fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Klauzula sumienia jest barbarzyńskim i nieludzkim prawem i była wielokrotnie nadużywana przez lekarzy. Powinna być zlikwidowana – oświadczyła posłanka Katarzyna Kotula, komentując sprawę 14-letniej ofiary gwałtu, której lekarze odmówili zabiegu usunięcia ciąży zasłaniając się klauzulą sumienia. Jak zapowiedziała wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz Lewica będzie domagać się wyjaśnień od Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia jak realizowane jest prawo do przerwania ciąży w przypadku, kiedy lekarze powołują się na klauzulę sumienia i odmawiają przeprowadzenia zabiegu. 

- Obowiązujące od 30 lat martwe prawo wielokrotnie w statystykach rządowych pokazywało, że są takie białe plamy na mapie Polski, wśród nich jest między innymi Podlasie i Podkarpacie. To są takie dwa miejsca, w którym kobiety nie mogły przez wiele lat i nie mogą do dziś zgodnie z obowiązującym prawem uzyskać pomocy w przypadku np. ciąży z gwałtu – poinformowała posłanka Kotula

Jak zaznaczyła historia zgwałconej 14-latki to nie jedyny przypadek, kiedy lekarze odmawiają kobietom legalnej aborcji. - W szpitalu w Białymstoku był wcześniej przypadek kobiety, która nosiła płód obarczony ciężką wadą śmiertelną. Tam nie było możliwości, żeby medycyna mogła cokolwiek zrobić. Na pomoc ruszyła Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i ciążę przerwano dwieście kilometrów od domu kobiety. Rodzina musiała jechać ponad 200 kilometrów, żeby uzyskać do podstawowego świadczenia, jakim nadal powinno być legalne przerywanie ciąży zgodnie z obowiązującym prawem – mówiła.  

W świetle przepisów polskiego prawa zabieg przerwania ciąży pochodzącej z gwałtu jest legalny i zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny z art. 4 a taki zabieg może być wykonany.

- Jako ojciec córki, jako poseł z podlaskiej ziemi jestem przerażony, że taka sytuacja ma miejsce w moim województwie. Nie rozumiem, dlaczego tak się wydarzyło, dlaczego tak służba zdrowia zareagowała – mówił poseł Paweł Krutul. - Zwracam się do polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski: zobaczcie, co zrobiliście, jaki los zgotowaliście polskim kobietom – oświadczył. - To jest hańba – dodał. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023