fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Bez kultury nie ma mamy życia, bez kultury nie istniejemy, dlatego zrobimy wszystko, aby artyści oddychali pełną piersią i nie byli szykanowani – mówiła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus

Jak podkreśliła Lewica chcemy uchwalić ustawę o zawodzie artysty, która „włączy ich w system ubezpieczeń społecznych”. - Ten projekt został przygotowany wraz ze środowiskami kultury – dodała.  

Rynek pracy artystów w Polsce jest nieuregulowany. Wzorem Francji Lewica stworzy system ubezpieczeń dla osób zajmujących się działalnością artystyczną. Polscy artyści będą mogli zostać członkami jednego z trzech Stowarzyszeń Ubezpieczeń Społecznych dla Artystów: dla artystów sztuk wizualnych, dla autorów (pisarzy i kompozytorów) oraz dla wykonawców. O statusie twórcy lub artysty decydować będą organizacje branżowe. Członkostwo w tych organizacjach będzie dawało konstytucyjne prawa pracownicze oraz możliwość skorzystania z ubezpieczeń społecznych, w tym korzystania z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Zrzeszeni otrzymają ułatwiony dostęp do miejsc związanych z kulturą, a także do ubiegania się o granty i dofinansowania.  

- Kolejny ważny obszar to poprawienie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Nie może być tak, że minister kultury w sposób jednoosobowy usuwa jednego czy drugiego dyrektora instytucji kultury i obsadza na ich miejsce swoich koleżków, którzy nie mają doświadczenia w tym sektorze – podkreśliła. 

- Należy też z kodeksu karnego wyrzucić w końcu artykuł o obrazie uczuć religijnych oraz o zniesławieniu. Bardzo często przez ostatnie 8 lat politycy PiS ingerowali w sposób haniebny w spektakle teatralne, czy też filmy. Ciekawostką jest to, że ich wcześniej nie oglądali. Drugi z tych przepisów dotyczy również dziennikarzy, którzy nie mogą być ciągani po sądach przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, tylko dlatego, że piszą prawdę o obecnej władzy – oświadczyła. 

- Chcemy, aby ludzie kultury i naukowcy czuli się wolni, żeby instytucje publiczne finansowały dochodzenie do prawdy – zapowiedział poseł Maciej Gdula

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023