fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Rok 2022 r. będzie krytycznie zły, jeżeli chodzi o jakość powietrza w Polsce, z jednej strony to efekt fiaska programu „Czyste Powietrze”, z drugiej wezwań, aby „palić czym się da, poza oponami” – ocenili posłowie Przemysław Koperski, Karolina Pawliczak i Anita Sowińska.

Fiasko programu „Czyste Powietrze”

- W ciągu 11 lat zaplanowano poprawienie efektywności energetycznej ponad 3 mln budynków i wymianę 3 mln sztuk źródeł ciepła. W październiku 2021 r., po trzech latach realizacji Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” (PPCP) liczba ocieplonych budynków wynosiła niecałe 73 tys. (2,4%), a ponad 66 tys. kotłów starej generacji (2,2%) wymieniono na niskoemisyjne. Do tego czasu, jak pokazała kontrola przeprowadzona przez NIK, przy budżecie w wysokości 103 mld zł podpisano umowy na zaledwie 4,2 mld zł (ok.4%). Zdaniem Izby przy takim tempie realizacji programu kluczowego dla poprawy jakości powietrza w Polsce, na osiągnięcie zaplanowanych efektów trzeba będzie poczekać cztery lata dłużej niż planowano - do 2033 r. - czytamy w raporcie NIK na temat realizacji programu „Czyste Powietrze”.

- Stan jakości powietrza w Polsce nie poprawia się, a rok 2021 to pogorszenie jego jakości. Obecnie w naszym kraju umiera około 45 tysięcy osób z powodu zanieczyszczenia powietrza. Obawiamy się, że rok 2022 będzie krytycznie zły i nawet 100 tysięcy Polek i Polaków może umrzeć – mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Przemysław Koperski.

60 mld dla Polski z certyfikatów do emisji CO2

Dzieje się tak, pomimo iż Polska miała stały dopływ funduszy, który pokryłyby znacznie większe zapotrzebowanie na środki związane z wymianą kopciuchów. - Systemie ETS dał Polsce w ciągu ostatnich lat dochody rzędu 60 mld złotych – poinformowała posłanka Anita Sowińska.

Dodatkowo pieniądze z certyfikatów do emisji CO2 (ETS) mogłyby posłużyć do sfinansowania termomodernizacji budynków. - W Polsce aż 95% budynków to są wampiry energetyczne, co oznacza, że zużywamy więcej energii niż powinniśmy, ale również większy smog oraz większe wydatki na tę energię. My cały czas kręcimy się w kółko, dotujemy paliwa kopalne zamiast przeznaczać pieniądze - np. z ETS-ów - na termomodernizację i wymianę pieców – podkreśliła polityczka Lewicy.

KPO 35 mld euro dla Polski

Niewykorzystanie środków z certyfikatów do emisji CO2 to nie jedyny poważny błąd premiera Mateusza Morawieckiego i jego rządu, jeżeli chodzi o pozyskiwanie środków na transformację energetyczną Polski. - Przez politykę PiS-u staliśmy się energetycznym skansenem Europy. Zablokowane OZE oraz miliardy euro na transformację energetyczną. Wiosną ubiegłego roku ponownie kłamał, kiedy mówił, iż na ten cel zostanie przeznaczone 250 mld złotych w ramach kontraktów Krajowego Planu Odbudowy. Tych środków nadal nie ma i trudno ich szukać w naszym budżecie – mówiła posłanka Karolina Pawliczak.

Polityczka Lewicy przypomniała również raport NIK ostro krytykujący tempo powstawania farm wiatrowych w Polsce. Najwyższa Izba Kontroli w wydanym 28 lipca raporcie ostro skrytykowała przebieg prac nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Zdaniem NIK, niewystarczające działania rządu w sprawie budowy wiatraków na Bałtyku mogą zagrażać bezpieczeństwu energetycznemu naszego kraju.

- Mamy dopiero początek okresu grzewczego, ale już od początku października zmarło 21 osób, z powodu zaczadzenia. Dane te pochodzą od Straży Pożarnej. Są to osoby, które zmarły z powodu nieudolności tego rządu w walce ze smogiem, a także nieodpowiedzialnych wypowiedzi czołowych polityków PiS, takich jak Jarosław Kaczyński, który zachęcał ludzi do tego, aby „palili czym się da, poza oponami” – oświadczyła posłanka Anita Sowińska.

Ochronić najbardziej zagrożonych

Lewica proponuje, aby w tej sytuacji chronić najbardziej zagrożonych smogiem. - Zwracamy się dzisiaj do premiera Mateusza Morawieckiego, aby zostały uruchomione zostały odpowiednie środki finansowe na oddziały pediatryczne i pulmonologiczne, aby pacjenci, którzy trafiają do szpitali z powodu niewydolności oddechowej mieli szansę na uratowanie życia – stwierdził poseł Przemysław Koperski.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023