fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy 

- Rząd przyjął dziś projekt ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jest to projekt niezmiernie potrzebny, ponieważ już ponad 1 mln obywateli Ukrainy dotarło do naszego kraju. Myślę, że kolejne tygodnie pokażą czy ta liczba nie będzie podwojona, czy też nie potrojona. Jako klub Lewicy zorganizowaliśmy dziś spotkanie różnych środowisk: związkowych, charytatywnych, czy też organizacji społecznych, tak aby rozpocząć konsultację tego projektu, który już jutro rano odbędzie pierwsze czytanie, potem stanie na Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, a wieczorem zostanie uchwalona. Jako przewodniczący tej komisji gwarantuje, że będzie nad nim pracować bardzo szybko – mówił poseł Wiesław Szczepański.  

Nadszedł czas, aby do społecznej aktywności dołączyło sprawne państwo 

- Będzie nas w Polsce więcej niż dotąd i jest to wielkie wyzwanie, które stoi przed naszym społeczeństwem oraz naszym państwem. W tych ostatnich dniach widzieliśmy niesamowitą mobilizację polskiego społeczeństwa. Polacy pokazali, że to wielu uważało za niemożliwe jest możliwe. Pokazaliśmy ogromną ilość empatii, otwartości, serca i zaangażowania. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim tym, którzy w tę pomoc się włączyli. Uważamy, że było to po prostu wspaniałe.  

Ale teraz, po tej fali mobilizacji i społecznej aktywności, czas na to, aby pałeczkę przejęło państwo i wzięło na siebie obowiązek zapewnienia realnego wsparcia tym wszystkim osobom, które uciekają do Polski przed wojną. Tutaj nie wystarczy tylko liczenie na wolontariuszy oraz społeczną aktywność, muszą zacząć działać instytucje. Dlatego tak bardzo się cieszymy, że ta ustawa szybko trafiła do parlamentu, są tam doraźne rozwiązania, które trzeba przyjąć już teraz. Jest jasnym, że w kolejnych miesiącach będziemy pracować w parlamencie nad kolejnymi jej edycjami. Ale tu i teraz trzeba przyjąć te podstawowe zasady, które ludziom uciekającym przed wojną otworzą szansę na względnie normalne życie razem z nami.  

Spotkaliśmy się dzisiaj z przedstawicielami i ekspertami związków zawodowych, z organizacjami społecznymi i zebraliśmy ich głosy, uwagi i propozycje tego w jaki sposób pomagać lepiej.  

Lewica wspiera prace nad tą ustawą i uważamy, że prace nad nią muszą przebiegać szybko. Jednakże będziemy proponowali stronie rządowej konkretne rozwiązania, które poprawią sytuację osób, które mają prawo oczekiwać, że Polska wyciągnie do nich swą pomocną dłoń.  

Będzie nam szczególnie zależało na poprawie sytuacji tych rodzin, których część członków ma obywatelstwo Ukrainy, ale część go nie posiada. W bieżącej działalności pomocowej naszych biur mamy sygnały o tym, że takich sytuacji jest sporo i musimy zadbać o to, aby nie doszło do jakiś złych rzeczy: dzielenia rodzi, że nie wiadomo kto ma się opiekować dziećmi. Wieżę głęboko, że w tej sprawie uda nam się porozumieć z większością rządową.  

To co przed nami to wielkie wyzwanie, nieporównywalne z niczym z czym Polska miała przez ostatnie 30 lat wolności i demokracji. Jestem jednak przekonany, że działać wspólnie i ponad podziałami jesteśmy w stanie temu wyzwaniu sprostać. W tym przekonaniu utwierdza mnie to jak Polki i Polacy organizują się, aby pomagać. Teraz nadszedł czas, aby do społecznej aktywności dołączyło sprawne państwo – oświadczył poseł Adrian Zangdberg.

Będziemy przygotowywać kolejne inicjatywy legislacyjne ws. pomocy uchodźcom z Ukrainy  

- Od pierwszych chwil rosyjskiej agresji Polki i Polacy wykazują się niesamowitą aktywnością. Otwierają swoje serca i domy dla tych, którzy uciekają przed wojną i szukają u nas w Polsce schronienia. Serdecznie dziękujemy każdej i każdemu, kto w ostatnim czasie zaangażował się udzielanie pomocy. Dziękując mamy świadomość, że teraz nadszedł czas na państwo. Dlatego też z ogromną przychylnością przyjmujemy ustawę, którą w tym tygodniu parlament będzie procedował. Chcemy pomóc, aby ta ustawa była jak najlepsza. Dlatego też dzisiaj zorganizowaliśmy spotkanie z ekspertami i organizacjami pozarządowymi, ich uwagi posłużą nam, aby udoskonalić ustawę o pomocy dla obywateli Ukrainy, ale także przygotowywać kolejne projekty legislacyjne, które bez wątpienia będą potrzebne.  

Na poprzednim posiedzeniu Sejm przyjął uchwałę jednoznacznie popierającą członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Dziś Polska ma szansę sprawdzić ten postulat w działaniu, ponieważ jest szansa zrównania praw Ukrainek i Ukraińców z prawami polskich obywateli. Chodzi o tak fundamentalne sprawy jak dostęp do dachu nad głową, dostęp do ochrony zdrowia, czy też edukacji oraz pomocy społecznej. Stoimy przed ogromną szansą, ale też wyzwaniem. Mamy świadomość, że tak jak w przypadku pomocy humanitarnej przed nami maraton a nie sprint. Ta ustawa będzie pierwszym rozwiązaniem, aby wyjść naprzeciwko potrzebom uciekających przed wojną uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. Będziemy przygotowywać kolejne projekty oraz zgłaszać kolejne inicjatywy legislacyjne, które będą adresowały potrzeby w zakresie różnych obszarów funkcjonowania naszego państwa: ochrony zdrowia, polityki społecznej, rynku pracy, czy też edukacji. W każdym z tych obszarów będziemy współpracować ze stroną społeczną, ponieważ to lekarze, pielęgniarki, czy też nauczyciele będą na pierwszej linii sprostania wielkiemu wyzwaniu, przed którym stanęło polskie państwo.  

Serdecznie zapraszamy do współpracy! Kładziemy swoje ręce na pokład i cieszymy się, że tak wiele osób oraz organizacji chce współpracować, żeby nasze państwo, nasz wspólny dom był dobry także dla tych, którzy szukają w nim schronienia – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022