fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Kluczowe pytanie do rządu: czy zdołamy wykorzystać 270 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy do 2026 r.? – dopytywał poseł Dariusz Wieczorek, komentując 736 dni bez 270 mld zł dla Polski w ramach KPO. Jak podkreślił brak tych pieniędzy utrudnia walkę z wysoką inflacją i kryzysem gospodarczym.  

- Polski rząd przekazał do konsultacji społecznych materiał dotyczący rewizji Krajowego Planu Odbudowy. Rodzi się proste pytanie: jak można zmienić coś czego nie ma? Przecież formalnie Krajowy Plan Odbudowy nie wszedł w życie, a polski rząd nie przedstawił do Brukseli wniosków o płatność, ani go nie realizuje – poinformował poseł. 

KPO KAMIENIE MILOWE  

- Mamy błędne koło, rząd występuje o rewizję Krajowego Planu Odbudowy, którego nie ma, z winy tego samego rządu. To paranoja! – ocenił. 

Jak przypomniał w pierwotnym dokumencie sprzed dwóch lat są wskazane 54 inwestycje i 48 reform. W rewizji KPO zmienianie ma podlegać 39 inwestycji i 13 reform. Można więc powiedzieć, że pojawia się nowy Krajowy Plan Odbudowy. W pierwotnym planie była rozdysponowana kwota 35 mld euro, z podziałem na 24 mld euro bezzwrotnych dotacji i 11,5 mld euro pożyczek.  

- Aby uruchomić środki z KPO należy spełnić kamienie milowe, w tym kwestie praworządności w Polsce, jeżeli to nie zostanie załatwione – podsumował. 

Morawiecki, Kaczyński i Ziobro blokują środki z KPO 

KP Lewica wziął udział w konsultacjach i skrytykował propozycje rządu, które są wynikiem straconych 2 lat w realizacji inwestycji, z powodu braku pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy. - Apelujemy o wycofanie się z wielu z proponowanych przez rząd zmian. Negatywnie oceniamy wycofanie się z segmentacji rynku pracy, a także wycofanie się z finansowania pracy zdalnej. Miliony złotych, które miały pójść na wsparcie dla pracowników, mają teraz zostać wycofane. Negatywnie oceniamy wycofanie się z reformy planowania przestrzennego. Rząd tak długo przygotowywał tę reformę, że teraz chce ją okroić o połowę. Już nie 100 procent planów ma zostać przyjętych, ale 50 procent. Negatywnie też oceniamy zmiany w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Rząd chce okroić program budowy tanich mieszkań na wynajem z 75 tysięcy mieszkań, do jedynie 11 tysięcy mieszkań. Negatywnie oceniamy ograniczenie środków na cyberbezpieczeństwo. To tylko część reform, z których rząd zamierza się wycofać, ale przyczyną jest brak działań ze strony rządu, czyli wniosku o wypłatę środków z KPO – mówił Dariusz Standerski, dyrektor ds. legislacyjnych KP Lewica.  

- Proponowane zmiany oceniamy to negatywnie i mamy nadzieję, że Komisja Europejska również tak do tego podejdzie – podsumował. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023