fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Trójmiasto, Gdynia - tu zaprezentowaliśmy "Zielony Pakt dla Polski", rozwiązania, dzięki którym zatroszczymy się o klimat, ochronimy polską przyrodę i zadbamy o zwierzęta. Deklarujemy, że w sprawie klimatu nie będziemy patrzyli jak dana partia się nazywa i proponujemy współpracę na zasadach bezpartyjnego bloku. Zrobimy wszystko co w naszej mocy dla ochrony klimatu.

"Zielony Pakt dla Polski"

1. Czysta energia w każdym domu

Do 2035 roku większość produkowanej w Polsce energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł. Już w przyszłym roku przeznaczymy dodatkowe 6 mld złotych na inwestycje w OZE i efektywność energetyczną. Wprowadzimy ułatwienia w domowej produkcji energii.

2️. Zakaz importu węgla

W 2018 roku import węgla kamiennego do Polski wyniósł 19,7 mln ton. Aż 13,5 mln ton pochodziło z Rosji. Czas z tym skończyć – Polska przestanie sprowadzać węgiel z zagranicy!

3️. Nowy zielony przemysł i zielone miejsca pracy

Dzisiejsze regiony górnicze, takie jak np. Górny Śląsk czy Zagłębie Konińskie, staną się centrami nowych, przyjaznych środowisku technologii. Transformacja energetyczna nie może oznaczać biedy i bezrobocia. Czas na gospodarkę przyszłości – postawimy na m.in. robotykę, odnawialne źrodła energii, sztuczną inteligencję, inżynierię materiałową, ogniwa wodorowe czy pojazdy elektryczne. Powstaną setki tysięcy nowych miejsc pracy wysokiej jakości.

4️. Polska wolna od smogu

W ciągu 15 lat dofinansujemy wymianę 2 milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze. Będziemy rozwijać sieci ciepłownicze, bo ciepło systemowe jest najbardziej ekologiczne. Chcemy, by poziomy informowania i alarmowania o stężeniu pyłów zawieszonych były corocznie stopniowo obniżane, tak by najpóźniej w 2023 roku osiągnęły poziomy przyjęte we Francji (poziom alarmowy dla PM10 80 µg/m3 średniodobowo). Rozwój sieci transportu zbiorowego pozwoli znacznie ograniczyć zanieczyszczenia pochodzące z ruchu samochodowego. Naszym celem jest stworzenie w ciągu 6 lat pełnej siatki połączeń lokalnych we wszystkich gminach w Polsce – do każdego powiatu powinien dojeżdżać pociąg, a do każdej gminy autobus. Połączenia mają być wygodne, tanie i dostosowane do potrzeb mieszkańców, bo zyski społeczne i ekologiczne mają znacznie większe znaczenie niż zyski rozumiane czysto finansowo

5️. Koniec suszy – Ogólnopolski Program Retencji

Znacznie zwiększymy środki na program wspierania małej retencji (zbiorniki o pojemności poniżej 5 mln m3, w tym stawy hodowlane) oraz mikroretencji (zbiorniki o pojemności poniżej 0,1 mln m3 i o powierzchni do 1 ha, w tym oczka wodne oraz podpiętrzone cieki – także w wyniku działalności bobrów). Zadbamy o dzikie brzegi rzek, które posłużą jako naturalne tereny zalewowe. Odejdziemy od realizowanej obecnie przez rząd strategii rozwoju wodnego transportu śródlądowego, poważnie zagrażającej polskim rzekom i okolicznym ekosystemom.

6️. Pakiet dla Lasów – więcej parków narodowych

Dopilnujemy, aby co najmniej 10% lasów w Polsce było wolnych od ingerencji człowieka. Powołamy Agencję Ochrony Przyrody odpowiedzialną za kontrolę podmiotów niszczących środowisko. Odblokujemy możliwości poszerzania i tworzenia nowych parków narodowych. Jednocześnie zagwarantujemy odpowiednie subwencje ekologiczne oraz stworzenie planów rozwoju dla gmin leżących na terenie obszarów Natura 2000 (w tym parków narodowych). Decyzje o tworzeniu nowych parków narodowych będziemy podejmować w porozumieniu z samorządami.

7️. Fundusz Dzikiej Przyrody

Powołamy Fundusz Dzikiej Przyrody, na którego działalność ustawowo będzie przekazywane 20% przychodów z gospodarki leśnej. Fundusz Dzikiej Przyrody zajmie się przywracaniem naturze części jej pierwotnych terenów: zalesianiem nieużytków, odtwarzaniem mokradeł czy przywracaniem – tam, gdzie to możliwe i nie wywoła negatywnych skutków dla ludzi – dzikich brzegów rzek.

8️. Koniec z betonozą – czas na zieleń miejską

Skończymy z obsesją na punkcie betonowania naszych miast. Będziemy wspierać sadzenie w miastach drzew. Ustawowo ustalimy minimalny udział przestrzeni biologicznie czynnej w każdym kwartale miasta.

9️. Polska przyjazna zwierzętom

Zlikwidujemy fermy futrzarskie, zakażemy wykorzystywania zwierząt w cyrkach i skończymy z chowem klatkowym. Aby walczyć z bezdomnością zwierząt, wprowadzimy możliwość sterylizacji zwierząt domowych za zgodą właściciela na koszt państwa.

10. Rzecznik Praw Zwierząt

Utworzymy urząd Rzecznika Praw Zwierząt, który będzie dbać o dobrostan zwierząt domowych, hodowlanych i dzikich. Rzecznik będzie m.in. opiniować poselskie i rządowe projekty ustaw i rozporządzeń, prowadzić akcje edukacyjne, nadzorować działania służb i podejmować interwencje w przypadku działań na szkodę dobrostanu zwierząt.

13 października głos na Lewicę zmieni Polskę! Deklarujemy, iż o to wszystko będziemy walczyć w Sejmie! Bez realizacji tego Paktu nie uda nam się zbudować nowoczesnego państwa dobrobytu!

ZielonPaktDlaPolski

 

Prof. Joanna Senyszyn podczas konwencji Gdyni powiedziała:

Drodzy przyjaciele, to wielki dzień. Wspólnie stworzyliśmy to, na co czekała cała lewicowa Polska. Wspólną listę - listę numer 3! Mamy wspaniały program gospodarczy i społeczny, mamy propozycje dla kobiet, dla młodych, dla seniorów. To, co nas różni od wszystkich innych partii, to że tylko my gwarantujemy świeckie państwo! Świeckie państwo jest niezwykle ważne. Musimy zlikwidować przywileje finansowe Kościoła. Dzięki tym środkom sfinansujemy nasz program, np. leki na receptę po 5zł. Wy wszyscy płacicie podatki, a tylko Kościół nie? Nie może tak być! Dlaczego tak ważne jest świeckie państwo? Ponieważ wszystkie ustawy, które mają zabarwienie ideologiczne, są kształtowane przez biskupów. Niestety, posłowie się na to zgadzają. Wszyscy, którzy chcą, żeby Polska nie była obwieszona krzyżami powinni zagłosować na listę numer 3. Żeby Polska była świecka i kierowała się dobrem obywatelek i obywateli, a nie sumieniem biskupów!

Adrian Zandberg podczas konwencji w Gdyni powiedział:

Miło spotkać Was w Trójmieście, w miejscu, w którym zawsze ważna była odwaga. To tu młodzi stoczniowcy odważyli się upomnieć o wolność i o godność pracy. Nam w Polsce wciąż daleko jest od tego marzenia sprzed lat - marzenia o samorządnej Rzeczypospolitej. Tutaj, na Pomorzu, dzieli Was tylko kilka godzin promem od krajów, w których praca to godność, w których nie zwalnia się ludzi za założenie związku zawodowego, w których publiczna telewizja nie szczuje na strajkujących nauczycieli. Wszyscy mamy znajomych, którzy stracili nadzieję. Wyłączyli telewizor, bo mieli dość jadu, który wylewał się na nauczycieli, pielęgniarki, rezydentów, kobiety z „Czarnego Protestu”, obrońców przyrody. Naszym zadaniem jest przywrócić nadzieję. Zmiana czasem jest tuż za rogiem. Żadna władza, panie Kaczyński, nie trwa wiecznie. My, Polacy, nie jesteśmy egoistami i nie jesteśmy zawistnikami. Starsi ludzie myślą o młodych: o tym, by mogli godnie pracować, by mogli żyć w świecie, który nie będzie całkiem zniszczony.

Wybrzeże to odwaga. Tu w Gdyni 100 lat temu młoda niepodległa Polska porwała się na coś niemożliwego. Starczyło kilka lat, a Gdynia z małej osady stała się nowoczesnym portem. Dziś też stoją przed nami wielkie wyzwania. Największym zagrożeniem, jakie przed nami stoi, jest zagrożenie zmianami klimatu. Jeżeli chcemy, by nasze dzieci miały przyszłość, musimy przestać czekać i zacząć działać. Czas na nową, zieloną gospodarkę, a ona nie powstanie sama z siebie. Tak jak 100 lat temu państwo zainwestowało w Gdynię, tak dziś państwo musi wziąć odpowiedzialność za rozwój nowych technologii. Lewica przeznaczy 2% PKB na badania i rozwój. Stworzymy program wspierania innowacyjnych inwestycji „Kopernik”. Solidarność to odpowiedzialność: nie tylko za siebie, ale i za innych. Za przyszłe pokolenia: nasze dzieci, wnuki. Dlatego jestem dumny z naszego „Zielonego Paktu Dla Polski”. Lewica to solidarność i odpowiedzialność, które już 13 października trafią w końcu do Sejmu!

Włodzimierz Czarzasty podczas konwencji w Gdyni powiedział:

Tworzymy coś, co w Polsce rzadko jest widoczne - współpracę. To daje synergię, daje emocje. Ale żeby nie zgłupieć, trzeba mieć dystans do wszystkiego i czas na refleksję. Żadna partia nie napisze historii od początku. Historia już się zdarzyła. Westerplatte jest Wasze i nasze. To miejsce zadumy, a nie politycznej zadymy. Muzeum II Wojny Światowej powinno uczyć, że bohaterami są ci, którzy potrafią nie doprowadzać do wojen. Bo wojna jest po prostu złem. Z tej historii trzeba się uczyć, a nie dodawać szczególiki. PRL był różny. Jednym dawał, drugim zabierał. Mamy różne wspomnienia. Ale historia Polski nie zaczęła się 4 lata temu. Pamiętacie, jak na grobie Pawła Adamowicza wszyscy walczyliśmy z hejtem? Wszyscy przyrzekali, każda partia: nie będziemy się obrażali. A okazało się, że w Ministerstwie Sprawiedliwości powstała farma hejterów. Co wy robicie? Wszyscy ci ludzie, którzy nas obrażają - zaraz przyjdzie do nich refleksja, jacy są mali. A my bądźmy wielcy! Wałęsa to człowiek, który potrafił zobaczyć więcej, niż wy w tej chwili widzicie. I mi przychodzi go bronić, czy to nie jest zadziwiające? Autorytety są potrzebne dla młodszego pokolenia i kogo im zaproponujecie? Młodych bożków?

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, że trzeba ujawnić listy poparcia dla sędziów proponowanych do KRS-u. I ten wyrok jest nieprzestrzegany. Czy teraz każdy bandyta, złodziej też mogą powiedzieć: nie posłuchamy tego wyroku? Są dwie kasty: ci, którym wolno wszystko; i ci, którym nie wolno niczego. Jak można fałszować oskarżenia? Jak mogą ginąć dowody? Ludzie myśleli, że sądy nas nie dotyczą, że KRS nas nie dotyczy. Ale tak nie jest! Psujecie państwo, a to jest nasze państwo!

Grzegorz Schetyna wczoraj zaproponował nam porozumienie: nie atakujmy się. Bierzemy to za dobrą monetę. "Wróg jest gdzie indziej, tam go szukajcie i uczciwie walczcie" powiedział Schetyna. Nie ma wroga na opozycji!

Urodziła mi się wnuczka. Chciałbym, żeby żyła w normalnym, uśmiechniętym państwie. A żeby tak było, trzeba dopuszczać na scenę młodych. Trzeba im dać możliwość powiedzenia, co myślą.

Jakub Trendewicz podczas konwencji w Gdyni powiedział:

Dawniej wierzyłem, że brak regulacji jest receptą na wszystko, ale zmieniłem zdanie. Zobaczyłem jak ogromne korporacje dewastują nasze środowisko. Czasu jest coraz mniej. Ludzkość stoi przed tak wielkim wyzwaniem, że te postulaty nie są tylko lewicowe Młodych nie interesują wybory. Moi znajomi nie ufają politykom. Wczoraj jednak, wyszliśmy na ulice Często odnosicie się w kampanii do ochrony życia, do ochrony dzieci. Ale jeśli będziecie dalej tak prowadzić swoją politykę zabraknie nam wody pitnej i żywność. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny nie zakończył się wczoraj, on trwa. Za Gretą Thunberg stoją miliony na całym świecie.

Robert Biedroń podczas konwencji w Gdyni powiedział:

Zielony Pakt dla Polski” to nowy rozdział w walce ze zmianami klimatu. To rozwiązania, które potrzebne są już dzisiaj Co roku z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera 45 tysięcy osób. To tak jakby z mapy Polski znikało miasto wielkości Świdnicy. Mówili, że mnie nie wybiorą na prezydenta, że to niemożliwe, żeby przeciwstawić się cyrkom ze zwierzętami, że nie uda się oczyścić powietrza w Słupsku. Ale udało się! Zrobiliśmy to w Słupsku. Mamy zieloną energię, transport publiczny, czyste powietrze. Da się, tylko trzeba chcieć. Tak da się zrobić w każdym średniej wielkości i małym mieście. Zasada zrównoważonego rozwoju nie działa tylko w metropoliach.

Dzieci, ryby i zwierzęta mają głos i nie zawahają się go użyć!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023