fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

69 milionów euro - na taką kwotę Komisja Europejska przesłała Polsce pierwsze wezwanie do zapłaty za zignorowanie środków tymczasowych TSUE i braku zamrożenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rząd Mateusza Morawieckiego ma 45 dni od dnia doręczenia na zapłacenie kary.  

- Skończyła się zabawa w kotka i myszkę z Unią Europejską. Komisja Europejska chce egzekwować wszystkie nałożone kary w związku z wyrokami TSUE jakie przeciwko Polsce zapadły. Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i pełną odpowiedzialność za to ponosi polski rząd oraz koalicja rządząca. To oni odpowiadają za koszty, jakie będziemy jako Polki i Polacy ponosić – mówił na konferencji prasowej poseł Dariusz Wieczorek. 

Euro na zł

- Za winę Kaczyńskiego, Morawieckiego i Ziobro trzeba zapłacić 69 000 000 euro, w przeliczeniu na złotówki jest to 312 120 019 zł. To ogromna kwota – mówiła w Sejmie posłanka Wanda Nowicka. - Skoro ci panowie byli tak odważni, aby narazić rolników, emerytów, przedsiębiorców, nas wszystkich abyśmy płacili te kary, to niech okażą się jeszcze bardziej odważni i zapłacą je z własnej kieszeni. Na biednych nie trafiło, mają z czego zapłacić, niech płacą. 

konfa 200122a

Komisja Europejska a Polska 

Wezwanie do zapłaty za zignorowanie środków tymczasowych TSUE i braku zamrożenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie jest jedyne, do polskiego rządu dotarł podobny dokument w związku ze sporem o funkcjonowanie kopalni Turów. Kary za niewykonanie wyroku w tej sprawie wynoszą na dzień 20 stycznia 2022 r.: 61 292 000 euro, po przewalutowaniu jest to kwota 277 107 741 zł. - Za kwestię kopalni w Turowie odpowiada minister Sasin. Mamy nadzieję, że negocjacje w tej sprawie zakończą się pozytywnie, i że porozumienie ze stroną czeską zostanie podpisane. Ale jest pytanie czy takie porozumienie spowoduje anulowanie tych kar? - dopytywał Dariusz Wieczorek. - Cały problem Turowa wynika z tego, że ktoś nie dopełnił swoich obowiązków, ale do tej prawdy dojdziemy dopiero po zakończeniu rządów PiS, a osoby winne poniosą konsekwencje – podsumował. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022