fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Prawo i Sprawiedliwość sunie jak czołg przejmując kolejne instytucje związane z wymiarem sprawiedliwości w Polsce. Lewica ma pełną świadomość, jak głęboko został zdewastowany ład konstytucyjny naszego kraju, wszystko to trzeba będzie naprawić, w tym celu proponujemy konkretne działania rozpisane na lata 2019 – 2022. Naprawa musi być stopniowa, rozsądna i odpowiedzialna. Nie chcemy kolejnej rewolucji, która może doprowadzić do chaosu, czy wręcz do katastrofy. Lewica ma dobry plan odbudowy praworządności w Polsce.

W związku z łamaniem ustawy zasadniczej zapowiadamy również postawienie przed Trybunałem Stanu następujących ministrów: Beaty Kempy, Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło oraz Zbigniewa Ziobry.

Kalendarz przywracania w Polsce praworządności:

  • Listopad 2019 wybór członków Trybunału Stanu.
  • Listopad 2019 r. na drugim posiedzeniu Sejmu zmiana art. 6 ust. 5 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i wprowadzenie możliwości złożenia przez prawidłowo wybranych w 2015 roku sędziów ślubowania przed Marszałkiem Sejmu.
  • Grudzień 2019 r. Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak oraz Andrzej Jakubecki składają ślubowanie i wchodzą w skład Trybunału Konstytucyjnego.
  • Grudzień 2019 r. złożenie wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu: Beaty Kempy, Mateusza Morawieckiego, Beaty Szydło oraz Zbigniewa Ziobry.
  • 1 stycznia 2020 r. rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, wybór nowego szefa Prokuratury w transparentnym konkursie.
  • Styczeń 2020 r. zmiana trybu wyboru członków Krajowej Rady Sądowniczej.
  • Styczeń 2021 r. likwidacja Izby Dyscyplinarnej.
  • 2022 r. zmiana ustroju Prokuratury, koniec z hierarchiczną strukturą tej instytucji.

 

plansza090919


Wanda Nowicka podczas konferencji prasowej powiedziała:

Spotkaliśmy się dzisiaj, aby porozmawiać o Konstytucji RP, kluczowym dokumencie dla nas wszystkich. Lewica traktuje Konstytucję jako dobro wspólne, którego musimy bronić przed zakusami PiS-u. Notoryczne łamanie ustawy zasadniczej kruszy naszą demokrację, która jest zagrożona. Lewica ma pełną świadomość, że nasz ład konstytucyjny nie przetrwa kolejnej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Od dziś, aż do końca kampanii będziemy informować opinię publiczną o tym zagrożeniu. PiS łamie Konstytucję, obchodzi ją i nagina do swoich politycznych celów przejęcia państwa. Można powiedzieć obrazowo, że kolejne łamane przez obóz władzy artykuły ustawy zasadniczej, sypią się jak trociny z kultowego „Misia” Stanisława Barei. Wszystko zaczęło się od wrogiego przejęcia Prokuratury, następnie doszło do kompletnej dewastacji Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, a Sąd Najwyższy jest stopniowo przejmowany przez PiS. Kolejne instytucje publiczne są brane pod kontrolę partii rządzącej. Pozostały jeszcze wolne sądy, ale PiS robi wszystko, aby je przejąć, nie bacząc na protesty społeczne, krytykę środowisk prawniczych i akademickich oraz instytucji międzynarodowych. Wszystko to nie przekonuje Jarosława Kaczyńskiego oraz ministra Zbigniewa Ziobry, aby odstąpić od brania pod but naszego wymiaru sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość sunie jak czołg przejmując kolejne instytucje. Lewica ma pełną świadomość, jak głęboko został zdewastowany nasz ład konstytucyjny, wszystko to trzeba będzie naprawić. Naprawa musi być stopniowa, rozsądna i odpowiedzialna. Nie chcemy kolejnej rewolucji, która może doprowadzić do chaosu, czy wręcz do katastrofy. Lewica ma dobry plan odbudowy praworządności w Polsce. Nasz kalendarz przywrócenia państwa prawa obliczony jest na lata.

Paulina Piechna-Więckiewicz podczas konferencji prasowej powiedziała:

Nasz plan jest rozpisany na okres lat 2019 – 2022. Zaczniemy już na pierwszym posiedzeniu Sejmu w listopadzie, kiedy będziemy wybierać członków Trybunału Stanu. Lewica będzie rekomendować osoby, które zagwarantują postawienie i sprawiedliwe osądzenie przed TS. Chcemy skończyć z bezkarnością polityków. Kolejny krok to naprawa sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym. Na drugim posiedzeniu Sejmu chcemy zmienić art. 4 ust. 1 ustawy o TK i tym samym wprowadzimy możliwość złożenia przez wybranych w 2015 r. sędziów ślubowania przed marszałkiem Sejmu. 3 grudnia 2019 r. to koniec kandencji trzech sędziów: Marka Zubika, Piotra Tuleji i Stanisława Rymara – w ich miejsce wchodzą Roman Hauser, Krzysztof Ślebzak oraz Andrzej Jakubecki. A kolejni sędziowie będą wybierani już zgodnie z Konstytucją RP. W grudniu 2019 r. złożymy wniosek o postawienie czterech osób przed Trybunałem Stanu: Zbigniewa Ziobrę, Beatę Szydło, Beatę Kempę oraz Mateusza Morawieckiego. Mówimy twardo: Lewica chce skończyć z bezkarnością polityków! Nie może być w tym temacie żadnych wątpliwości. Od 2020 r. chcemy zmienić tryb wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa, a którzy będą wybierani z spośród sędziów i przez sędziów w następujących grupach i proporcjach: 6 sędziów przez rejonowych, 3 sędziów sądów okręgowych, 2 sędziów sądów apelacyjnych, dwóch sędziów sądów administracyjnych, 1 reprezentujący sądy wojskowe oraz 1 reprezentujących Sąd Najwyższy. Na koniec stycznia 2020 r. - nauczeni obecnymi złymi praktykami - powołamy urząd Prokuratora Generalnego, który będzie oddzielony od funkcji Ministra Sprawiedliwości. Prokurator Generalny będzie wybierany w transparentnym konkursie.

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała:

Nie da się przeprowadzić przywracania praworządności jedną ustawą. Polskie sądy już wielokrotnie zdążyły wydać orzeczenia na podstawie tych przepisów, które są; zadawały pytania do Trybunału Konstytucyjnego. Pragnę również przypomnieć, iż cały czas do najbliższych wyborów prezydenckich mamy Andrzeja Dudę na funkcji głowy państwa. Lewica idzie do góry, wierzę, że będziemy współtworzyć rząd i będziemy to robić przy nieprzychylnym prezydencie. Prezydencie, który ma prawo weta oraz możliwość skierowania wszystkich ustaw do Trybunału Konstytucyjnego, który to Trybunał aktualnie jest podległy i uległy PiS-owi poprzez sędziów dublerów. Taka głowa państwa jest w stanie próbować sparaliżować rządzenie państwem, a my musimy temu przeciwdziałać Kolejne rzeczy, które musimy wprowadzić - aby przywrócić rządy prawa w Polsce, niezależność polskiego sądownictwa – to likwidacja Izby Dyscyplinarnej, sędziowie w niej zasiadający zostaną przeniesieni w stan spoczynku i tak się stanie w kwietniu 2020 r. Dlaczego to jest tak ważne? Izba Dyscyplinarna została powołana po to, aby dyscyplinować sędziów, którzy nie chcą się podporządkować, którzy nie chcą wydawać wyroków zgodnie z dyrektywą, która płynie z partii rządzącej. PiS zarządza w ten sposób strachem, który próbuje wywołać wśród sędziów. Każdy chce pracować w swoim zawodzie i jest to bardzo ciężkie, jeżeli ma się odwagę i honor stanąć w prawdzie i powiedzieć PiS-owi: nie, tak nie wolno.

Wiemy, że toczy się postępowanie przed TSUE, na podstawie pytania prejudycjalnego zadanego przez sędziów Sądu Najwyższego. Mamy nadzieję, że odpowiedź, którą uzyskamy, potwierdzi nasza przypuszczenia, iż Izba Dyscyplinarna została powołana w sposób niezgodny z Konstytucją. Następnym bardzo ważnym krokiem, już niedotyczącym sądów, ale również i wymiaru sprawiedliwości oraz organów ścigania. W 2021 r. chcemy zmienić ustrój Prokuratury, która obecnie kieruje się zarządzaniem hierarchicznym zarządzaniem, dzięki czemu można wpływać na decyzję każdego prokuratora w kraju. Minister Zbigniew Ziobro, który jest jednocześnie Prokuratorem Generalnym, może zadzwonić do każdego prokuratora w kraju i powiedzieć mu jak ma przeprowadzić czynności przygotowawcze, śledcze, czy też dochodzeniowe. Sprzeciwiamy się temu, nie może być ręcznego sterowania Prokuraturą. Krajowa Rada Prokuratorów musi odzyskać te kompetencje, które miała. Do dalszej dyskusji należy przenieść pomysł, powołania funkcji Sędziego Śledczego. Każdy prokurator powinien odpowiadać za prowadzone przez siebie śledztwo, aby nie był sterowany odgórnie przez polityków. Minister Sprawiedliwości zawsze będzie politykiem - bez względu na to czy wywodzi się z jakieś partii, czy też się z niej wypisze - to zawsze będzie funkcja polityczna. Koniec kadencji w KRS również oznacza zmianę trybu wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Popieramy ideę, zgodnie z którą to środowisko sędziowskie będzie wybierało członków tych ciał. Sędziowie muszą być niezależni, aby każdy z nas miał świadomość i pewność, iż nie będziemy osądzani, dlatego że mamy poglądy polityczne niezbieżne z aktualnie rządzącą partią, tylko sprawiedliwie i rzetelnie; niezawiśle i obiektywnie.

Marcelina Zawisza podczas konferencji prasowej powiedziała:

Zaprezentowaliśmy kompleksową mapę drogową do celu, jakim jest przywrócenie w Polsce praworządności. Warto przypominać o tym, iż Konstytucja to nie tylko dobrze działające i sprawne państwo, sprawny Trybunał Konstytucyjny, sprawny Sąd Najwyższy, sprawna Krajowa Rada Sądownictwa, czy też inne instytucje sądowe. To także przestrzeganie innych naszych praw, które w ustawie zasadniczej się znajdują: do ochrony zdrowia, do edukacji, do pracy. O tych wszystkich rzeczach, które w Konstytucji są, ale wszystkie poprzednie rządu o tych zapisach zapomniały, będziemy przypominać. To co jest dla mnie ważne, to zapisy o ochronie zdrowia, sprawy, która dotyka nas wszystkich. Nas samych, naszych rodziców, dziadków, czy też nasze dzieci. Ochrona zdrowia nie może być traktowana po macoszemu, dlatego mam zaszczyt poinformować, iż jako komitet podpisujemy postulaty Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, która to Izba dzisiaj w południe rozpoczęła akcję „Polska to chory kraj”. Nasze państwo to kraj, gdzie ochrona zdrowia wymaga naprawy, wymaga lekarza. Jest coraz więcej instytucji oraz organizacji, które domagają się tego samego. Domagali się tego rezydenci; polityczki i politycy Lewicy; pielęgniarki i pielęgniarze, lekarki i lekarze. Podniesiemy nakłady na ochronę zdrowia, zadbamy o profilaktykę zdrowotną. Te wszystkie rzeczy, o których mówimy, również znajdują się w Konstytucji.

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023