fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Obecna Rada Polityki Pieniężnej działa w niepełnym składzie, ponieważ Sejm do tej pory nie wybrał dotychczas swoich dwóch przedstawicieli. Lewica zgłasza kandydatury Dariusza Standerskiego i Macieja Szlindera na członków RPP. - To nowe pokolenie ekonomistów, którzy nie boją się wyzwań współczesności, ale je rozumieją. To ekonomiści, którzy nie są głusi na rzeczywistość społeczną, a wręcz są wrażliwi społecznie – zachwalili Krzysztof Gawkowski, szef KP Lewicy i posłanka Magdalena Biejat.  

Standerski 031022

Standerski: Zgłaszamy się, aby wywołać odpowiedzialną i merytoryczną dyskusję o polityce pieniężnej w Polsce

Dariusz Standerski urodził się 16 lipca 1993 r. w Obornikach Wielkopolskich. Ekonomista i prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie obecnie wykłada. Uczestniczy w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora w dyscyplinie ekonomia i finanse. Specjalizuje się w ekonomii międzynarodowej, ekonomii sektora publicznego oraz historii gospodarczej. 

Od 2015 roku analityk, a następnie główny ekonomista i członek zarządu Fundacji Kaleckiego, think tanku zajmującego się polityką gospodarczą i społeczną. Uczeń profesora Jerzego Osiatyńskiego i kontynuator myśli Michała Kaleckiego. Wcześniej związany z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową, obecnie dyrektor ds. legislacyjnych Klubu Poselskiego Lewica.  

- Kandyduję do Rady Polityki Pieniężnej, ale nie mam złudzeń. Sejmowa arytmetyka jest nieubłagana. Posłowie PiS zagłosują zgodnie ze swoją instrukcją. Zgłaszamy się, aby wywołać odpowiedzialną i merytoryczną dyskusję o polityce pieniężnej w Polsce. Dyskusję, która od lat jest nieobecna w Sejmie i od wielu miesięcy ogranicza się do komentowania występów prezesa NBP. Te wystąpienia trzeba komentować i oceniać. RPP powinna częściej wykorzystywać swoje kompetencje zapisane art. 12. ust. 3. w ustawie o Narodowym Banku Polskim, czyli oceny wykonywania polityki pieniężnej przez Zarząd NBP. 

Powinniśmy wrócić również do dyskusji o założeniach polityki pieniężnej, ponieważ obecnie obowiązujące dalej twierdzą, że inflacja w 2022 r. miała spadać. Jest odwrotnie, inflacja rośnie.  

Należy prowadzić również dyskusję o skuteczności narzędzi wykorzystywanych przez RPP oraz o tym czy Rada rzeczywiście wypełnia i wykonuje wszystkie swoje zadania przewidziane dla niej w ustawie.  

Mam nadzieję, że wrócimy do tego o czym mówił mój nauczyciel prof. Jerzy Osiatyński, który również wcześniej zasiadał w RPP, „że niezależnie od tego jakie mamy poglądy, jakie szkoły ekonomii reprezentujemy, to w dyskusji jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania najlepsze dla tych, którzy są odbiorcami naszych polityk – mówił Dariusz Standerski, kandydat Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej.  

Szlinder 031022

Szlinder: Wiara, że podnoszenie stóp procentowych będzie odpowiedzią na inflację okazała się być złudna

Maciej Szlinder urodził się 30 czerwca 1986 r. w Gdańsku. W 2017 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii, specjalność – filozofia społeczna; stopień uzyskany w Instytucie Filozofii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (tytuł pracy doktorskiej: 'Powszechny dochód podstawowy. Studium z filozofii społecznej'). 

W 2014 r. Szlinder ukończył studia podyplomowe "Mechanizmy funkcjonowania strefy euro" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. W 2011 r. ukończył studia magisterskie z zakresu filozofii spec. komunikacja społeczna na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2010 r. ukończył studia magisterskie z zakresu socjologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. 

Doktor Maciej Szlinder jest przedstawicielem młodego pokolenia badaczy gospodarki, które wychodzi poza główny, neoklasyczny i neoliberalny nurt myślenia o ekonomii. Reprezentuje myśl heterodoksyjną, bazując na tradycji postkeynesowskiej i pracach Michała Kaleckiego. Jego prace i wypowiedzi wykraczają poza wąskie rozumienie ekonomii, uwzględniając fakt, że jest to nauka społeczna i do pełnego zrozumienia funkcjonowania finansów i gospodarki, a także do oceny działań politycznych, konieczna jest znajomość innych nauk społecznych (socjologii, filozofii, psychologii) oraz powiązania polityki gospodarczej z polityką społeczną. Autor książki o bezwarunkowym dochodzie podstawowym.

- Rok temu, 6 października RPP rozpoczęła serię 11 podwyżek stóp procentowych. Wtedy inflacja wynosiła niecałe 6 procent, a dzisiaj jest to 17,2 procent. I ta wiara, że to podnoszenie stóp procentowych będzie odpowiedzią na inflację okazała się być złudna. Inflacja jest zjawiskiem złożonym: od cen rosnących cen energii i paliw, przez zerwane łańcuchy dostaw, katastrofę klimatyczną oraz zjawisko spirali marżowo-cenowej. 

Strategia podnoszenia stóp okazała się być nieskuteczna, ale wręcz szkodliwa i prowadzi do sztucznego wywoływania recesji, która oznacza likwidację przedsiębiorstw i wyższe bezrobocie. Oznacza też wpadnięcie w spiralę długu prywatnego. Strategia ta przypomina próbę rozwiązywania każdego problemu za pomocą młotka, ale przecież dookoła nie mamy do czynienia tylko z gwoździami. A skutki używania młotka w stosunku do palca czy szklanki mogą być opłakane. Potrzebujemy bardziej zbilansowanej polityki, która oparta jest na wielu narzędziach polityki podatkowej i polityki energetycznej oraz polityki mieszkaniowej z taką chirurgiczną precyzją.  

W RPP powinny znaleźć się te osoby, które to rozumieją. Powinno się tam znaleźć więcej chirurgów, a mniej młotkowych. Potrzeba jest więcej nowocześnie myślących osób, a mniej liberalnych ortodoksów z lat 90-tych XX wieku. Zarówno Dariusz Standerski, jak i ja reprezentujemy pierwszą grupę - oświadczył Maciej Szlider, kandydat Lewicy do Rady Polityki Pieniężnej.

Biejat 031022

- To jest pokolenie, które nie boi się wyzwań współczesności, ale je rozumie. To ekonomiści, którzy nie są głusi na rzeczywistość społeczną, a wręcz są wrażliwi społecznie. Dziś to zdanie wnoszą do nauki, ale powinni wnosić do polityki monetarnej państwa. Dziś konserwatywni członkowie RPP nie potrafią się otworzyć na zmieniającą się rzeczywistość i odpowiednio na nią reagować, co źle wpływa na nas wszystkich – mówiła posłanka Magdalena Biejat.

- Rada Polityki Pieniężnej to ważny organ dający poczucie bezpieczeństwa, ale mogący sprawić, iż Polkom i Polakom może żyć się gorzej. Ostatnie miesiące pokazały, iż nie wszystkie decyzje RPP były przemyślane. Lewica zgłasza do Rady Polityki Pieniężnej Dariusza Standerskiego i Macieja Szlindera, którzy są nowym pokoleniem w polskiej ekonomii, profesjonalnym i odpowiedzialnym. Są gwarancją nowego myślenia, ekonomii jakiej oczekujemy od nowoczesnego państwa i nowoczesnej gospodarki – mówił Krzysztof Gawkowski.

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023