fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Z radością i dużą nadzieją pragnę oznajmić, że nasza grupa polityczna w Parlamencie Europejskim wystąpiła z propozycją narysowania mapy drogowej przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej – mówił eurodeputowany frakcji Socjalistów i Demokratów Robert Biedroń. Jak podkreślił będzie to jeden z punktów rezolucji PE, której projekt popiera większość grup politycznych zasiadających w Parlamencie Europejskim. - Będzie to odpowiedź na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który domaga się natychmiastowego przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Na tą wiadomość czekają miliony Ukraińców, ale i cały demokratyczny świat – podkreślił Robert Biedroń. - Parlament powinien podczas jutrzejszego specjalnego posiedzenia przyjąć tę rezolucję - zapowiedział.

Ukraina w UE

- O tym, że Ukraina jest sercem w NATO i Unii Europejskiej świadczą demonstracje w Berlinie, w Paryżu, w Pradze, czy też w Warszawie – mówił poseł Andrzej Szejna. Jak przypomniał Ukraina w 2019 r. do swojej konstytucji zapisała dążenie do wejścia w struktury UE oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Domagamy się uruchomienia art. 49. Traktatu o Unii Europejskiej oraz art. 10. Traktatu Waszyngtońskiego. Procedura nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego musi zostać rozstrzygnięta, to jest sprawa bardzo prosta, wystarczy jednomyślna decyzja Rady Europejskiej. 

- Mamy dzisiaj dwa światy. Pierwszy, demokratyczny, gdzie szanowane są prawa człowieka. Ten drugi, rządzony przez Putina. Na Putina działa tylko argument siły i tylko siła, którą Unia Europejska jest w stanie pokazać uratuje Ukrainę oraz demokratyczny świat – ocenił Robert Biedroń.

Uchodźcy z Ukrainy

- Dziękuję Straży Granicznej za ich ciężka pracę, jak wiemy wczoraj 100 tysięcy osób przekroczyło polską granicę, a od 24 lutego ponad 280 tysięcy uciekinierów znalazło schronienie w Polsce. ¾ wszystkich osób, które uciekają z terenów walk, przybywa do naszego kraju – mówił poseł Wiesław Szczepański. Jak poinformował dzisiaj Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, której poseł Szczepański przewodniczy, uda się na granicę polsko-ukraińską. Parlamentarzyści sprawdzą sytuację na granicy, zapoznają się w jaki sposób odbywa się odprawa, a także jak chroniona jest granica. - Chcemy pomóc i zobaczyć czy w związku z napływem uchodźców potrzebne jest uproszczenie procedur – poinformował. - Pojutrze jesteśmy na terenie podlaskiego oddziału straży granicznej i odwiedzimy miejsce budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej – zapowiedział.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022