fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

8 lat nierządów. 8 lat łamania prawa. 8 lat niesprawiedliwości. 8 lat łamania Konstytucji i niszczenia wymiaru sprawiedliwości. Ale to już za nami. Czas na przywrócenie porządku i sprawiedliwości. Koniec z „deformą” wymiaru sprawiedliwości. Niezawisłych i niezależnych sądów już czas.

Zaczęło się to 8 lat temu. Pamiętam 2015 r., kiedy pierwszy raz protestowałam na ulicy przeciwko atakowi na Trybunał Konstytucyjny. My, zwykli ludzie, próbowaliśmy bronić sądów. Te protesty sprawiły, iż jestem dzisiaj z Państwem tutaj i mogę przemawiać.

Broniliśmy TK, ale został on zamieniony w marionetkowy twór pod szefostwem prezes Przyłębskiej, wraz z sędziami „dublerami”. Towarzystwem, które nie przepracowywało się szczególnie, aż do czasu zmiany władzy. To zmotywowało państwo „dublerów” do pracy, zobaczymy na jak długo.

Trybunał Konstytucyjny został opanowany przez funkcjonariuszy PiS, przez byłych radnych i posłów tej partii oraz przez „odkrycie towarzyskie prezesa Kaczyńskiego”. Po Trybunale przyszła kolej na następne instytucje, zaatakowano Sąd Najwyższy, w którym neo-sędziowie próbują zdominować sędziów powołanych zgodnie z Konstytucją. Walka cały czas się toczy. Z tego miejsca pragnę wyrazić swój szacunek wszystkim sędziom broniącym praworządności. Dziękuję Wam za niezawisłość, niezależność oraz niezłomność wobec poprzedniej złej władzy. Na szczęście to już za nami.

Atak na Trybunał Konstytucyjny oraz na sądy nie byłby możliwy, gdyby nie grzech pierworodny - neo-KRS. Prawa strona tej izby powołała 15, a nie 4 członków KRS jak nakazywał art. 180 Konstytucji. Państwo postanowili złamać ustawę zasadniczą, tak jak już wiele razy to uczyniliście.

Teraz my przywrócimy porządek. Przyszedł czas powiedzieć: dość „deformie”, dość budowania budowli z piasku. Próbowaliście dokonać wymiany sędziów w oparciu o wadliwą konstrukcję prawną, ponieważ ani to prawo, ani sprawiedliwość.

Ale katalog byłego już rządu w dziedzinie niesprawiedliwości jest znacznie dłuższy. „Zebrane będą czyny i rozmowy” – to motto symbolicznego aktu oskarżenia, który został opracowany przez zespół prawny Lewicy, pod kierownictwem dr. Krzysztofa Śmiszka, obecnie wiceministra sprawiedliwości. Już niebawem prokuratura będzie miała ręce pełne roboty, ponieważ wtedy przedstawiliśmy symboliczne akty oskarżenia, a przyjdzie czas i na prawdziwe.

Lewica stoi na twardym stanowisku, iż każdy kto otrzymał od obywatelek i obywateli zaszczytne zadanie kierowania państwem, musi przestrzegać prawa. Musi kierować się zarówno dobrem obywateli, jak i swoje działania powinien wykonywać na podstawie i w granicach prawa. A nie na podstawie doraźnego interesu finansowego, politycznego, czy wręcz partyjnego.

Raport Śmiszka ma swoich licznych antybohaterów, pozwolę sobie ich wymienić. Zacznę od pierwszego obywatela RP - prezydenta Andrzeja Dudy. Nieodebranie ślubowania od prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz odebranie ślubowania od tzw. sędziów „dublerów”. Ułaskawienie przed skazaniem Mariusza Kamińskiego oraz trzech funkcjonariuszy CBA. Podpisanie niekonstytucyjnej ustawy o Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów Rosyjskich.

Dalej, byli premierzy. Beata Szydło i publikacja orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wydanych w

latach 2016-2017 z wielomiesięcznym opóźnieniem, choć Konstytucja nakazuje ich niezwłoczne ogłoszenie. Były premier Morawiecki - organizacja wyborów „kopertowych” przez Pocztę Polską bez podstawy prawnej, koszt 71 mln zł. Zajmuje się od wczoraj komisja śledcza.

Były minister Jacek Sasin – przekroczenie uprawnień i nadużycie, poprzez podżeganie organów władzy samorządowej do popełnienia przestępstwa poprzez udostępnienie danych wrażliwych wyborców Poczcie Polskiej, niezgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

Dla porządków wspomnę o były ministrze niesprawiedliwości, ale ze względu na jego stan złożę mu jedynie życzenia powrotu do zdrowia. Są rzeczy ważniejsze niż polityka. Ale kolegom z Suwerennej Polski przypomnę zakup za 25 mln zł Pegasusa, narzędzia do inwigilacji, które wykorzystywano bezprawnie do walki politycznej.

Lista jest długa, ale czas się mi kończy. Mam na niej jeszcze byłego marszałka z PiS Marka Kuchcińskiego, panią poseł Annę Zalewską - okradanie PCK; Krzysztofa Tchórzewskiego – elektrownia w Ostrołęce, Przemysława Czarnka – program willa plus; Łuaksza Szumowskiego – respiratory; Janusza Cieszyńskiego, Anna Moskwa, Daniel Obajtek.

Koalicyjny Klub Lewica poprze uchwałę w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Jest to uchwała niezwykle wyczekiwana, która wykona liczne wyroki TSUE oraz ETPiCz, NSA oraz SN, w których podważano legalność KRS oraz bezprawnie wybranych 15 jej członków.

Katarzyna Ueberhan, posłanka
Sejm, 20 grudnia 2023 r. - Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023