fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

14 lipca 2020 r. PKN Orlen oraz Skarb Państwa podpisali list intencyjny w sprawie przejęcia przez płocki koncern Grupy PGNiG. Planowana transakcja to po przejęciu Grupy ENERGA oraz warunkowej zgodzie Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy LOTOS oraz kupnie Polska Press kolejna inicjatywa rozbudowy płockiego koncernu. 

Lewica krytykuje strategię rozbudowy Orlenu za wszelką cenę, która ma podłoże polityczne a nie ekonomiczne. - PiS podjął decyzję o powstaniu polskiego Gazpromu – ocenił poseł Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Nie tylko posłowie Lewicy krytykuje taką strategię, pod listem krytykującym fuzję Orlenu z Lotosem na obecnych warunkach podpisało się wszystkich 11 byłych ministrów z różnych opcji politycznych, odpowiedzialnych za sprawy gospodarcze w poprzednich rządach.  

List 11 byłych ministrów gospodarki krytykujący fuzję Orlenu z Lotosem

"Próba włączenia wybranych aktywów LOTOS S.A. do węgierskiej grupy MOL w zamian za jej wybrane aktywa przeznaczone do włączenia do grupy Orlen jest próbą nieekwiwalentnej wymiany (tzw. swap-u) i wyczerpuje wszystkie znamiona wadliwej prywatyzacji, ze szkodą dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, dla skarbu państwa i dla grupy LOTOS S.A. Brak zabezpieczenia przed dalszym zbywaniem przez MOL i Saudi Aramco zaplanowanych do nabycia aktywów LOTOS S.A. wskazuje na wyjątkową groźną w skutkach ignorancję ekonomiczną, wobec tak znaczącej wartości aktywów (zwłaszcza detalicznych) dla potencjalnych, kolejnych nabywców z silnych rosyjskich grup kapitałowych" – alarmuje Piotr Woźniak, były prezes PGNiG oraz były minister gospodarki w rządach PiS, a także się jeszcze 10 wcześniejszych ministrów resortów gospodarczych: Janusz Piechociński (minister gospodarki 2012-2015), Waldemar Pawlak (minister gospodarki 2007-2012), Jerzy Hausner (minister gospodarki i pracy 2003-2005), Jacek Piechota (minister gospodarki 2001-2003), Janusz Steinhoff (minister gospodarki 1997-2001), Wiesław Kaczmarek (minister gospodarki 1997), Marek Pol (minister przemysłu 1993-1995), Andrzej Lipko (minister przemysłu 1991-1992), Henryka Bochniarz (minister przemysłu i handlu 1991) i Tadeusz Syryjczyk (minister przemysłu 1989-1991).

- Można się pod tym listem podpisać, Lewica od początku mówiła, że to nie jest dobry pomysł. Tym bardziej, kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, rząd powinien się z tego połączenia wstrzymać ten proces ze względu na bezpieczeństwo energetyczne Polski – podsumował Wieczorek. Jak podkreślił Skarb Państwaw wyniku tej transakcji utraci 30 procent udziałów w rafinerii oraz odda dużą część stacji na rzeczwęgierskiego koncernu MOL.   

Przejęcie Lotosu przez Orlen to nie jedyna fuzja, która wzbudza kontrowersje, ponieważ toczy się obecnie postępowanie, które ma na celu przyłączenie PGNiG do płockiego koncernu. 14 marca 2022 r. UOKiK wydał zgodę na przejęcie PGNiG przez spółkę Orlen pod warunkiem wyzbycia się spółki Gaz Storage Poland Sp. z o.o., ta spółka jest dzisiaj właścicielem kluczowej infrastruktury - magazynów gazowych, od których zależy bezpieczeństwo Polski. 

Wniosek do NIK o kontrolę procesu przejęcia PGNiG przez Orlen  

Zdaniem Lewicy działania te stoją w sprzeczności z interesem energetycznym Polski. - Rodzi się pytanie: po co to w ogóle dzisiaj robić? - dopytywał Wieczorek. - Dlatego postanowiliśmy skierować sprawę do prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Dzisiaj podpisałem wniosek do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli o skontrolowanie decyzji i postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a więc podstaw do wydania wspominanej decyzji, a także skontrolowanie procesu przekształceń własnościowych koncernu naftowego Orlen mających na celu likwidację PGNiG – oświadczył.

fuzja Orlenu z PGNiG kontrola NIK

 - Wniosek posła Wieczorka dotyczy nie tylko przejęcia PGNiG przez Orlen, ten wniosek dotyczy polskiego bezpieczeństwa energetycznego – komentował Dariusz Standerski, dyrektor ds. legislacyjnych KP Lewica. Jak podkreślił rząd oraz prezes Obajtek zamiast fuzją powinni zajmować się dywersyfikacją źródeł energii dla Polski.

- Rząd dzisiaj lubi chwalić się tym, że magazyny gazowe są zapełnione w prawie 80 procentach. Właśnie część z tych magazynów ma być sprzedana w wyniku fuzji, o której kontrolę wnosi poseł Wieczorek – stwierdził. - To sprawy, które dotyczą każdego gospodarstwa domowego w Polsce, ponieważ każde gospodarstwo domowe w Polsce musi być ogrzewane zimą – zauważył.

Lewica oczekuje informacji od rządu oraz od prezesa PKN Orlen na temat pomysłów zmierzających do obniżenia cen paliw w Polsce. - Dzisiaj Daniel Obajtek jakoś nie podaje nam recepty, tak jak to niegdyś na Twitterze, że będą obniżane ceny paliwa poprzez optymalizację produkcji, bo dzisiaj prezes Obajtek nie zajmuje się gromadzeniem jak najwięcej konfitur przy sobie. Dzisiaj nie ma rozmowy o tym, żeby paliwo nie było tak drogie, nie ma rozmowy o tym, jak zabezpieczymy gaz na zimę, tylko są rozmowy o tym kto kogo lub kto komu więcej zapłaci – oświadczył Standerski.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022