fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pierwszy raz w Sejmie i w takiej formule odbył się "Okrągły Stół o problemach w psychiatrii dziecięcej" z udziałem specjalistów, parlamentarzystów oraz przede wszystkim młodzieży, którą coraz częściej dotyka depresja i brak wsparcia w chorobie. Zapowiedziano kontynuację pracy i powołanie trzech podstolików związanych z polityką państwa w zakresie edukacji, ochrony zdrowia oraz polityki społecznej. 

Piechna Wieckiewicz 100323

- Nasza inicjatywa jest ponad polityczna – mówiła inicjatorka spotkania Paulina Piechna-Więckiewicz.  

- Dobrostan psychiczny dzieci to powinien być absolutny priorytet każdego ugrupowania – dodała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Dane na temat problemów dzieci i młodzieży są zatrważające. W Polsce mamy epidemię samobójstw i prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Badania Fundacji GrowSpace pokazują, że miało miejsce ponad 2000 prób zabójczych, z których 150 było udanych. Dodatkowym problemem jest brak specjalistów. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej 31 grudnia 2022 r. w Polsce było 555 psychiatrów dzieci i młodzieży, z czego 521 wykonywało ten zawód. 

stol 100323a

Podczas okrągłego stołu padło wiele recept, na uzdrowienie tej sytuacji. Karol Czerwiec, przedstawiciel młodego pokolenia zwrócił uwagę, iż potrzebny jest dostęp do lekarza psychiatry i psychologa bez zgody rodziców. - Nie we wszystkich rodzinach akceptuje się problemy psychiczne -podkreślił  

- Jeżeli chcemy pomoc dzieciom i młodzieży z problemami psychicznymi musimy też wesprzeć nauczycieli zarówno, jeśli idzie o wiedzę o zdrowiu psychicznym jak i w zachowaniu ich dobrostanu psychicznego – mówił Gabriela Gładyszewska.  

Dr Michał Krzystanek zaznaczył, że sukces w walce może przynieść wspólna praca i zaangażowanie ze strony rodziny, szkoły oraz systemu zdrowia.

- Zdaniem Lewicy należy skończyć z Polską resortową, w której jedno ministerstwo nie wie co robi w tej samej drugie ministerstwo – podkreśliła Dziemianowicz-Bąk. - Resorty edukacji, zdrowia i polityki społecznej powinny zacząć ze sobą rozmawiać – dodała.  

stol 100323b

W wydarzeniu udział wzięli psychiatrzy, psychologowie, psychoterapeuci i przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia w tym reprezentanci Parlamentu Młodych, czy też Młodoych Sejmików Województw, a także Młoda Lewica i Federacji Młodych Socjaldemokratów, Młodych Razem. Politycy: posłowie klubu Lewica oraz posłanka Koalicji Obywatelskiej Jolanta Kluzik-Rostowska. Przedstawiciele organizacji pozarządowych: Fundacja „Grow Space”, Szczera Sfera, Ranking Szkół Przyjaznych LGBT +, Fundację Impuls, Dopamina Lab, Fundacja Neuroróżnorodni, Fundacja Protest z !, Wolna Szkoła, Olsztyński Marsz Równości. Organizacje zawodowe i pracownicze reprezentujące pracowników ochrony zdrowia: Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów oraz Ogólnopolskie Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.  

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023