fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Lewica poprzez te rozwiązania, które odblokują inwestycje w OZE oraz środki z KPO – oświadczyli posłowie Lewicy Beata Maciejewska, Daria Gosek-Popiołek i Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej, komentując niejasną sytuację w koalicji rządowej w sprawie poparcia tzw. ustawy wiatrakowej. Jak podkreślili w tej sprawie opozycja demokratyczna powinna wypowiadać się jednym głosem.  

Totalna opozycja w rządzie Mateusza Morawieckiego wydaje się być bardzo skuteczna

Liberalizacja prawa w zakresie stawiania farm wiatrowych jest jednym z kamieni milowych, które polski rząd uzgodnił z Komisją Europejską w ramach programu Krajowego Planu Odbudowy, bez ich spełnienia Polska nie otrzyma tych środków. - Okazuje się, że na tym posiedzeniu Sejmu znowu ustawy wiatrakowej nie będzie – poinformowała posłanka Beata Maciejewska. - Totalna opozycja w rządzie Mateusza Morawieckiego wydaje się być bardzo skuteczna. Dzisiaj minister Wójcik potwierdził, że w zasadzie wszystko, co chce zrobić rząd Morawieckiego, będzie negowane przez Solidarną Polskę – komentowała. Jak podkreśliła to kolejny projekt po nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który jest blokowany przez partię Zbigniewa Ziobro. - Tym, co łączy dzisiaj Zjednoczoną Prawicę, jest znany już program Koryto Plus, który składa się tak naprawdę z trzech razy - d:. doić, doić i jeszcze raz doić – oceniła.  

Zjednoczona Prawica postawiła na węgiel  

- Ustawa przyjęta w 2016 roku zablokowała budowę elektrowni wiatrowych na lądzie w Polsce. Dlaczego zablokowała? Ponieważ działacze Zjednoczonej Prawicy postawili na węgiel. Powiedzieli nie będziemy inwestować w odnawialne źródła energii, będziemy budować kolejne bloki węglowe. Jaki jest tego efekt? Wybudowano chociażby blok w Ostrołęce, który przyniósł dwa miliardy strat – mówił poseł Dariusz Wieczorek. - Ta blokada inwestycji wiatrowych spowodowała utratę przynajmniej dziewięciu megawatów mocy, którą można było już w 2016 roku w Polsce realizować. Już wtedy były podpisane umowy przyłączeniowe i były wystawione warunki przyłączenia właśnie dla tylu elektrowni wiatrowych – poinformował poseł. - Dzisiaj te ceny energii, ten kryzys związany z węglem, ten kryzys energetyczny to jest w stu procentach odpowiedzialność tego rządu i to jest efekt tej decyzji z roku 2016 – ocenił. - A odnawialne źródła energii to tańszy prąd i to bezpieczeństwo energetyczne dla nas wszystkich – dodał. 

Zdaniem Lewicy odległość wiatraka od zabudowań może wynosić do 500 metrów, jednakże przy każdej tego typu inwestycji powinny odbywać się konsultacje społeczne.

Zablokowanie rozwoju energetyki wiatrowej, to wyższe rachunki za prąd 

- Ta obstrukcja, którą przez 7 lat prowadzili politycy Prawa i Sprawiedliwości, jeśli chodzi o rozwój energetyki wiatrowej, to działanie na niekorzyść Polek i Polaków. To zablokowanie rozwoju energetyki wiatrowej, to wyższe rachunki za prąd. To wreszcie działanie na niekorzyść bezpieczeństwa energetycznego kraju – oceniła posłanka Daria Gosek-Popiołek. - Dla Lewicy od początku było oczywiste, że rozwój energetyki wiatrowej to podstawa, ale zwracaliśmy i zwracamy uwagę na to, że musi się to odbywać w porozumieniu ze społecznościami lokalnymi, a ustawy muszą to regulować, bo spory, nieporozumienia powinno się rozwiązywać, a nie budować na nich politycznego paliwa – podkreśliła polityczka. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2022