fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Kultura to jakość życia obywateli w wymiarze intelektualnym, społecznym i materialnym.  Kultura wspólnie z gospodarką decyduje o rozwoju, dobrobycie, poziomie edukacji społecznej i poziomie życia. Kultura stanie się jednym z priorytetów państwa, na równi ze zdrowiem czy edukacją. Troskę o dziedzictwo kulturalne połączymy z powszechnym dostępem do kultury współczesnej. Tak, by kultura wzmacniała wolność, niezależność myśli i wspólnotę.

Kultura bez cenzury. Zagwarantujemy, że kultura nie będzie obiektem cenzury ani narzędziem politycznej walki. Dyrektorami publicznych instytucji kultury nie mogą być partyjni nominaci – konkursy muszą być przejrzyste, a wysłuchania kandydatów dostępne w internecie dla wszystkich zainteresowanych.

Koniec z artystyczną biedą. Rynek pracy artystów w Polsce jest nieuregulowany. Na przykładzie Francji stworzymy system ubezpieczeń dla osób zajmujących się działalnością artystyczną. Polscy artyści będą mogli zostać członkami jednego z dwóch Stowarzyszeń Ubezpieczeń Społecznych dla Artystów. Jedno będzie przeznaczone dla artystów sztuk wizualnych, drugie dla autorów (pisarzy i kompozytorów). O statusie twórcy lub artysty decydować będą organizacje branżowe. Członkostwo w tych organizacjach będzie dawało konstytucyjne prawa pracownicze oraz możliwość skorzystania z ubezpieczeń społecznych. Zrzeszeni otrzymają ułatwiony dostęp do miejsc związanych z kulturą, a także do ubiegania się o granty i dofinansowania.

Karta Młodego Czytelnika. Czytelnictwo podnosi poziom edukacji i dobrostanu społecznego, dlatego na wzór Szwecji wprowadzimy program promocji czytelnictwa i rozwoju sieci bibliotek. Zachęcimy młodzież do 26. roku życia do odkrywania literatury, oferując im Kartę Młodego Czytelnika. Karta umożliwi młodzieży 50-procentową zniżkę na wszystkie książki papierowe oraz bezpłatny dostęp do książek w formacie elektronicznym. Będzie można z niej korzystać we wszystkich księgarniach oraz w internecie.

Estetyka na co dzień. Wprowadzimy mechanizmy współpracy artystów z administracją rządową i samorządową, tak by mieli oni większy wpływ na estetykę przestrzeni publicznej. Będziemy zachęcać gminy do wprowadzenia w urzędach rad ds. estetyki gmin czy funkcji plastyka miejskiego.

Muzeum Historii Polek i Polaków. Historia często pomija codziennie wysiłki naszych przodków w rozwoju i budowie naszej ojczyzny. Zapomina o życiu milionów chłopów, drobnych rzemieślników, robotników – a to oni kształtowali rzeczywistość wokół nas. Czas to zmienić. Dlatego utworzymy wielkie, interaktywne Muzeum Historii Polek i Polaków. Będzie w nim można dogłębnie poznać historię Polski widzianej „od dołu”: dzieje pańszczyzny i chłopskiego oporu, dawne warunki życia na wsi i w mieszkaniach robotników, różnorodność polskiej kultury ludowej czy rozwój polskiej kultury popularnej.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023