fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Po 15 października zainicjujemy powstanie komisji śledczej, która zbada działania rządu Mateusza Morawieckiego w trakcie pandemii – oświadczył poseł Tomasz Trela podczas konferencji prasowej w Sejmie, komentując doniesienia o raporcie NIK ws. wydatkowania przez rząd środków na walkę z pandemią. Według kontrolerów premier Morawiecki i podlegli mu ministrowie zmarnowali blisko 16 mld zł, wszystko przez brak procedur i nienależytą kontrolę. 

Ludzie umierali, a rządzący zarabiali 

- Dwa lata pracy NIK pokazuje jak na dłoni chciwość PiS. Ludzie umierali, a rządzący zarabiali. Pieniądze wypływały bez żadnej kontroli, a szpitale, które powstawały były puste. Nie może być tak, że w demokratycznym państwie prawa jakaś grupa kolesi przy ulicy Nowogrodzkiej podejmowała decyzja, który koleś ma więcej zarobić na utracie życia i zdrowia obywateli – mówił. 

Jak podkreślił to jest dopiero początek wyjaśniania tej sprawy, a komisja śledcza pozwoli doprowadzić sprawę do końca. - Opinia publiczna powinna wysłuchać tłumaczeń panów: Sasina, Morawieckiego, Cieszyńskiego, Niedzielskiego, Szumowskiego oraz Kaczyńskiego, jaka była ich rola w tym procederze wyprowadzania publicznych pieniędzy – dodał.  

Fundusz Covidowy okazał się być funduszem na wydatki wszelakie 

Kiedy jako opozycja składaliśmy jakiekolwiek postulaty np. na spotkaniu z premierem w KPRM, to zawsze słyszeliśmy jedną odpowiedź: proszę nam zaufać i nie przeszkadzać, wszystko jest pod kontrolą – przypomniał.  

- Fundusz Covidowy okazał się być funduszem na wydatki wszelakie, to skandal. Rząd PiS powinien ponieść za to odpowiedzialność. Lewica i PSL głosowaliśmy przeciwko tej ustawie, ponieważ nie było naszej zgody na antypracownicze zapisy tam zawarte, a także na fundusz bez kontroli parlamentarnej czy społecznej – mówiła posłanka Marcelina Zawisza. - Już wtedy mówiliśmy, że ten projekt może doprowadzić do wielu nieprawidłowości – dodała. 

Nie damy zamieść sprawy pod dywan 

- Gdyby Jacek Sasin, minister aktywów państwowych miał honor to podałby się do dymisji. Oczywiście tego nie zrobi. Nie raz już przepalił państwowe pieniądze, choćby na wybory kopertowe – mówił poseł Paweł Krutul

- Nie damy tej sprawy zamieść pod dywan – zapowiedział. 

W ocenie posła Arkadiusza Iwaniaka wiele działań rządu PiS w trakcie pandemii, miało na celu wspieranie kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. - Z raportu NIK wynika, że 7 mld zł wydano na szpitale tymczasowe, w których nikogo nie leczono, natomiast na szpitale stacjonarne wydano jedynie 5 mld zł, czyli 2 mld zł mniej. Te szpitale tworzono tylko po to, aby pomóc kandydatowi Andrzejowi Dudzie pomóc wygrać wybory prezydenckie – stwierdził.  

Jak podkreślił zmiana przepisów zamówień publicznych spowodowała, iż kupowano towary po zawyżonych cenach, ale także takie, które nie spełniały wymagań technicznych oraz bezpieczeństwa pacjentów. - To był chaos, marnotrawstwo i przekręt – dodał. 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023