fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pandemia nadwyrężyła i tak już kruche prawa pracownicze, a szalejąca inflacja i drożyzna mocno daje się wszystkim we znaki. Brak podwyżek oznacza znaczący spadek jakości życia. Odpowiedzią na nowe wyzwania jest ruch związkowy, który od początku 2022 roku odnosi sukcesy. Najbardziej znanym tego przykładem jest powodzenie strajku w Solarisie, gdzie wprowadzenia hasła „solidarność naszą bronią” przyniosło sukces protestującej załodze.  

STOP bezprawnemu zwalnianiu związkowców

Lewica mówi: STOP bezprawnemu zwalnianiu związkowców i wraz z przedstawicielami Solidarności, OPZZ, Inicjatywy Pracowniczej, Sierpień 80, Związku Zawodowego Pracowników mBanku oraz Związku Zawodowego Korporacja Pracowników złożyła projekt ustawy, który zagwarantuje utrzymanie pracy przez działacza związkowego aż do wyroku sądu. 

Co zmienia projekt? Jeżeli związkowiec objęty ochroną zostanie zwolniony z pracy, to sąd w ciągu 4 tygodni ma obowiązek wydać zabezpieczenie, które pozwoli kontynuować mu pracę do czasu wyroku sądu. A jak jest dziś? Pracodawcy niszczą związki zawodowe poprzez bezprawne zwalnianie ich liderów i liderek. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ logika przepisów chroniących związkowca jest postawiona na głowie. Całe ryzyko i koszt dochodzenia swoich praw, przerzucony jest na pracownika. Pracodawcom w Polsce po prostu opłaca się zwalniać związkowców, wspólny projekt Lewicy i związków zawodowych ma to zmienić.  

Dziś ustawa trafi pod obrady komisji sejmowej, na którą posłanki i posłowie zaprosili działaczy związkowych, aby mogli opowiedzieć swoje historie.  

Spór zbiorowy w Teleperformance  

Paterak 190722

Jedną z takich osób jest Agnieszka Paterak ze Związku Zawodowego Razem Silniejsi, która boryka się z szykanami w pracy w związku ze swoją działalnością związkową w firmie Teleperformance. Pani Agnieszka zatrudniona w firmie jako pracownik zdalny została wezwana do stawienia się w siedzibie firmy w Warszawie w celu podjęcia tam obowiązków. Oznaczało to pilną przeprowadzkę ze Śląska i znaczne podniesienie kosztów życia związanych z organizacją nowego domu, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. W tle całej tej historii są żądania pracowników zatrudnionych w Teleperformance podwyższenia płac. Kierownictwo na Polskę tej francuskiej korporacji wykorzystuje kruczki prawne i uparcie twierdzi, iż taki spór zbiorowy w firmie nie ma miejsca. - To co się dzieje odbieram z żalem jako chęć braku współpracy ze związkami zawodowymi oraz brak chęci nawiązania dialogu społecznego – mówiła Agnieszka Pasterak. - Zamiast tego mamy próbę zniechęcania działaczy związkowych – dodała.

Konieczny 190722

Pracodawcom musi przestać się opłacać zwolnić związkowca  

- Dialog społeczny powinien być normą w demokratycznym społeczeństwie. Z jednej strony jest pracodawca, a z drugiej reprezentacja pracowników oraz związki zawodowe i w ramach obowiązującego prawa te dwie strony dogadują się i negocjują. Wszystko po to, aby przedsiębiorstwa działały płynnie, a pracownicy zarabiali godnie i mieli godne warunki pracy.  

Niestety ta teoria bardzo często rozmija się z praktyką, a prześladowanie związków zawodowych jest w Polsce normą. Zwalczanie osób zaangażowanych w związki i często bezprawne zwolnienia to jest coś z czym musi się liczyć osoba, która zdecyduje się założyć w naszym kraju związek zawodowy. To jest kpina z państwa prawa i Konstytucji oraz z tego na co się umawialiśmy: że wspólnie, w ramach dialogu społecznego, negocjujemy i staramy się dogadać. Pracodawcy bardzo często nie chcą rozmawiać i stosują przemoc.  

Złożyliśmy projekt ustawy, który ma spowodować, iż pracodawcom przestanie się opłacać zwalniać związkowców. Dziś po prostu im się to opłaca. Te historie są wszędzie takie same, jeżeli pracodawca nie chce powołania związku zawodowego, to zwalnia liderkę lub lidera związkowego bezprawnie. Może liczyć na pomoc wyspecjalizowanych kancelarii prawnych. A zwolniony związkowiec przez lata będzie musiał czekać na sprawiedliwość. Wyroki w sądach zapadają po wielu latach, a związku zawodowego w zakładzie pracy już nie ma - pracodawca osiągnął swój cel.  

Nie może być tak, że w prawie zapisano ochronę działaczy związkowych, ale w praktyce to tak nie działa – mówił poseł Maciej Konieczny przed siedzibą Teleperformance w Warszawie.

Dziemianowicz Bak 190722

Silniejsze związki zawodowe to wyższe płace i lepsze warunki pracy 

- Godne warunki pracy panują w tych państwach, w których działają silne związki zawodowe, które prawnie chronią zrzeszanie się pracowników. Jeżeli prawo sprzyja łamaniu praw związkowców, zwalnianiu ich i utrudnianiu ich działalności – to trudno dziwić się, że poziom uzwiązkowienia w Polsce jest tak niski. Jeżeli dalej tak będzie, to niskie będą płace oraz panować będą złe warunki pracy.  

Wszelkie prawa i podwyżki trzeba wynegocjować lub wywalczyć - to właśnie robią związki zawodowe i dlatego są potrzebne. Obowiązkiem demokratycznego państwa jest te związki chronić. III RP powstała na brakach robotników, strajkujących robotników. Jest wstydem i hańbą, że w XXI wieku pracownicy obawiają się zaangażowania się w działalność związkową. Jest wstydem i hańbą, że związkowcy muszą się mierzyć z szykanami i zwolnieniami albo próbami zastraszenia.  

Zawsze silniejszą stroną jest ta pracodawcy, a pracownik od jej posiadania uzależnia możliwość utrzymania rodziny. W Polsce galopuje inflacja, a płace nie nadążają za podwyżkami. Nadchodzi jesień, która będzie obfitowała w protesty pracownicze, w strajki i spory zbiorowe – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023