fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pani Marszałek!  

Wysoki Sejmie!  

Szacowni Państwo!  

Mówicie, że nasz projekt to radykalizm? A wiecie, jak wyglądają granice radykalizmu? Radykalizm drodzy państwo z PiS jest tu - to ta czerwona plama. Poznajecie? Tak to Polska właśnie. Jedyne duże państwo z całkowitym zakazem aborcji.  

Czy ten obywatelski projekt jest radykalny? Jeśli potraktować go w kategoriach radykalnej empatii w stosunku do kobiet, to tak jest radykalny pod względem troski, zrozumienia, empatii i wiary w kobiety i ich prawa do podejmowania samodzielnych decyzji w sprawie macierzyństwa, swojego zdrowia i życia.  

W Polsce przez ponad 30 lat obowiązywał pseudokompromis aborcyjny, do którego doprowadzili zasiadający w Sejmie panowie w garniturach i panowie w sutannach, którzy wspólnie, bez pytania kobiet o ich zdanie, postanowili, co kobietom w Polsce wolno z robić z ciążą, a czego nie wolno. Chociaż słowo kompromis należałoby raczej zastąpić słowem kompromitacja i hipokryzja.  

Iza z Pszczyny, Agnieszka z Częstochowy, Ania ze Świdnicy 

Nie ma dziś powrotu do tamtego pseudokompromisu. 30 lat temu sprzedaliście nasze prawa, odebraliście kobietom godność i poczucie bezpieczeństwa. Ale kompromitacja aborcyjna nie wystarczyła. Trzeba było jeszcze bardziej przykręcić śrubę. Prawo i Sprawiedliwość zrobiło to rękoma Julii Przyłębskiej i zmusiło kobiety do rodzenia. Do rodzenia za wszelką cenę. Do rodzenia płodów nieodwracalnie uszkodzonych. Rodzenia nawet za cenę życia matki. Iza z Pszczyny, Agnieszka z Częstochowy, Ania ze Świdnicy.  

To sprawia, że Polki nie chcą mieć dzieci. Doprowadziliście do tego, że kobiety boją się zachodzić w ciążę. Albo nie decydują się na dziecko. Czy taki był wasz cel?  

Przez ostatnie 7 lat PiS zafundowało kobietom w Polsce instytucjonalną przemoc państwa wobec kobiet, odebrało kobietom finansowanie in vitro, tabletkę dzień po bez recepty, wysokie standardy opieki okołoporodowej. Polki jako jedyne w Europie nie maja dostępu do nowoczesnej refundowanej antykoncepcji, rzetelnej edukacji seksualnej i legalnej sterylizacji. Rejestr ciąż, który w Europie ma pomagać kobietom, w Polsce ma służyć prokuraturze Ziobry do ścigania kobiet, które były, ale już nie są w ciąży.  

Jakby tego było mało prokuratura Ziobry ściga dziś także kobiety, które pomogły innym kobietom przerwać ciążę. Na sali jest dziś z nami Justyna, której sprawa toczy się przed sądem. Jaką zbrodnie popełniła? Pomogła innej kobiecie. Kobiecie, która chciała przerwać ciążę. Oddała jej swoje tabletki. Justyna jesteśmy z TOBĄ i zawsze będziemy. Nigdy nie będziesz szła sama!  

Zakaz aborcji nie likwiduje aborcji

Od ponad 30 lat kobiety w Polsce muszą radzić sobie same, bo państwo umywa ręce. Co robią?  

Zamawiają tabletki i robią aborcje w domu. Jadą za granicę lub znajdują ginekologa, który w prywatnym gabinecie nie będzie powoływał się na klauzulę sumienia i za odpowiednią opłatą zgodzi się wykonać aborcję.  

Kobiety przerywają ciąże z różnych powodów. Czasami dlatego, że zaszły w ciążę z powodu gwałtu, czasem Także dlatego, że w danym momencie nie chcą albo nie mogą być matkami. Polegają na organizacjach pomocowych takich jak Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i Aborcja Bez Granic. Bo zakaz aborcji nie likwiduje aborcji. I Wy dobrze o tym wiecie.  

Możliwość przerwania ciąży to nie przymus. Możliwość przerwania ciąży to prawo wyboru. To prawo wyboru, które każda kobieta musi mieć. Wybór, z którego może skorzystać, gdy dojdzie do wniosku, że nie chce urodzić, bez spowiadania się komukolwiek. A zwłaszcza politykowi czy księdzu. Bo to nie jest sprawa księdza czy polityka! To prywatna decyzja kobiety.  

Zaufajcie kobietom! Te, które zdecydują się urodzić - urodzą 

I żaden prawny zakaz aborcji ich nie powstrzyma. Bo kobieta, jeśli chce mieć dziecko to zrobi wszystko, żeby mieć dziecko. Ale jeśli nie chce go mieć, to też zrobi wszystko, żeby go nie mieć. Niezależnie od tego jakie surowe prawo obowiązuje.  

I na tę potrzebę odpowiada Obywatelski Projekt Ustawy “Legalna aborcja. Bez kompromisów”. To projekt, który przywraca kobietom w Polsce godność i poczucie bezpieczeństwa. Który oddaje w ich ręce odebrane im 30 lat temu prawo do przerywania ciąży, prawo do podejmowania samodzielnej decyzji.  

To projekt, który gwarantuje, że kobiety, które zrobią aborcję, będą miały dostęp do bezpiecznych usług medycznych, a w szpitalach będą traktowane z godnością. Jeśli postanowią przerwać ciąże do 12 tygodnia za pomocą tabletek aborcyjnych, to mogą to zrobić bezpiecznie w szpitalu lub w domu. Same o tym zadecydują, ale zawsze będą miały wsparcie. Pozwoli to kobietom odzyskać zaufanie do lekarzy ginekologów, bo dziś to zaufanie jest mocno nadszarpnięte i kobiety zwyczajnie się boją i mówią o tym głośno.  

Zdrowie i bezpieczeństwo kobiet nie mają barw politycznych, nie ma wyznania, nie ma światopoglądu. Bo zdrowie i bezpieczeństwo kobiet, to fundament. Zaufajcie kobietom. I oddajcie im prawo do decydowania o swoim macierzyństwie.  

Legalna, bezpieczna i darmowa aborcja to europejski standard a nie żaden radykalizm. Aborcja to najczęstszy zabieg medyczny na świecie. Dajmy kobietom w Polsce gwarantowany prawem dostęp do aborcji. Te, które będą chciały - skorzystają. Te, które zdecydują się urodzić - urodzą. Zaufajcie kobietom. To ich wybór i ich decyzja.  

Lewica była jest i będzie za legalną, bezpieczną i darmową możliwością przerywania ciąży 

Lewica była jest i będzie za legalną, bezpieczną i darmową możliwością przerywania ciąży. Bez warunków, bez haczyków, bez małego druku, bez żadnych kompromisów. Po prostu. Lewica doprowadzi do tego, że w Polsce w ciąży będą TYLKO te kobiety, które będą chciały w niej być. Obiecuję, że z pierwszym możliwym terminie wprowadzimy legalną, bezpieczną aborcję, i finansowanie in vitro z budżetu państwa.  

I tak jak ponad 200 tysięcy Polek i Polaków poprzemy skierowanie projektu ustawy komitetu “Legalna aborcja. Bez kompromisów” do dalszego procedowania.  

Katarzyna Kotula, posłanka  
Sejm, 23 czerwca 2022 r.  UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022