fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Lewica rusza w kolejną trasę po Polsce. Będziemy rozmawiać z ludźmi, w tym celu odwiedzimy sto miast powiatowych. Zawitamy do małych miasteczek i średnich miast, aby rozmawiać z ludźmi twarzą w twarz. Bez ochroniarzy i bez barierek oraz selekcji. Za nami setki spotkań i tysiące rozmów wakacyjnej trasy Lewicy, podczas których jak mantra powtarzały się te same tematy: inflacja, drożyzna, spadek jakości życia. Jedziemy z przesłaniem, że inna Polska jest możliwa. 

Mamy też konkretne propozycje! Będziemy przekonywać Polki i Polaków do naszych rozwiązań zawartych w pakiecie „Bezpieczna Rodzina”. Lewica ma odpowiedź na szalejącą drożyznę, to - dodatkowa waloryzacja rent i emerytur; 20 procentowa podwyżka dla pracowników budżetówki; zamrożenie WIBOR-u na dla kredytów mieszkaniowych do poziomu z grudnia 2019 r.; to podniesienie minimalnej renty i emerytury; leki za 5 zł; podniesienie zasiłku pogrzebowego do 7000 zł; Senioralny Bon Turystyczny; darmowe i ciepłe posiłki dla uczniów.  

W trakcie trasy będziemy też zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Renta Wdowia”.  

Ten projekt ustawy ma zagwarantować emerytom godne normalne funkcjonowanie po stracie współmałżonka. Na te systemowe rozwiązanie czeka około półtora miliona osób. Projekt „Renta Wdowia” zakłada, że po śmierci małżonka będzie można korzystać z renty rodzinnej i 50 proc. własnego świadczenia emerytalnego. To systemowe rozwiązanie, które ma gwarantować godne, normalne życie i niepopadanie emerytów w ubóstwo. A dzisiaj emeryci to jest ta grupa społeczna, która najbardziej cierpi na kryzysie i najbardziej odczuwa skutki inflacji. Jednocześnie wsparcie państwa dla seniorów jest najsłabsze.  

W maju 2022 r. projekt ustawy o “Rencie Wdowiej” Lewica złożyła w parlamencie, ale marszałek Elżbieta Witek od tego czasu trzyma go w sejmowej zamrażarce. Tymczasem obywatelski projekt ustawy musi zostać zaprezentowany na forum Sejmu, o ile wnioskodawcy zbiorą pod inicjatywą ustawodawczą 100 tysięcy podpisów, które muszą być uzbierane w przeciągu 3 miesięcy od chwili zarejestrowania komitetu.  

Czarzasty 181122

Chcemy jak najlepiej dla Polski 

- Z nikim nie chcemy się ścigać, chcemy to robić po swojemu. Lewica jest ekipą! Dziś zaczynamy trasę, odbędziemy spotkania we wszystkich 16-stu województwach. Chcemy pokazać nasz program oraz to, że chcemy jak najlepiej dla naszego kraju – mówił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.  

Zandberg 181122

Nie chcemy powrotu do złej przeszłości 

- Lewica to jest polityka w interesie zwykłych ludzi. A politykę dla ludzi nie robi się w studiach telewizyjnych, tylko wśród nich. Trzeba zawalczyć, aby za kilka miesięcy zmienić ten zły rząd i zadbać o lepszą, prospołeczną, europejską przyszłość Polski. Jedziemy do miejscowości mniejszych i większych, żeby rozmawiać tam o naszych propozycjach programowych, o tym jak wyobrażamy sobie tę lepszą Polskę. Polskę, która będzie stała po stronie zwykłego człowieka.  

Kiedy rozmawiamy z ludźmi na ulicy, czy też na spotkaniach to coraz częściej słyszymy taką obawę, że to niewielkie poczucie bezpieczeństwa, które mieliśmy, zaraz nie rozpadnie się w pył i czy nie wróci zła przeszłość. Lewica jest po to, aby nie było powrotu do złej przeszłości. Jesteśmy po to, aby demokratyczna Polska była prospołeczna i stała po stronie zwykłych ludzi. Lewica to są porządne szkoły i szpitale, w których nie trzeba latami czekać w kolejkach na operacje. Lewica to jest ciepły posiłek dla dzieci, to jest bezpieczeństwo dla seniorów. Lewica to jest Polska, która jest wspólna, a nie podzielona na A i B; która nie jest rozdzielona przez głębokie okopy, w których siedzą ludzie i nie potrafią ze sobą rozmawiać. My chcemy Polski, w której umiemy ze sobą rozmawiać i po to właśnie jedziemy w trasę – oświadczył poseł Adrian Zandberg

 Biejat 181122

Za kryzys nie powinny płacić polskie rodziny 

- Latem jeździliśmy po Polsce z naszym pakietem „Bezpieczna Rodzina”, który był naszą odpowiedzią na kryzys. Mówiliśmy jasno, że nie należy zaciskać pasa na brzuchach tych, którzy są tym kryzysem najbardziej dotknięci. Nie powinny za niego płacić polskie rodziny, ale wielkie przedsiębiorstwa paliwowe, energetyczne, czy też banki; wszyscy ci, którzy na tym kryzysie zyskują.  

Proponowaliśmy zamrozić WIBOR dla zaciągniętych już kredytów mieszkaniowych, zainicjowanie programu budowy mieszkań na wynajem, ciepły darmowy posiłek dla uczniów w szkole, czy też 20 procentową podwyżkę dla pracowników budżetówki.  

Ważnym jest też wsparcie dla seniorów. Już teraz mamy 340 tysięcy emerytów, którzy otrzymują świadczenie poniżej emerytury minimalnej, w tym gronie jest nieproporcjonalnie wiele kobiet. Ruszamy z naszą nową propozycją, będziemy zachęcać do podpisania się obywatelskim projektem ustawy o „Rencie wdowiej”. Podpisy pod nim składają również osoby młode, ponieważ wiedzą, że jest to realny problem, któremu należy przeciwdziałać – oświadczyła posłanka Magdalena Biejat.  

Piechna Wieckiewicz 181122

Zasiłek pogrzebowy powinien wzrosnąć do 7000 zł 

- Seniorzy pracowali całe życie, aby teraz być jedną z ofiar kryzysu gospodarczego i nie było ich stać na realizowanie podstawowych potrzeb. Rosną ceny biletów transportu publicznego, ale ten problem dotyczy tych osób, które mają do niego dostęp. W wielu miejscach na Mazowszu po prostu nie ma żadnego autobusu czy pociągu, którym senior lub seniorka mogliby dotrzeć do najbliższej przychodni.  

Seniorzy i seniorki też mają swoje marzenia, też chcą pójść np. do teatru, a nie tylko żyć od pierwszego do pierwszego. Dlatego też potrzebna jest druga waloryzacja rent i emerytur, o której mówiliśmy w lecie.  

Państwo powinno być z obywatelkami i obywateli w najtrudniejszych momentach, np. śmierci. Dziś Polki i Polaków często nie stać, aby pochować swoich bliskich. Przypomnę, że złożyliśmy w Sejmie projekt ustawy po podwyższeniu zasiłku pogrzebowego do 7000 zł. Nie powinniśmy się martwić o to, że godny pogrzeb sprawi, że nie będziemy mieli za co żyć – mówiła wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz.  

 w trasie 181122

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023