Lewica składa projekt ustawy mieszkaniowej „bezpieczny senior”

Lewica składa projekt ustawy, który ukróci swawole flipperów, funduszy i cwaniaków takich jak Nawrocki – oświadczyli politycy Lewicy podczas konferencji prasowej w Sejmie.  

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, przewodnicząca KP Lewica Anna-Maria Żukowska oraz wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski podkreślali, iż dobra polityka mieszkaniowa to też bezpieczeństwo seniorów.  

Lewica proponuje zakaz sprzedaży mieszkań komunalnych z bonifikatą od 2027 r. Nie da się walczyć z kryzysem mieszkaniowym, kiedy statystyczna gmina wciąż więcej sprzedaje niż buduje. Szczytem absurdu jest to, że sprzedaje za 10% wartości, a buduje za 100% kosztów.  

Jeśli senior nie ma komu zostawić mieszkania prywatnego, kupi je od niego gmina. Połowę zapłaci Bank Gospodarstwa Krajowego od razu, a drugą połowę gmina spłacać będzie w ratach zgodnie z ustaloną umową do 20 lat. Lokator będzie mógł mieszkać w lokalu do końca życia, dostanie zastrzyk finansowy i comiesięczny przelew, by nie musiał szukać w trudnej sytuacji pomocy u nieuczciwych ludzi. Taki mechanizm będzie przysługiwał osobom, które ukończyły 65 rok życia.  

Przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2027 r.  

Magdalena Biejat podkreśliła, iż propozycja zmian legislacyjnych to reakcja na aferę mieszkaniową Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta.  

Koniec ze sprzedażą mieszkań komunalnych z bonifikatą  

Obywatele widzą czarno na białym, że pan Nawrocki wykorzystał patologię systemu mieszkaniowego i nieszczęście samotnego starszego człowieka, aby wejść w posiadanie mieszkania, które powinno pozostać w zasobie gminy – zaznaczyła. 

To jest absurd, że gminy wyprzedają swój zasób lokalowy za 10 procent ich wartości i to w sytuacji, w której państwo musi dopłacać samorządom do budowy mieszkań na tani wynajem. A dziś większość samorządów więcej mieszkań sprzedaje niż buduje. A buduje za cenę rynkową, a sprzedaje za 10 procent – oceniła.  

Osoby starsze, zwłaszcza samotne, padają ofiarą osób nieuczciwych, takich jak pan Karol Nawrocki. My proponujemy, aby gmina mogła podpisać umowę z osobą od 65 roku życia i umówić się, że wypłaci jej część – do połowy wartości – mieszkania od razu, a resztę przez kolejne lata – mówiła. – Na najważniejsze jest to, że osoby starsze będą mogły mieszkać w takim mieszkaniu do końca życia – dodała. 

Jak stwierdziła propozycja Lewica ma za zadanie chronić starsze osoby przed oszustami oraz zasoby lokalowe gmin.  

Najlepsze są mechanizmy proste, a taka jest ta ustawa. Nikt nie będzie mógł powiedzieć, iż te zapisy wymagają wielomiesięcznych analiz – ocenił wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski

Samorządy muszą odbudować zasoby lokalowe  

Jak podkreślił zgodnie z już obowiązującym prawem samorządy mogą już dziś kupować mieszkania i otrzymują na ten cel środki z BGK. – Istotą tej ustawy jest wprowadzenie możliwości rozliczenia pozostałych 50 procent, które samorząd będzie musiał uiścić – dodał.  

Kwota otrzymana przez seniora z tytułu przekazania mieszkania, nie będzie przychodem, zatem nie będzie objęta podatkiem dochodowym – poinformował. 

Lewandowski zaznaczył, iż zgodnie z projektem w przypadku śmierci seniora i nie rozliczenia całej umówionej kwoty, resztę pieniędzy otrzymają osoby uprawnione do dziedziczenia.  

Z perspektywy państwa to jest niezwykle istotne, ponieważ takie mieszkania będą tańsze niż w przypadku zakupu nowych lokali. Dodatkowo zasób mieszkaniowy danej gminy będzie się rozrastał w sposób rozproszony – podkreślił. 

W 1999 r. było prawie 2 mln mieszkań w zasobie publicznym, dziś jest jedynie ponad 700 tysięcy, to pokazuje prawdziwy obraz sytuacji – dodał. 

Anna-Maria Żukowska przypomniała, iż cała afera Karola Nawrockiego zaczęła się od pytania do niego, zadanego przez Magdalenę Biejat.  

Nie dla prywatyzacji  

Nie ma zgody na wyprzedaż publicznego majątku oraz prywatyzację szpitali, czy też mieszkań komunalnych – oświadczyła. 

Jak przypomniała Lewica złożyła w Sejmie projekt ustawy antyflipperskiej, która głosami min. partii Szymona Hołowni nie został nawet skierowany do pracy w komisji. – Czego się boisz Szymonie? Boisz się rozmawiać deweloperach i flipperach? O tym jak takie osoby jak pan Jerzy są wykorzystywane? – dopytywała.  

Ustawy antyfliperska oraz ws. podatku katastralnego znów w Sejmie 

Przewodnicząca KP Lewica zapowiedziała, iż klub ponownie złoży projekt ustawy antyfliperskiej do Sejmu. – Ponownie złożymy też projekt ustawy ws. podatku katastralnego od trzeciego mieszkania, aby ukrócić ten biznes, który jest robiony na krzywdzie ludzkiej – poinformowała.  

Apeluję do wszystkich, którzy w swoich skrzynkach znajdujecie karteczki od młodych małżeństw, które chce od Was kupić mieszkanie za gotówkę, w zamian za to, że będą Wam wykupywać leki – uważajcie. To jest oszustwo – oświadczyła.  

Stop flipperom, to patologia – dodała. 

23 godziny temu

Lewica W mediach

Znajdź biuro poselskie / senatorskie w swoim województwie


© 2025 Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewicy. Projekt i wykonanie: Hedea.pl