fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Apelujemy do premiera Morawieckiego o podjęcie rozmów ze stroną Ukraińską, aby z tego kraju można było importować gaz – oświadczył poseł Marek Rutka podczas konferencji prasowej w Sejmie, podczas której relacjonował pracę Parlamentarnego zespołu ds. Odbudowy Ukrainy w trakcie YES Annual Meeting w Kijowie. 

W ocenie polityka Lewicy sytuacja energetyczna, jeżeli chodzi o gaz, w Ukrainie jest stabilna. Przed wojną większość zapotrzebowania tego kraju na ten surowiec była zaspokajana ze złóż krajowych, a z racji wojny zużycie gazu zostało ograniczone i jest on magazynowany w podziemnych zbiornikach. - Są więc realne przesłanki do tego, aby eksport tego surowca do Polski oraz Unii Europejskiej uwolnić – oświadczył przewodniczący Parlamentarnego zespołu ds. Odbudowy Ukrainy.

Gaz do Polski

W dniach 9 - 10 września Posłowie Marek Rutka oraz Maciej Kopiec wraz z byłym prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim oraz byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Markiem Siwcem wzięli udział w 17 YES Annual Meeting w Kijowie. W wydarzeniu udział wzięli również m.in: prezydent oraz premier Ukrainy; prezydent Łotwy, premier RP, a także minister spraw zagranicznych Niemiec. 

Wśród poruszanych zagadnień przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych - obok wyrażenia solidarności z Ukrainą - były kwestie bezpieczeństwa i wsparcia ekonomicznego, zarówno aktualnego jak i tego niezbędnego w odbudowie kraju.  

To właśnie podczas YES Annual Meeting premier Polski Mateusz Morawiecki oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zawarli porozumienie o dostarczeniu do Polski 100 tysięcy ton węgla. - Każda tona węgla dla Polski jest bardzo ważna, ale trzeba jasno powiedzieć, że te 100 tysięcy ton węgla to jest jedynie wartość symboliczna – stwierdził Rutka. - Elektrociepłownia Siekierki w czasie zimy zużywa dziennie 10 tysięcy ton węgla – dodał. 

Jak podkreślił wciąż jeszcze obowiązuje embargo Kijowa na eksport węgla i gazu do Polski. - Jak widać sygnał o tych 100 tysiącach ton węgla pokazuje, że to embargo decyzją ukraińskiego rządu może zostać zniesione lub ograniczone – ocenił.

Kolejnym ważnym tematem poruszanym w Kijowie był udział polskich firm w odbudowie Ukrainy oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy firmami z obu krajów. - W porozumieniu z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą w najbliższych dniach powstanie strona www pod adresem pol-ukr.com, na której znajdą się informacje, które mają pomóc polskim podmiotom, które chcą rozpocząć działalność w Ukrainie – poinformował Marek Rutka.  

Kopiec 130922

Polska udziela Ukrainie ogromnej pomocy humanitarnej, spotkanie w ramach YES Annual Meeting pomogło również ukierunkować tego rodzaju wsparcie, aby docierało do miejsc, w których jest naprawdę potrzebna. - Osobiście brałem udział w wielu transportach, które dostarczyły pomoc wartą łącznie 1 mln euro, ale takie spotkania pomagają nam w tym, abyśmy robili to mądrze – mówił w Sejmie poseł Maciej Kopiec. Jak podkreślił sukcesy ukraińskiej armii nie oznaczają tego, iż należy przestać pomagać. - To właśnie te wyzwolone obwody potrzebują najwięcej wsparcia z naszej strony – podkreślił.

Pomoc humanitarna

- Pomaganie Ukrainie dziś i w przyszłości to jest polska racja stanu. Stworzenie silnego sojuszu będzie korzystne dla obu naszych krajów, a nasze gospodarki mogą się uzupełniać, a polscy przedsiębiorcy będą mogli tam uzyskiwać zlecenia oraz przenosić dobre praktyki związane z funkcjonowaniem na rynku Unii Europejskiej – oświadczył poseł Lewicy.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022