fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

- Oczekujemy od premiera Donalda Tuska, że przedstawi całościowy raport dotyczący finansowania Kościoła w Polsce – oświadczyli wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty i przewodnicząca KP Lewica Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Lewica składa interpelację do premiera ws. finansowania przez państwo Kościoła katolickiego w latach 2015-2023. - Efektem tej interpelacji będzie pełna mapa finansowania Kościoła w całym kraju – bez ukrywania choćby złotówki. To jest nasz pierwszy krok do wyznaczenia wyraźnej granicy między tym, co kościelne, a tym, co państwowe – mówiła przewodnicząca KP Lewica Anna-Maria Żukowska.

- Kończy się miękka gra z klerem. Mówię to w imieniu Lewicy. Nigdy nie byliśmy przeciwko wierze, nigdy nie byliśmy przeciwko wiernym. Ale w sprawie kleru i finansowania kleru mamy swoje zdanie – podkreślił wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. - Mamy nadzieję, że w odpowiedzi na tę interpelacji będą szły konkretne działania. Chcemy dowiedzieć się, ile na Fundusz Kościelny szło pomiędzy 2018 a 2023 rokiem. Ile poszło na kapelanów w Służbie Ochronie Kolei, w Służbie Celnej, Agencji Wywiadu, ABW? Jakie są koszty świadczeń emerytalnych dla kleru? Jakie były dopłaty do nieruchomości rolnych posiadanych przez kler z UE? - wyliczał.

- Ważna jest walka symboli. Ważne jest zdejmowanie, bądź niezdejmowanie krzyży. Ale myślę, że trzeba się wziąć za źródło zła. Źródło zła to są sposoby finansowania kleru. Mówię źródło zła. My oceniamy, a propos dziesięciu miliardów zainwestowanych w nasze bezpieczeństwo na granicy, że kler dostaje z państwa różnymi drogami osiem miliardów rocznie. Tak oceniają wszyscy specjaliści, z którymi współpracujemy – oświadczył.

Jak mówiła Anna-Maria Żukowska świeckość państwa jest jednym z kluczowych elementów programu Lewicy. - Problematyczną kwestią jest skala finansowania w Polsce Kościoła katolickiego, o której nie ma wyczerpujących danych. Dlatego złożyliśmy interpelację do premiera Donalda Tuska, bo chcemy wiedzieć, ile wydaje się na wszelkie aspekty związane z funkcjonowaniem Kościoła katolickiego w Polsce. Ile z tych rzeczy związanych jest z Funduszem Kościelnym, a ile środków wydawanych jest poza Funduszem – poinformowała.

- Zmieniła się władza, zmieniły się standardy - dodała.

 

 

 

 

 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023