fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Adam Glapiński jest funkcjonariuszem politycznym PiS, który gospodarkę uzależnił od interesów partii Jarosława Kaczyńskiego. Polska płaci coraz więcej za rządy PiS! Już wiemy, że to nie koniec podwyżek. Ceny będą jeszcze długo rosły. Zaklęcia polityków obozu władzy nic tu nie dadzą.  

drozyzna 220622a

Codziennie wyższe ceny

Sytuacja jest jasna: dla PiS-u druga kadencja Glapińskiego, a dla Polek i Polaków drożyzna. Masło zdrożało o 50 procent, olej o 64 procent, paliwo przekroczyło barierę 8 zł. Jeżeli ktoś wziął kredyt hipoteczny na 500 tysięcy złotych, to jego rata średnio urosła o 2350 zł.  

Glapiński musi odejść

Lewica mówi wprost: Adam Glapiński musi odejść! Jego miejsce powinien zając apolityczny fachowiec. - Sejm Rzeczypospolitej przyjął dzisiaj przysięgę od Adama Glapińskiego, najgorszego prezesa Narodowego Banku Polskiego od 20 lat. Człowieka, który doprowadził do najwyższej od 24 lat inflacji – mówił poseł Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej w Sejmie.

- Adam Glapiński jak tchórz uciekł z parlamentu. Nie chciał stanąć do debaty, nie chciał porozmawiać, a przede wszystkim usłyszeć prawdy o tym, jak się żyje w Polsce, w której ceny poszybowały o kilkadziesiąt procent – podkreślił polityk Lewicy. - Obecny szef NBP to tchórz, ale i szkodnik. Szkodnik, który będzie rządził Narodowym Bankiem Polskim przez najbliższe lata i jednocześnie polska gospodarka nie będzie miała żadnego stabilizatora – ocenił.

Glapinski 220622a

Inflacja 13,9  

Rząd traci kontrolę nad inflacją. Możemy spodziewać się polityki zaciskania pasa na brzuchach Polek i Polaków. Adamowi Glapińskiemu i członkom rządu żyje się wygodnie z ich wysokimi zarobkami, ale nie zwykłym obywatelom. - Są osoby, które zarabiają na inflacji. To Mateusz Morawiecki i jego koledzy, którzy zainwestowali w obligacje. Oni wiedzieli, jak się bronić przed kryzysem, ale nie poinformowali o tym społeczeństwa. To jest obraz tego, kto został dzisiaj zaprzysiężony na kolejne lata w fotelu nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego – mówił poseł Lewicy.

Lewica domaga się nowelizacji budżetu na 2022 r. Rząd przyjmując ustawę budżetową zapisał w niej inflację w 2022 r. na poziomie 3,3 procent. Wskaźnik ten już dawno został przekroczony i nie ma szansy, aby w kolejnych miesiącach polska gospodarka się do niego zbliżyła. Oznacza to, że najważniejsza ustawa dotycząca finansów publicznych opiera się na nieprawdziwych założeniach, to nie jest zdrowa sytuacja dla gospodarki. - To będzie pokazywało, ile rząd zarabia na inflacji, bo to właśnie budżet państwa zarabia na wzroście cen – ocenił.

drozyzna 220622b

Dziś nie wiadomo, jak rząd wydaje pieniądze, ponieważ są one wyprowadzane poza budżet państwa, co uniemożliwia ich kontrolę. W ustawie budżetowej powinny być zapisane rzeczywiste dane 

Finanse publiczne powinny być pod kontrolą parlamentu, obecna praktyka rządu znacząco utrudnia posłom i posłankom monitorowanie wydatków państwa. Lewica domaga się uporządkowania finansów publicznych, aby wydatki przestały być ukrywane i znów były pod kontrolą parlamentu. Zdrowa gospodarka wymaga stabilności prawa oraz przejrzystych finansów publicznych, aby móc planować np. inwestycje w dłuższym przedziale czasu.   

Dług publiczny będący poza kontrolą parlamentu mocno rośnie od początku pandemii. Na koniec 2021 r. spuchł do 260 mld zł z 55 mld zł dwa lata wcześniej. NIK w tej sprawie przygotował 400-stronicowy, profesjonalny raport. Rząd stosuje podwójne standardy w liczeniu zadłużenia, ale to Polki i Polacy będą ponosić koszty zadłużenia i powinni znać prawdziwy stan finansów publicznych, a nie być adresatem opowieści rodem z mchu i paproci. Prawdziwe dane o zadłużeniu Polski rząd wysyła do UE, a różnice idą w miliardy złotych. 

drozyzna 220622

Drożyzna PiS 

Premier Morawiecki opowiada, że to wszystko wina Putina, że to efekt napaści Rosji na Ukrainę. Pamiętajmy, że ceny zaczęły rosnąć zanim wybuchła wojna. - Prawo i Sprawiedliwość odwróciło się plecami od polskiej rodziny i nie chce zauważyć, że polskiej rodzinie żyje się gorzej. Żyje się gorzej pod każdym względem. Prawdopodobnie bankructwo wielu osób, którym odebrane zostaną mieszkania. To rachunki, które nie zostaną opłacone i być może komuś odcięty zostanie gaz albo prąd. To w końcu drożyzna, która uderza każdego w Polsce – stwierdził Gawkowski.

Pakiet antyinflacyjny Lewicy “Bezpieczna Rodzina” 

Jak przypomniał szef KP Lewica w Sejmie Lewica złożyła trzy ustawy, które dotyczą wsparcia polskich rodzin: o zamrożeniu WIBOR na poziomie z grudnia 2019 r., o drugiej waloryzacji emerytur oraz o 20 procentowej podwyżce dla sfery budżetowej. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023