fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

GUS podał pierwsze wyniki spisu powszechnego, które pokazują, iż srebrna rewolucja staje się faktem. W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce przybyło blisko 2 mln seniorów. Jeszcze w 2011 r. kobiety po „60" i mężczyzn po „65" roku życia było w naszym kraju 6,5 mln. Obecnie liczba seniorów wzrosła do prawie 8,5 mln.  

Z pewnością nie jest to jednorodna grupa społeczna, ale z pewnością świadoma swoich problemów, dlatego też klub parlamentarny Lewicy rozpoczął dialog z przedstawicielami organizacji zrzeszających seniorów oraz ekspertami zajmującymi się problematyką zdrowotną, czy też społeczną. W poniedziałek 23 maja 2022 r. w Sejmie odbyły się konsultacje dotyczące sytuacji seniorów i seniorek w Polsce.  

- Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu. Uzyskaliśmy wiele odpowiedzi na stawiana przez nas pytania. Lewica konsultuje wszystkie projekty ustaw, ale w tym wypadku nie chcemy rozmawiać o gotowym projekcie, ale wspólnie rozpocząć pracę od samego początku – mówił Krzysztof Gawkowski, przewodniczący KP Lewica.

Jak podkreślił polityka senioralna powinna wynikać z jasnej strategii na 5 i 10 najbliższych lat. - Mamy świadomość starzejącego się społeczeństwa oraz problemów demograficznych. Jeżeli dziś nie wdrożymy systemowych rozwiązań, to koszty rozwiązywania problemów, które już dziś możemy zdefiniować, w przyszłości będą wyższe – podkreślił. - Przepisy przygotowywane ad hoc bardzo często rodzą ogromne problemy – dodał.

Srebrna rewolucja 

Dla nas seniorzy są dobrem narodowym, to bardzo aktywna grupa społeczna, która wnosi do dochodu narodowego oraz życia społecznego ogromną wartość. Należy pamiętać, że wśród nich są również osoby, które wymagają stałej opieki – mówiła posłanka Wanda Nowicka, koordynatorka programów senioralnych Lewicy.- Mówiąc o polityce senioralnej, mówimy o bardzo wielu aspektach. Musi być bardzo zróżnicowana, bo skierowana do  grup, które mają różne potrzeby i oczekiwania – podkreśliła polityczka Lewicy. Jak zauważyła emerytki i emeryci z powodu szalejącej inflacji są grupą społeczną szczególnie narażoną na popadanie w biedę. 

Nowicka w imieniu Lewicy ogłosiła  powołanie Stałej Rady Konsultacyjnej Środowisk Senioralnych i Ekspertów Lewicy, która będzie się regularnie spotykać i wypracowywać wieloletnią strategię oraz rozwiązania systemowe.

Podczas sejmowego spotkania nakreślono szereg bardzo ważnych problemów osób „60 plus”. Dyskutanci mówili o negatywnym wpływu pandemii na zdrowie fizyczne i psychiczne seniorów. Samotność, izolacja zwiększyła potrzebę pomocy psychologicznej. Osoby urodzone w analogowym świecie mają obecnie coraz większe kłopoty w odnalezieniu się w cyfrowej rewolucji, które właśnie przez COVID-19 nabrała tempa. Cyfrowe wykluczenie powoduje niemożność załatwienia codziennych spraw. Osoby bez Internetu, konta bankowego, maila, profilu zaufanego, czy też komórki mają ograniczony dostęp do rozmaitych dóbr.  

Kolejnym problemem jest brak systemowego wsparcia dla opieki rodzinnej nad osobami niesamodzielnymi i chorobami demencyjnymi. 95% przebywa w rodzinach, tylko 5% - w opiece instytucjonalnej.  

- Państwo musi wziąć na siebie odpowiedzialność rozwiązania tych problemów – oświadczyła posłanka Wanda Nowicka. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022