Nowa definicja zgwałcenia weszła w życie
– Seks bez zgody to gwałt – od dziś mówi o tym Kodeks krany, nowa definicja gwałtu weszła w życie.
Rok temu, na Walentynki Lewica złożyła projekt ustawny zmieniającej Kodeks karny. Do wejścia w życie nowych przepisów art. 197 par. 1 brzmiał: „kto przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem doprowadza inną osobę do obcowania płciowego, podlega karze pozbawienia wolności od lat dwóch do 15″. Dziś ten artykuł uzupełniono min. o zapis dotyczący braku zgody.
Tylko TAK oznacza zgodę
– Oznacza to, że będą penalizowane sytuacje, w których osoba pokrzywdzona była odurzona czy nieprzytomna, bądź na przykład nie mogła wydać świadomej zgody, bo była osobą z niepełnosprawnością umysłową – dodaje Kucharska-Dziedzic.
– Żaden policjant już nie odeśle kobiety, która chce zgłosić gwałt, tylko dlatego, że nie nosi śladów pobicia. Oznacza to, że będą penalizowane sytuacje, w których osoba pokrzywdzona była odurzona czy nieprzytomna, bądź na przykład nie mogła wydać świadomej zgody, bo była osobą z niepełnosprawnością umysłową. Stan psychiczny zwany zamrożeniem w obliczu przemocy seksualnej i w obecnym stanie prawnym traktowany jako brak sprzeciwu, teraz to się zmieni – podkreśla posłanka.

One Bilion Rising
Lewica W mediach
Krzysztof Śmiszek
Śniadanie Rymanowskiego / Polsat News
Anna Maria-Żukowska
Kawa na Ławę / TVN24
Krzysztof Śmiszek
Fakty po Faktach / TVN24
Przemysław Koperski
Młodzież Kontra / TVP Info
Krzysztof Śmiszek
Poranna Rozmowa w RMF FM / RMF FM
Anna-Maria Żukowska
Poranny Gość Radia Zet / Radio Zet
Magdalena Biejat
Rozmowa Piaseckiego / TVN24