fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Kiedy Lewica patrzy na prawa kobiet, to patrzy na nie całościowo. Od momentu, kiedy idziemy do szkoły, to powinniśmy mieć prawo do dobrej edukacji seksualnej, abyśmy mogły czuć się bezpiecznie i świadomie podejmować decyzje.  

A kiedy chcemy zostać matkami, ale nie możemy skorzystać z państwowego programu in vitro, ponieważ PiS się z niego wycofało, to dla Lewicy oczywistym jest go przywrócić. W Sejmie leży projekt ustawy, który przywraca publiczne finansowanie dla zabiegów in vitro.

W sytuacji, w której kobieta już w ciążę zachodzi, to powinna mieć możliwość przeprowadzenia bezpłatnych badań prenatalnych, ale nie tych, które obecnie są dostępne, ale tych, z których mogą korzystać nasze koleżanki z Hiszpanii, Francji, czy też Niemiec. Pozwoli to bardziej świadomie podjąć decyzje, co do tego, co dalej z ciążą.  

W sytuacji, w której kobieta nie jest gotowa zostać matką, to należy przywrócić dostępność tabletki dzień po bez recepty. To jest także dostęp do darmowej antykoncepcji dla każdej kobiety, która tego potrzebuje.  

Dla Lewicy oczywistym jest to, że należy wprowadzić możliwość przerywania ciąży do 12 tygodnia na żądanie kobiety, ponieważ mamy prawo decydować o tym, kiedy zostaniemy matkami i nikt nie ma prawa nas do tego zmuszać.  

Żyjemy w czasach, w których barbarzyński rząd PiS-u wysługując się rękami Trybunału Julii Przyłębskiej ukrócili prawa kobiet, ale przyszłość może być jeszcze gorsza. Jeżeli PiS wspólnie z Konfederacją utworzą rząd, to już teraz politycy tej drugiej partii zapowiadają zaostrzenie i tak antyaborcyjnego prawa, które jest obecnie. Tylko Lewica jest gwarantem tego, że obecne prawo się zmieni do tego stopnia, że Polki będą mogły korzystać z europejskiej standardów ochrony zdrowia.  

To również likwidacja klauzuli sumienia, a także ustawa o dekryminalizacji aborcji, aby żadna kobieta już nie usłyszała, że jej życie i zdrowie nie będzie ratowane, ponieważ ważniejsze jest życie płodu. Aby żaden lekarz nie mówił, że nie wykona zabiegu, ponieważ jego sumienie jest ważniejsze niż zdrowie i życie.  

Lewica to także kwestia dbania o kobiety na starość, czyli renta wdowia, która po śmierci małżonka zapewni dobrej jakości życie.  

Dla nas prawa kobiet i bezpieczeństwo kobiet to pakiet, to nie są czcze obietnice, ponieważ każda z tych spraw została przygotowana w formie ustawy, które po 15 października będziemy mogli wprowadzić w życie.  

Marcelina Zawisza, posłanka  
Opole, 20 września 2023 r. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023