fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Samotny rodzic z dzieckiem to nie rodzina, tak wynika z nowelizacji „Polskiego Ładu”, która głosami PiS uchwalił Sejm. Wbrew obietnicom Ministerstwa Finansów Sejm nie przywrócił przepisów, które pozwalały rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko obliczać podatku w podwójnej wysokości od połowy dochodu. Jeżeli te przepisy wejdą w życie to będzie to oznaczać, iż samotny rodzic utraci prawo do wspólnego rozliczania podatku wraz z dzieckiem jako jednej osoby, ponieważ system podatkowy będzie je traktował jako pół osoby.

POLSKI ŁAD KONTRA SAMOTNI RODZICE

Lewica wraz ze Stowarzyszeniem Samotni Rodzice zapowiadają walkę o przywrócenie samotnym rodzicom możliwości wspólnego rozliczania się z dzieckiem.  

- Zjednoczona Prawica znów zjednoczyła się przeciwko kobietom. W zeszły czwartek przegłosowano decyzję, która rujnuje blisko 30-letnią tradycję prawną wspierania samotnych rodziców. To konstytucyjne prawo został odebrane w sposób brutalny przez Prawo i Sprawiedliwość.

Rządzący obóz stosuje dziwną praktykę, w której to kobiety płacą za swoje decyzję największą i najwyższą cenę. Przypomnę Strajk Kobiet będący odpowiedzią na ograniczenie i tak surowego prawa do przerywania ciąży, czy też wciąż niską 20 procentową ściągalność alimentów w Polsce, a także nieskuteczną walkę z przemocą domową, w której ginie blisko 400 kobiet rocznie. Nie sposób nie wspomnieć o luce płacowej, Polki nadal wykonując tę samą pracę zarabiają mniej niż mężczyźni. Dziś do tego PiS dokłada kolejną cegłę, ponieważ większość samotnych rodziców to matki – mówił podczas spotkania z dziennikarzami eurodeputowany Robert Biedroń. 

Jak podkreślił w Polsce brakuje dostępu do żłobków i przedszkoli co stanowi dużą barierę nie tylko dla samotnie wychowujących rodziców.  

- Za te zapisy w „Polskim Ładzie” nie zapłaci Glapiński czy Morawiecki, ale przede wszystkim polskie kobiety – podkreślił współprzewodniczący Nowej Lewicy.  

Zdaniem Lewicy nowe przepisy są niezgodne z Konstytucją, która mówi o równości obywateli wobec prawa. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 kwietnia 1994 r. uznał za konstytucyjne prawo do wspólnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem.  

Według narracji PiS samotni rodzice nie tworzą rodziny

- W Polsce jest około 2 500 000 samotnych rodziców, z czego 500 tysięcy rozlicza się wspólnie z dziećmi - poinformowała Danuta Zduńczyk, prezeska Stowarzyszenie Samotni Rodzice. Jak podkreśliła nowe przepisy to ogromna dyskryminacja mam i ojców samotnie zajmujących się potomkami, którzy zapłacą wyższe podatki od tzw. pełnych rodzin. Dodatkowym problemem jest brak skutecznej egzekucji alimentów przez państwo. - W konsekwencji system ten krzywdzi dzieci – podkreśliła. - Według narracji PiS nie jesteśmy rodziną – dodała.

- Nie jest prawdą jakoby samotni rodzice mieli pierwszeństwo w przyjmowaniu dzieci do przedszkoli, a przecież, aby pracować też potrzebujemy opieki nad naszymi dziećmi w tego typu placówkach – mówiła przedstawicielka samotnych rodziców. - Często nie mogąc dostać się do przedszkola musimy kierować się do placówek prywatnych lub opiekunek, płacąc za to horrendalne kwoty – kontynuowała.

- Domagamy się europejskich standardów, jeżeli chodzi o rozliczenia podatkowe, czy też dostępność do przedszkoli. Złożyliśmy w tej sprawie pozew do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – poinformowała.

- Szalejąca drożyzna i 12 procentowa inflacja powoduje, iż do polskich domów zagląda bieda, dlatego też 68 procent Polek i Polaków deklaruje, iż musi zacząć oszczędzać, ponieważ nie starcza do pierwszego. A teraz jak taki budżet ma spiąć samotna matka czy samotny ojciec? - mówiła Sylwia Buźniak z Nowej Lewicy. - PiS uwielbia dzielić społeczeństwo, ale ten podział nie dotyczy dorosłych, ale uderza bezpośrednio w dzieci – podkreśliła.

Jakie podatki w 2022

- Nie wszystkie rodziny są mile widziane przez PiS, dlatego też składaliśmy jako Lewica poprawki do „Polskiego Ładu”, ponieważ jego zapisy krzywdzą dzieci wychowywane przez samotnych rodziców – mówiła posłanka Monika Falej. - Chcieliśmy przywrócić im godność – podkreśliła. Jak zapowiedziała Falej Lewica w toku dalszych prac legislacyjnych będzie składać kolejne poprawki, które pozwolą ojcu lub matce samotnie wychowującej dziecko obliczać podatek w podwójnej wysokości od połowy dochodu. - Lewica będzie walczyć o każdą złotówkę dla dzieci, które są wychowywane przez samotnych rodziców – oświadczyła.  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023