fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! 

5 kwietnia 2024 r. miął termin wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego z 9 marca 2022 r. Dziękujemy pani ministrze, że z dużym zapałem wzięła się do pracy i nadgania te zaległości, które pozostawili poprzednicy.  

Ta ustawa jest bardzo ważna, ponieważ poprawia bezpieczeństwo pracy osób, które wykonują swoje obowiązki przy procesach technologicznych, o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub toksycznym. Poprawia bezpieczeństwo związane ze zdrowiem reprodukcyjnym.  

To także upoważnienie dla Ministra Zdrowia, aby wspólnie z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do wydania stosownego rozporządzenia, które będzie da lepszą ochronę pracownikom, o których mówi wspomniana dyrektywa.  

To również kwestia pewnej świadomości, którą będą musieli budować zarówno pracodawcy, którzy organizują warunki pracy, poprzez nałożenie na nich stosownych obowiązków. Jednym z nich jest wprowadzenie rejestru pracowników, którzy są narażeni na substancje reprotoksyczne i zgłoszenie ich do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz do Państwowej Inspekcji Pracy, prowadzenie dodatkowych badań oraz stosowanie odpowiedniej prewencji zbiorowej i indywidualnej.  

W uzasadnieniu czytamy, że dzisiaj w takim środowisku funkcjonuje 10 tysięcy firm i 260 tysięcy pracowników. Centralny Instytut Medycyny Pracy mówi o tym, że z powodu braku takiego obowiązku, jeżeli chodzi o substancje repotoskyczne, to trudno powiedzieć w ilu miejscach i ilu będzie pracowników, którzy po wejściu tych rozwiązań będą lepiej chronieni.  

Lewica opowiada się za szybką i sprawną pracą nad tymi przepisami, aby zwiększyć bezpieczeństwo Polek i Polaków.  

Tadeusz Tomaszewski, poseł  
Sejm, 9 maja 2024 r.  
Debata nad zmianą Kodeksu pracy 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023