fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

„Renta Wdowia” zostanie ponownie złożona do laski marszałkowskiej, tym razem jako obywatelski projekt ustawy. Lewica oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponują, aby pozostała przy życiu osoba może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, to jest 85 procent wyższego świadczenia. Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu.  

Skąd pomysł, aby złożyć projekt ustawy złożyć jako obywatelski? W maju 2022 r. „Renta Wdowia” trafiła do parlamentu, ale marszałek Elżbieta Witek od tego czasu trzyma go w sejmowej zamrażarce. Obywatelski projekt ustawy musi zostać zaprezentowany na forum Sejm, o ile wnioskodawcy zbiorą pod inicjatywą ustawodawczą 100 tysięcy podpisów, które muszą być uzbierane w przeciągu 3 miesięcy od chwili zarejestrowania komitetu. Dziś rozpoczęło się zbieranie 1000 podpisów, które są potrzebne do zawiadomienia marszałka Sejmu o powołaniu komitetu poparcia.

renta wdowia 081122c

Projekt ustawy o rencie wdowiej to jest systemowe rozwiązanie

- Dzisiaj rozpoczynamy proces zbiórki podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą dotyczącą projektu Renty wdowiej. Jest to projekt ustawy, który ma zagwarantować emerytom godne normalne funkcjonowanie po stracie współmałżonka. Na te systemowe rozwiązanie czeka około półtora miliona osób. Dzisiaj emeryci to jest to ta grupa społeczna, która najbardziej cierpi na kryzysie, który nas otacza, to jest ta grupa, która najbardziej odczuwa skutki inflacji. Ale nasz projekt obywatelski, projekt ustawy o rencie wdowiej to jest systemowe rozwiązanie, które ma gwarantować godne, normalne życie i nie popadanie emerytów w ubóstwo – mówił poseł Arkadiusz Iwaniak.

renta wdowia 081122b

Tylko około 75 procent mężczyzn dożywa do 65. roku życia i wiele wdów nie jest w stanie sobie poradzić z tym jednym świadczeniem

- Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych od wielu lat zabiega o takie rozwiązanie jak emerytura wdowa i bardzo cieszę się, że w ostatnim czasie udało nam się zainteresować tym rozwiązaniem partie polityczną, w szczególności Lewicę. Parę lat temu nawet strona rządowa mówiła o tym, że zastanawia się nad wprowadzeniem tego rozwiązania. Natomiast niedawno otrzymaliśmy odpowiedzi, że nie chcą realizować naszego postulatu, czyli emerytury wdowiej. 

Zgodnie z opracowaniem Głównego Urzędu Statystycznego sytuacja osób starszych w Polsce, żyjących w jednoosobowych gospodarstwach emerytów jest tą najtrudniejszą sytuację materialną. Dotyczy to również emerytów żyjących na wsi.  

W 2030 roku ponad 50 procent gospodarstw jednoosobowych emeryckich to będą to gospodarstwa osób powyżej 65. roku życia, a niemal 20 procent z tego będą to gospodarstwa emerytów osób powyżej 80. roku życia. My musimy rozwiązać tę sytuację i poprawić ich byt. Pamiętajmy o tym, że tylko około 75 procent mężczyzn dożywa do 65. roku życia i wiele wdów nie jest w stanie sobie poradzić z tym jednym świadczeniem, które otrzymują. Dlatego szczególnie ważne jest, aby teraz wprowadzić to rozwiązanie. Z każdym rokiem spada stopa zastąpienia, Te emerytury są coraz niższe i niestety, jeżeli nie wprowadzimy tego rozwiązania, to sytuacja szczególnie kobiet będzie tragiczna – mówił Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ. 

renta wdowia 081122d

Renta wdowia obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu

- Wdową jestem od siedmiu lat. Po śmierci męża przeszłam na emeryturę, jego emeryturę czy tak zwaną rentę po nim, bo byłaby dla mnie bardziej korzystna. I co się raptem okazało? Że utrzymanie jednej rodziny, jednej osoby wcale nie jest tańsze niż utrzymanie dwóch czy trzech osób, dlatego, że pozostała jedna emerytura i może na życie wydaję trochę mniej, ale pozostają stałe koszty utrzymania chociażby mieszkania, które ciągle z tej jednej emerytury idą. Przez ostatnie kilka lat wszystkie koszty utrzymania stałe podrożały dwukrotnie. Inflacja spowodowała, że i życie stało się coraz droższe i ta emerytura jest ciągle jedna. Oczywiście są marcowe, waloryzację emerytur są tak zwane tak zwane 13. i 14. emerytury, ale to wszystko nie wyrównuje tego, jak duże koszty musi ta jedna osoba pokrywać. Dlatego bardzo popieram ten wniosek obywatelski, bo nawet przy założeniu, że współmałżonek czy współmałżonka mieli najniższą emeryturę, to będzie wynosić te 50 procent, czyli 600 złotych miesięcznie netto więcej dla osoby, która została przy życiu. I mam nadzieję, że ten projekt spotka się z szerokim poparciem społecznym. Bo bieda, proszę państwa, to jest odbieranie nam poczucia bezpieczeństwa, odbieranie nam godności i powinniśmy go poprzeć wszyscy. Wszyscy, niezależnie od tego, jakie mamy poglądy i kogo popieramy – pani Emilia, wdowa. 

renta wdowia 081122

OPZZ rusza ze zbiórką podpisów

- Z rozmów w terenie z seniorami i seniorkami wniosek jest jeden - Polska jeszcze nie jest przyjaznym krajem dla starszych ludzi. Wszelkie świadczenia jednorazowe przemijają, a wszystkim seniorom zależy na tym, żeby były rozwiązania systemowe. Uruchamiamy więc zbiórkę podpisów we wszystkich naszych organach terenowych, żeby szybko i skutecznie te 100 tysięcy i więcej podpisów uzyskać – mówił Jerzy Wiśniewski, Komisja Polityki Senioralnej OPZZ. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023