fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Jako pierwszy komitet wyborczy podpisaliśmy się pod „Paktem Sprawiedliwości” Akcji Demokracja. Pakt ten zawiera konkretne zmiany w obszarze sprawiedliwości, a w imieniu Lewicy podpis złożył Adrian Zandberg.

- Lewica popiera postulaty Akcji Demokracja, dotyczące przywrócenia praworządności i naprawy systemu sądownictwa. Żeby sądy działały sprawniej, potrzebne jest zwiększenie liczby asystentów i referendarzy, a także godne płace personelu pomocniczego. Mam nadzieję, że inne partie polityczne także podpiszą się pod tymi propozycjami, obejmującymi m.in. ułatwienia w dostępie do sądu dla osób niezamożnych - mówił  Adrian Zandberg zaraz po złożeniu podpisaniu.

"Pakt Sprawiedliwości" Akcji Demokracja:

  • Przywrócić rządy prawa i ład konstytucyjny w Polsce, opierając się na Konstytucji, działając na jej podstawie i w jej granicach na podstawie przedstawionego obywatelom i obywatelkom przed wyborami wiarygodnego planu kolejnych etapów przywrócenia praworządności.

  • Wykonywać wszystkie wiążące wyroki sądów powszechnych, administracyjnych SN, NSA i Trybunałów, w tym Trybunału Sprawiedliwości UE i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

  • Przeprowadzić zarówno naprawę wymiaru sprawiedliwości, jak i jego reformę tj. odwrócić wszystkie zmiany z ostatnich 4 lat uderzające w niezawisłość sędziów oraz niezależność sądów oraz wprowadzić zmiany oczekiwane od lat przez obywateli i obywatelki, tak aby efektywność i zaufanie społeczne do wymiaru sprawiedliwości znacząco wzrosły.

  • Przywrócić niezależność Trybunału Konstytucyjnego i odbudować jego autorytet poprzez przywrócenie prawidłowego składu, zarówno na stanowiskach sędziów, jak i Prezesa oraz zagwarantowanie transparentnego procesu wyboru sędziów, który musi być poprzedzony rzetelną debatą oraz wysłuchań publicznych z udziałem obywateli i obywatelek.

    Stworzyć Krajową Radę Sądownictwa niezależną od polityków i bliższą obywatelom co obejmuje: zmianę sposobu wyboru sędziów-członków KRS na ich wybór przez sędziów, udział społeczeństwa (np. poprzez wysłuchania publiczne kandydatów i kandydatek czy utworzenie Rady Społecznej przy KRS jako organu doradczego) w procesie wyłaniania nowych członków do KRS oraz zapewnienie odpowiedniej reprezentacji w KRS sędziów różnych sądów, w tym sądów rejonowych – najbliższych ludziom.

  • Zapewnić, aby sądy były niezależne od polityków co oznacza m.in. ograniczenie nadzoru ministra sprawiedliwości nad sądami powszechnymi i przekazanie części kompetencji do niezależnej KRS, wybór prezesów sądów wśród kandydatek i kandydatów przedstawionych przez samorząd sędziów; możliwość ich odwoływania przy decydującym udziale samorządu sędziowskiego oraz wprowadzenie niezależnego od polityków, działającego na zasadach jawności systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

    Zapewnić prokuratorom niezależność od politycznych nacisków poprzez rozdzielenie funkcję Ministra Sprawiedliwości od funkcji Prokuratora Generalnego. Jedynym organem uprawnionym do weryfikacji działań prokuratora w zakresie merytorycznym powinien być niezależny sąd.

  • Zadbać o sprawne sądy w tym przede wszystkim: zapewnić zatrudnienie na godnych warunkach odpowiedniej liczby asystentów, referendarzy i pracowników administracji sądów, zwiększyć dostępność i rolę mediacji sądowych, zwiększyć informatyzację w dostępie do sądu.

  • Uczynić sądy dostępnymi dla ludzi poprzez rozszerzenie dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej dla potrzebujących, w tym wykorzystanie na nią środków z Funduszu Sprawiedliwości, obniżenie opłat sądowych, bardziej zrozumiały i przystępny język w sądzie, ustalenie standardów godnego traktowania osób z specjalnymi potrzebami w sądzie (np. asystent osoby starszej lub z niepełnosprawnością)

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023