fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Kultura to jakość życia obywateli w wymiarze intelektualnym, społecznym i materialnym.  Kultura wspólnie z gospodarką decyduje o rozwoju, dobrobycie, poziomie edukacji społecznej i poziomie życia. Kultura stanie się jednym z priorytetów państwa, na równi ze zdrowiem czy edukacją. Troskę o dziedzictwo kulturalne połączymy z powszechnym dostępem do kultury współczesnej. Tak, by kultura wzmacniała wolność, niezależność myśli i wspólnotę.

Kultura bez cenzury. Zagwarantujemy, że kultura nie będzie obiektem cenzury ani narzędziem politycznej walki. Dyrektorami publicznych instytucji kultury nie mogą być partyjni nominaci – konkursy muszą być przejrzyste, a wysłuchania kandydatów dostępne w Internecie dla wszystkich zainteresowanych.

Koniec z artystyczną biedą. Rynek pracy artystów w Polsce jest nieuregulowany. Na przykładzie Francji stworzymy system ubezpieczeń dla osób zajmujących się działalnością artystyczną. Polscy artyści będą mogli zostać członkami jednego z dwóch Stowarzyszeń Ubezpieczeń Społecznych dla Artystów. Jedno będzie przeznaczone dla artystów sztuk wizualnych, drugie dla autorów (pisarzy i kompozytorów). O statusie twórcy lub artysty decydować będą organizacje branżowe. Członkostwo w tych organizacjach będzie dawało konstytucyjne prawa pracownicze oraz możliwość skorzystania z ubezpieczeń społecznych. Zrzeszeni otrzymają ułatwiony dostęp do miejsc związanych z kulturą, a także do ubiegania się o granty i dofinansowania.

Karta Młodego Czytelnika. Czytelnictwo podnosi poziom edukacji i dobrostanu społecznego, dlatego na wzór Szwecji wprowadzimy program promocji czytelnictwa i rozwoju sieci bibliotek. Zachęcimy młodzież do 26. roku życia do odkrywania literatury, oferując im Kartę Młodego Czytelnika. Karta umożliwi młodzieży 50-procentową zniżkę na wszystkie książki papierowe oraz bezpłatny dostęp do książek w formacie elektronicznym. Będzie można z niej korzystać we wszystkich księgarniach oraz w Internecie.

Estetyka na co dzień. Wprowadzimy mechanizmy współpracy artystów z administracją rządową i samorządową, tak by mieli oni większy wpływ na estetykę przestrzeni publicznej. Będziemy zachęcać gminy do wprowadzenia w urzędach rad ds. estetyki gmin czy funkcji plastyka miejskiego.

Muzeum Historii Polek i Polaków. Historia często pomija codziennie wysiłki naszych przodków w rozwoju i budowie naszej ojczyzny. Zapomina o życiu milionów chłopów, drobnych rzemieślników, robotników – a to oni kształtowali rzeczywistość wokół nas. Czas to zmienić. Dlatego utworzymy wielkie, interaktywne Muzeum Historii Polek i Polaków. Będzie w nim można dogłębnie poznać historię Polski widzianej „od dołu”: dzieje pańszczyzny i chłopskiego oporu, dawne warunki życia na wsi i w mieszkaniach robotników, różnorodność polskiej kultury ludowej czy rozwój polskiej kultury popularnej.

konfa101019Torun

Joanna Scheuring-Wielgus podczas konferencji powiedziała: 

Lewica zrobi wszystko, aby w kulturze nigdy nie panowała cenzura. Chcemy, by w centrach kultury pracowali ludzie związani z tym środowiskiem, a nie z nadania politycznego. Lewica zrobi wszystko, aby artyści nie byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii. Teraz niestety jest taki pogląd, że jak jesteś artystą to tak naprawdę nie pracujesz. Zmienimy to! Będziemy dążyć do tego, aby artyści byli ubezpieczani. Prawa pracownicze muszą również ich dotyczyć! Chcemy utworzyć Muzeum Interaktywne Polek i Polaków. W pewnym momencie zapomnieliśmy o tym, że polska tożsamość nie była budowana tylko przez szlachtę, bogaczy ziemskich, ale przede wszystkim przez robotników, rzemieślników i chłopów. Gwarantujemy, że każdy młody człowiek do 26 roku życia będzie miał kartę biblioteczną, która będzie dawać 50% zniżki na zakup książek papierowych lub w formie internetowej. 

Robert Biedroń podczas konferencji powiedział: 

Nie wyobrażamy sobie byśmy mogli podać rękę PiS-owi. Nie bylibyśmy w stanie utworzyć rządu, koalicji z partią nacjonalistyczną i ksenofobiczną jaką jest obecna dziś partia rządząca Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek koalicji po wyborach to tylko z demokratami! Z ludźmi, którzy szanują ład konstytucyjny, którzy szanują prawa człowieka W Konstytucji RP umówiliśmy się na to, że kultura nie może być cenzurowana i tego musimy bronić! Olga Tokarczuk z Literacką Nagrodą Nobla. Wielkie gratulacje! Jest nadzieja, że Minister Kultury wreszcie dokończy chociaż jedną jej książkę... Kocham książki Olgi Tokarczuk nie mniej od niej samej. I podobnie jak wielu z Was jestem uzależniony od nich. W czasach, gdy ciemności zawładnęły naszym krajem piszesz ku pokrzepieniu serc. Dziękuję!!! 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023