Dobrze, że marszałek Witek zorganizowała to spotkanie, ponieważ była jakakolwiek formuła i miejsce do rozmowy o naszych propozycjach. Premier Morawiecki oraz minister Niedzielski nie zdążyli przez trzy miesiące odpowiedzieć na prośbę Lewicy o spotkanie, nie zdążyli albo nie chcieli. Dziś widać, że to co się odbyło to była chęć przełożenia odpowiedzialności za to co się dzieje w sprawie pandemii na opozycję, a to na rządzie spoczywa odpowiedzialność za walkę z covidem.  

Lewica podczas spotkania przedłożyła swoje cztery punkty, które uważamy za kluczowe, aby szpitale były mniej obciążone, żeby ludzie nie umierali. Szczepienia i jeszcze raz szczepienia oraz ich promocja. Zaszczepienie osób z określonych grup - medyków i nauczycieli - w trybie obowiązkowym. Ograniczenia dla niezaszczepionych, bo to oni w dużej mierze odpowiadają za to, że mamy taką dużą liczbę chorych. W końcu paszporty covidowe, które powinny być przepustką do normalności. Wszystko to zostało dzisiaj przedłożone, ale wiemy, że spotkania nie wystarczą, dlatego jeszcze raz składamy na piśmie informację o naszych propozycjach.  

Pandemia to nie jest miejsce na zabawę, coś z tych spotkań musi wynikać. Chciałbym, aby takie spotkania się odbywały i jesteśmy gotowi pracować nad projektami ustaw oraz zmianami legislacyjnymi, chcemy konsultacji.  

Dzisiaj usłyszeliśmy, że nie wiadomo, kiedy będzie następne spotkanie, to śmiem twierdzić, że rząd nie ma żadnych propozycji, prócz tych, które zgłosiła opozycja. Mamy również przekonanie jak powinna wyglądać taka rozmowa: rząd powinien złożyć projekt ustawy, a opozycja powinna wnieść poprawki. A to dzisiaj nie miało miejsca.  

W najbliższych dniach ma odbyć się spotkanie, ma je koordynować minister Kraska, obawiam się, że znów będzie dużo mówienia, ale mało konkretów.  

Ze strony przedstawicieli PiS, na spotkaniu byli przecież posłowie Kuchciński i Pęk, nie padły żadne konkretne propozycje ustaw czy działań legislacyjnych. Usłyszeliśmy, że PiS chce nas wysłuchać. Państwo nie walczy z covidem, PiS postanowił covid przeczekać – taka jest konkluzja z tego spotkania. To nie jest sposób na funkcjonowanie państwa, ale sposób na więcej zgonów, pięćset tysięcy osób na kwarantannie i zatkane szpitale. 

A to co powiedział przedstawiciel Rady Medycznej nie mieści się w głowie, cytuję: będziemy mieli coraz większe kolejki do lekarzy, będziemy mieli kolejki przed szpitalami i nie wszyscy się do tych szpitali dostaną. Te słowa padły przy wszystkich obecnych na tym spotkaniu.  

Wojciech Konieczny podczas konferencji prasowej powiedział: 

Pani marszałek Witek nie miała dzisiaj delegacji do rozmów z opozycją. Unikała jakichkolwiek deklaracji, podobnie jak pan wiceminister Kraska. Padły różne propozycje, czasem bardzo konkretne, ale nie było na nie żadnej odpowiedzi.  

Opozycja została zaskoczona przebiegiem tego spotkania, ponieważ miało ono dotyczyć jednej ustawy o pracodawcach, ale ona nie wpłynęła, tak więc rozmawialiśmy o wszystkim. Jak się rozmawia o wszystkim, to wiecie, jak to jest. 

Złożyliśmy propozycje wzmocnienia personelu, który walczy z covidem, aby dodatki, które były wypłacane w zeszłym roku, były też wypłacane w tym roku. A np. pracownicy SOR-ów, którzy są bardzo narażenia na zakażenie, w tej chwili nie są objęci żadnymi dodatkami covidowymi. Powiedzieliśmy to ministrowi Kraśce. Brak Adama Niedzielskiego świadczy o pewnym lekceważeniu. Poprosiliśmy panią marszałek, aby wpłynęła na Ministra Zdrowia, a który jest skłócony ze środowiskiem lekarskim, z medykami i idzie na konfrontacje. Brak tych dodatków powoduje zaognienie sytuacji w szpitalach, a która i tak jest trudna i ciężka zarówno dla pacjentów, jak i personelu. A minister zamiast to gasić, okazuje lekceważenie. Zaapelowaliśmy, aby to podejście się skończyło, aby podwyżki dla personelu medycznego, a które mają nastąpić od 1 lipca podwyżki, nastąpiły od 1 stycznia 2022 r. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021