fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Komentarz po debacie nad ustawą Stop Aborcji. 

Katarzyna Kotula podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Jesteśmy po procedowaniu haniebnej ustawy o całkowitym zakazie aborcji. PiS złożył wniosek o odrzucenie tej ustawy w pierwszym czytaniu. Dzisiaj rano podczas konferencji prasowej jako posłanki Lewicy apelowałyśmy do wszystkich parlamentarzystów o odrzucenie tej ustawy w pierwszym czytaniu. Ten haniebny, barbarzyński, nieludzki projekt w ogóle nie powinien się tu dzisiaj znaleźć. Wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość wspiera katolickich fundamentalistów, ale dzisiaj PiS zdezerterował z sali. Politycy Zjednoczonej Prawicy nie mają już dzisiaj odwagi, żeby spojrzeć polskim kobietom prosto w oczy, bo dobrze wiedzą, że to właśnie oni są odpowiedzialni za cierpienie polskich kobiet i za śmierć pani Izy z Pszczyny.  

Można powiedzieć, że to dobry ruch, ale my nie wierzymy w te szczere intencje Prawa i Sprawiedliwości i apelujemy do posłów Zjednoczonej Prawicy do posłów z Prawa i Sprawiedliwości: obejrzyjcie się za siebie, zobaczcie, ile złych rzeczy zrobiliście kobietom w Polsce. My wiemy, że Prawo i Sprawiedliwość podjęło taką decyzję, ponieważ całkowity zakaz aborcji w Polsce popiera tylko 7 procent. Myślę, że w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości duża część też jest mu przeciwna. Ale my jako parlamentarzyści Lewicy wiemy, że nie wystarczy nie popierać tak haniebnego projektu. Trzeba działać na rzecz tego, żeby aborcja w Polsce była legalna bezpieczna i darmowa, żeby kobiety w Polsce miały wybór.  

Monika Falej podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Prawo i Sprawiedliwość drugi raz zdezerterował, bo drugi raz podjęło decyzję, że nie będzie procedować tak haniebnej ustawy jaką jest ta dzisiejsza. W 2016 roku Czarne protesty, Ogólnopolski Strajk Kobiet, wszyscy sojusznicy i sojuszniczki wywalczyły na ulicach to, że nie ma takiej ustawy. W latach 2020 i 2021 ponownie kobiety wychodzą na ulice. Ponownie muszą walczyć o swoje prawa. Ponownie okazało się, że jednak fanatycy wprowadzają do Sejmu ustawę, której w ogóle tutaj nie powinno być, która w ogóle nie powinna być procedowana. To jest właśnie skandal, który nie powinien w ogóle tutaj funkcjonować. To jest Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, to jest Sejm kobiet i mężczyzn a nie tylko fanatyków religijnych. W Sejmie jest lekarstwo na to zło, jest ustawa ratunkowa trzeba ją tylko procedować.  

Anita Kucharska-Dziedzic podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Od marca tego roku leży w zamrażarce sejmowej i nie jest procedowana ustawa Lewicy zmieniająca definicję gwałtu, z występku jakim jest zgwałcenie czyniąc zgwałcenie zbrodnią. Ta ustawa nie zasłużyła, żeby być procedowana, na sali plenarnej nie jest procedowana i nie jest omawiana, nie jest dyskutowana, ale dzisiaj na sali plenarnej omawiano sytuacje, w których kobieta zgwałcona, jeżeli będzie chciała usunąć ciążę pochodzącą z gwałtu, trafi do więzienia na dożywocie. Średnia kara za gwałt w tym kraju to jest ledwo parę miesięcy, te kary są zasądzone bardzo rzadko, przeważnie to są kary w zawieszeniu. I dzisiaj usłyszeliśmy, że kobieta terminująca ciążę z gwałtu powinna iść do więzienia na całe życie za morderstwo na zarodku. A gwałciciele, a ci którzy krzywdzą kobiety, mieli dzisiaj swój występ na sali. To się nazywa sadyzm. Ci którzy uwielbiają pastwić się nad kobietami dzisiaj zawładnęli salą plenarnej. To jest skandal i liczymy na to, że to się więcej nie powtórzy, i że wreszcie Polki będą się mogły poczuć bezpiecznie w swojej ojczyźnie. Ale to się nie wydarzy, dopóki będą nami rządzili fanatycy spod znaku Prawa i Sprawiedliwości. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2021

© 2021 Klub Parlamentarny Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl