fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica
Pakt Senacki stał się faktem! Lewica domaga się wyjaśnień w sprawie zapowiedzianego zwolnienia amerykańskich firm z podatku cyfrowego oraz prezentuje pakiet propozycji dla kobiet

- Z przyjemnością informujemy Państwa, iż nasz pomysł dla opozycji, który nazwaliśmy Paktem Senackim, udał się – oświadczył Włodzimierz Czarzasty podczas konferencji prasowej Lewicy. 

Z ramienia Lewicy do Senatu wystartują:

  • Janusz Bargieł w Olkuszu
  • Małgorzata Niewiadomska-Cudak w Łodzi
  • Wojciech Konieczny w Częstochowie
  • Gabriela Morawska-Stanecka w Tychach
  • Jerzy Wenderlich we Włocławku
  • Jan Woźniak w Nysie

- W Senacie będziemy współpracować z opozycją, co do Sejmu już dziś wiemy z kim nie będziemy współpracować. W przyszłym Sejmie nie będziemy współpracować z PiS-em. Ale z dalszymi deklaracjami poczekajmy na to, aż się dowiemy kto do nowego Sejmu wejdzie i ile będzie miał posłanek i posłów. I dopiero wtedy będziemy decydowali, kto będzie naszym kandydatem, bądź kandydatką na premiera – mówił Włodzimierz Czarzasty.

Podczas spotkania z dziennikarzami Adrian Zandberg odniósł się również do kwestii zapowiedzi nienakładania podatku cyfrowego na amerykańskich gigantów cyfrowych. - Żądamy od premiera Mateusza Morawieckiego, aby wyjaśnił, dlaczego chce zwolnić Facebook-a, Google, czy też Amazona z płacenia podatków?! Jest to tym bardziej niepokojące, iż rząd zapowiadał, że dochody z tych źródeł zostaną przeznaczone na programy społeczne. Mamy pytanie do premiera Mateusza Morawieckiego: czy to znaczy, że chce Pan zrezygnować z tych programów społecznych? I dlaczego wystarczyło jedno słowo ambasady Stanów Zjednoczonych, aby Polska wycofała się z tego sensownego projektu? - mówił Zandberg

Lewica przedstawiła także szereg propozycji dla kobiet. - Proponujemy Certyfikat Sprawiedliwych Płac, taki certyfikat będą uzyskiwać od 2023 r. wszystkie przedsiębiorstwa i będzie go wydawać Państwowa Inspekcja Pracy. Przedsiębiorstwa, które nie uzyskają takiego certyfikatu, będą narażone na kary i nie będą mogły ubiegać się o przetargi publiczne – mówiła Anita Sowińska. 

Włodzimierz Czarzasty podczas konferencji prasowej powiedział: 

Mamy za sobą ważny etap. Skończył się czas zgłaszania list, Lewica je zarejestrowała. Z przyjemnością informujemy Państwa, iż nasz pomysł dla opozycji, który nazwaliśmy Paktem Senackim, udał się. Okazuje się, że jeżeli proponuje się rzeczy do zrobienia i proponuje się projekty, co do których wszystkie podmioty po stronie demokratycznej mają szasnę się wypowiedzieć i widzą możliwość współpracy, to jest tego efekt. Pakt Senacki dał rezultat. Na 100 okręgów senackich, mamy rzeczy, które mogą budzić jakieś pytania w 2 lub 3 okręgach. Przy takiej ilości partii i emocji, które temu towarzyszą, uważamy to za sukces. Pakt to był nasz pomysł, a dzięki mediom wszedł on debaty publicznej. W tym miejscu chciałbym podziękować samorządowcom, a szczególnie prezydentowi Gliwic Zygmuntowi Frankiewiczowi, który jednocześnie jest przewodniczącym Związku Miast Polskich; a także prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu. Pragnę podziękować również panom Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi oraz Piotrowi Zgorzelskiemu z PSL, za dobre i rozsądne rozmowy. Dziękuję też panu Grzegorzowi Schetynie, który reprezentował Koalicję Obywatelską, za mądre i rozsądne decyzje. Udało się! W najbliższym czasie będzie zgłaszali następne projekty, które będą angażowały całą stronę opozycyjną.  

Dziękuję serdecznie i kłaniam się przed wszystkimi uczestnikami Paktu Senackiego. Udało się, pomimo napięć stworzyliśmy coś fajnego.  

Lewica zarejestrowała listy i zgłosiła 920 kandydatek i kandydatów, z trzech podstawowych partii, jak i stowarzyszeń oraz mniejszych ugrupowań. Dziękuję koleżankom i kolegom za prawie pół miliona podpisów. Przypomnę, iż po transformacji jest to drugi przypadek, kiedy to lewica ma jedną listę, a pierwszy, w którym są na niej wszystkie partie lewicowe, bez względu jaki jest ich początek. To wszystko bardzo dobrze wróży i raz jeszcze dziękujemy Państwu za te podpisy, za jedną listę Lewicy.  

W Senacie będziemy współpracować z opozycją, co do Sejmu już dziś wiemy z kim nie będziemy współpracować. W przyszłym Sejmie nie będziemy współpracować z PiS-em. Ale z dalszymi deklaracjami poczekajmy na to, aż się dowiemy kto do nowego Sejmu wejdzie i ile będzie miał posłanek i posłów. I dopiero wtedy będziemy decydowali, kto będzie naszym kandydatem, bądź kandydatką na premiera. Platforma Obywatelska ma ogromny problem z wiarygodnością swojego lidera, jakby go nie miała, to by nie zrobiła tego, co zrobiła wczoraj.  

konferencja040919a

Adrian Zandberg podczas konferencji prasowej powiedział: 

Czas rejestracji list oraz dyskusji o personaliach mamy za sobą. Przed nami jest czas dyskusji o tym, jak ma wyglądać Polska po PiS-ie. My do takiej debaty jesteśmy gotowi i zapraszamy do niej naszych konkurentów. Chcemy rozmawiać o tym, jak rozwiązać problem mieszkaniowy w Polsce; o ochronie zdrowia i o tym jak zapewnić bezpłatny i równy dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich Polek i Polaków. Chcemy rozmawiać o świeckim państwie i o tym jak skończyć z finansowaniem kościoła przez państwo; o tym jak unowocześnić nasz kraj i jego gospodarkę, w której wszyscy będą traktowani równo.  

I w tej sprawie w ostatnich dniach pojawiła się rzecz bardzo niepokojąca. Usłyszeliśmy od wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, że Polska wycofuje się z równego traktowania przedsiębiorców, że nasz kraj zrezygnuje z uczciwego opodatkowania wielkich amerykańskich gigantów cyfrowych. To jest bardzo niepokojąca informacja, ponieważ oznacza, że w naszej gospodarce polskie firmy oraz wielkie międzynarodowe korporacje będą traktowane inaczej. Nie rozumiemy tej decyzji i żądamy od premiera Mateusza Morawieckiego, aby wyjaśnił, dlaczego chce zwolnić Facebook-a, Google, czy też Amazona z płacenia podatków?! Dlaczego wycofuje się z uczciwego opodatkowania amerykańskich gigantów cyfrowych? Jest to działanie na niekorzyść polskiej gospodarki, na niekorzyść polskich firm, spychające koszty utrzymania państwa na polskich pracowników i przedsiębiorców. Jest to tym bardziej niepokojące, iż rząd zapowiadał, że dochody z tych źródeł zostaną przeznaczone na programy społeczne. Mamy pytanie do premiera Mateusza Morawieckiego: czy to znaczy, że chce Pan zrezygnować z tych programów społecznych? I dlaczego wystarczyło jedno słowo ambasady Stanów Zjednoczonych, aby Polska wycofała się z tego sensownego projektu?  

Lewica to jest Europa. Lewica to jest porozumienie. Lewica to jest współpraca. Dlatego my chcemy, żeby Polska współpracowała z krajami Unii Europejskiej, aby zapewnić wszystkim podmiotom gospodarczym równe traktowanie, równe warunki działalności gospodarczej. Aby system gospodarczy, w którym działają polskie firmy, nie był ustawiony, a konkurencja jest nierówna.  

Anita Sowińska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Bardzo się cieszymy z sukcesu Paktu Senackiego, ponieważ niezależnie od wyniku wyborczego do Sejmu, choć my liczymy na wygraną z PiS-em, to będziemy mogli zapobiegać wprowadzeniu złych ustaw. Lewica jako jedyna stoi po stronie kobiet i wystawia na swoich listach najwięcej kobiet na pierwszych miejscach swoich list. Lewica ma również dedykowany program dla kobiet i nie chodzi wyłącznie o przerywanie ciąży do 12 tygodnia życia. My kobiety, chcemy europejskich standardów praw kobiet. Jedynie Malta i Polska mają restrykcyjne prawo aborcyjne. Chcemy normalnych standardów, które oznaczają dostęp do środków antykoncepcyjnych, Lewica zapewni refundację tych środków, łącznie z tabletką „dzień po”.  

Prawa kobiet to również reprezentacja we władzach samorządowych i państwowych, dlatego też doprowadzimy do tego, aby został wprowadzony parytet płci we władzach, takich jak: Rada Ministrów, zarządy jednostek samorządu terytorialnego, a także w spółkach skarbu państwa oraz spółkach podlegającym samorządom.  

Prawa kobiet to również równe płace, które są z pozoru gwarantowane przez prawo pracy, ale fakty są takie, iż Polska jest na 108 miejscu, jeżeli chodzi o równe płace kobiet i mężczyzn. Zmienimy to! Jako Lewica proponujemy Certyfikat Sprawiedliwych Płac, taki certyfikat będą uzyskiwać od 2023 r. wszystkie przedsiębiorstwa i będzie go wydawać Państwowa Inspekcja Pracy. Przedsiębiorstwa, które nie uzyskają takiego certyfikatu, będą narażone na kary i nie będą mogły ubiegać się o przetargi publiczne.  

Polska potrzebuje mądrości, nie tylko mężczyzn, ale i kobiet. Lewica sprawi, iż głos kobiet będzie słyszalny. 

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Jestem osobiście dumna, że w ramach Paktu Senackiego wystartują dwie kobiety: pani prof. Małgorzata Niewiadomska-Cudak oraz pani mecenas Gabriela Morawska-Stanecka. To będą wybitne senatorki i wierzę w to głęboko. Obie z pewnością będą walczyły o prawa kobiet, prawa pracy oraz o wszystkie te wartości, które są Lewicy bliskie. Nasz program jest wiarygodny, ponieważ o prawa kobiet nie walczymy tylko wygłaszając hasła, ale też protestując na ulicach. Wiele z nas, kobiet Lewicy, było organizatorkami, czy też współorganizatorkami Czarnego Protestu. Działo się to w ramach grupy Dziewuchy Dziewuchom, która zainicjowała tę akcję. Lewica ma również najwięcej kobiecych jedynek na listach, które w wielu miejscach są parytetowe. Nie mają 35%, ale 50% udział kobiet na liście i jestem z tego szczególnie dumna. Taka jest warszawska lista Lewicy, z której mam zaszczy, obok Adriana Zandberga, kandydować.    

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023