fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Wszystko to co zostało dane, nie zostanie zabrane, jak zmieni się władza. Lewica chce być strażnikiem wszelkich spraw socjalnych w nowym rządzie. Lewica chce być strażnikiem wszystkiego tego co zostało dane oraz tego co ludziom jest potrzebne. Szaleje inflacja i ceny rosną, a jeżeli tak się dzieje, to powiedźcie ludziom, którzy mają zasiłki na tym samym poziomie; którzy mają stypendia na tym samym poziomie - dajcie sobie radę. Wszystkim liberałom mówię: jeżeli uważacie, że zabezpieczenie poziomu stabilnego życia będzie rodziło inflację, to powiedźcie to tym, którzy mają świadczenia na niskim poziomie i te świadczenia nie są waloryzowane.  

Wszystko to co zostało dane, nie zostanie zabrane, jak zmieni się władza 

Dlatego Panie prezesie Kaczyński powiem Panu tak: nic nowego z tym 800 Plus Pan nie wymyślił. Wszystkie świadczenia takie jak Becikowe, jak wyprawka dla ucznia, jak stypendia socjalne na studia, jak świadczenia pielęgnacyjne, jak zasiłki opiekuńcze w dobie inflacji muszą być waloryzowane.  
My nie będzie opowiadali czy poprzemy, czy nie poprzemy 800 Plus. My uważamy, że świadczenia powinny być waloryzowane, ponieważ jest inflacja. Dlatego też jasno mówimy, że chcemy podwyżek dla budżetówki, ponieważ to jest ta sfera, która wobec społeczeństwa prowadzi również świadczenia socjalne. Chcemy też podwójnej waloryzacji rent i emerytur. Dwa razy w roku powinna mieć miejsce waloryzacja rent i emerytur. Nie dlatego, że chcemy rozdawać pieniądze. Tylko jeżeli ktoś mam mamę, tak jak ja, która ma 94 lata, to wie, jak w tej chwili żyje w momencie, w którym w sklepach wszystko poszło w górę. Nie wiem czy pan Kaczyński jako jedyny tego nie widzi, że ceny poszły w górę. Idź Pan do sklepu, to Pan zobaczy.  

13 mln 800 tysięcy ludzi w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie 

Autostrady. Panie prezesie autostrady oczywiście, że dobrze by było, gdyby były bezpłatne. Tych płatnych autostrad jest kilka, ale pragnę przypomnieć Panu w sposób bardzo grzeczny i konsekwentny - 13 mln 800 tysięcy ludzi w Polsce jest wykluczonych komunikacyjnie. Nie mają dostępu do pociągu i nie mają dostępu do PKS-ów. W związku z tym może by Pan pomyślał i o tych ludziach. A może tak jak proponuje Lewica, młodzi ludzie będą mieli bezpłatny przejazd pociągami i transportem publicznym w okresie wakacji? Ida przecież wakacje i może pomyślałby Pan o skorzystaniu z pomysłu Lewicy, żeby 59 zł kosztował bilet, którym będzie można się poruszać po wszystkich trasach w Polsce komunikacją publiczną? Tak zrobili Niemcy. Niech sobie Pan wyobrazi, że są tacy ludzie w Polsce, którzy nie mają pieniędzy na zakup własnego samochodu. Niech Pan sobie wyobrazi, że są ludzie w Polsce, którzy muszą z korzystać z komunikacji publicznej.  

Leki za 5 zł 

Darmowe leki powyżej 65 roku i do 18 roku życia to bardzo ważny postulat. Przypominam, że w imieniu Lewicy jest złożony projekt ustawy, który mówi o wszystkich obywatelach i obywatelkach i to jest projekt Leki za 5 zł. Takie projekty są wprowadzane na całym świecie, oczywiście z różnymi stawkami finansowymi, ale mówią o jednym: lekarstwo z recepty nie mogą być droższe np. niż 5 zł. Czy Pan wie, Panie prezesie, że są ludzie między 18 rokiem życia a 65 rokiem życia, którzy nie mają środków finansowych i chorują.  

Wyobrażamy sobie Lewicę, jako stabilizatora wszelkich spraw socjalnych w przyszłym rządzie i jako gwaranta na to, że nic co zostało dane nie zostanie zabrane. Mówimy o tym od czterech lat i będziemy tak mówili od października, kiedy będziemy razem z naszymi przyjaciółmi współrządzili.  

Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy i wicemarszałek Sejmu 
Toruń, 18 maja 2023 r. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023