fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Zapraszamy ma wycieczkę w przyszłośćpokażemy jak może wyglądać nowoczesne państwodobrobytu. Na każdym przystanku zaprezentujemy elementy Polski przyszłości, bezktórych nie uda się zbudować Polski dostatniej, która nikogo nie zostawia z tyłu. 

Przystanek „Czyste Powietrze” 

Autobus Czyste Powietrze 

Bartosz Kulczycki powiedział: 

Politycy mówiąc o przyszłości, mają na myśli najwyżej dwie kadencje wprzód. Dla nasprzyszłość to nie tylko ile będziemy zarabiać, ale jakie jedzenie będziemy jeść jaką wodębędziemy pić i w jakim klimacie będziemy funkcjonować. Płuca nie mają poglądówpolitycznych, to że zatrutego powietrza nie widać to nie znaczy, że go nie ma. Jeżeli nic niezrobimy tak właśnie będzie wyglądać nasza przyszłość pełna zanieczyszczonego powietrza iwody. Musimy zacząć używać komunikacji miejskiej, musimy zacząć myśleć o klimacie. PolskaLewicy to Polska, która dba o klimat. A na katastrofę nie musimy długo czekać, bo już ją widać- rekordowe temperatury, susze, huragany to dopiero początek. Nowoczesna energetyka toenergetyka bez węgla. Musimy wreszcie zacząć współpracować z innymi państwami, żeby mócmyśleć o naszej przyszłości. Nowa zielona energetyka to nasza przyszłość, energetyka wktórej każdy z nas może prowadzić produkcję energii elektrycznej. Musimy stworzyć nowyzielony przemysł, który zapewni miejsca pracy. Politycy oddają nasza przyszłość koncernom paliwowym, ale my tej przyszłości koncernom nie sprzedamy, nie pozwolimy jej sprzedać i oto będzie walczyć Lewica. 

Przystanek „Prawa Kobiet” 

 Autobus Prawa Kobiet

Anna-Maria Żukowska powiedziała: 

Prawem kobiety jest bezpieczne przerywanie ciąży do 12. tygodnia. Te postulaty to nie są jakieś wymysły czy fanaberie. My po prostu domagamy się takich samych praw, jakimi dysponują nasze koleżanki w Szwecji, Francji czy w Niemczech. Niczego więcej! Polska ma drugie najbardziej restrykcyjne prawo antyaborcyjne w całej Europie. Prawa kobiet nie ograniczają się tylko do praw reprodukcyjnych, ale to są właśnie prawa, które są teraz fundamentalnie zagrożone przez prawicowe rządy które zapowiadają w taki czy inny sposób zaostrzenie przepisów prawa do prawa do przerywania ciąży. Lewica jest wiarygodna w tym, że będzie dążyć do liberalizacji tego prawa. SLD przeprowadził liberalizacje dwukrotnie w historii III RP, ale mieliśmy weto prezydenta Lecha Wałęsy. Potem z kolei Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem pana prof. Zolla, którego głos przeważył w głosowaniu uchylił te przepisy. Ale my nie spoczniemy w staraniach oto, aby każda kobieta mogła w sposób bezpieczny i legalny przerwać niechcianą ciążę. Nie chcemy żadnych badań, pytań psychologów - dlaczego? Jesteśmy odpowiedzialne i umiemy podejmować świadome decyzje dotyczące swojego życia. 

Daria Gosek-Popiołek powiedziała: 

Nowoczesne państwo dobrobytu, to takie, które daje kobietom prawo do decydowania o swoim zdrowiu, ciele i życiu. Lewica nie zmusza kobiet do rodzenia na siłę, ale będzie wspierać każdą taką decyzję. Wiem, bo jestem świeżo upieczoną mamą. Bo właśnie na tym polega nowoczesne państwo dobrobytu - daje wolność wyboru, ale wspiera kobiety i rodziny w wychowywaniu i opiece nad dziećmi. Propozycje Lewicy to między innymi utrzymanie dotychczasowych programów, jak 500+ czy Becikowe, ale też 200 tys. miejsc żłobkach. 

Wanda Nowicka powiedziała: 

Poza kłopotami związanych z prawami reprodukcyjnymi kobiety w Polsce spotykają się również z innymi problemami - są to m i n. nierówne płace. Kobiety w Polsce są o wiele lepiej wykształcone i są znakomicie przygotowane, wciąż zarabiają o wiele mniej niż mężczyźni. Dlatego Lewica złoży projekt, zgodnie z którym kobiety będą zarabiać na tych samych stanowiskach tyle samo co mężczyźni. To jest kwestia podstawowej sprawiedliwości i praw człowieka, praw kobiet, żeby w nowoczesnej Polsce, Polsce jutra, cieszyć się takimi samymi prawami jak mężczyźni. Poważnym problemem są alimenty. skończymy z długotrwałymi procesami, żeby matki wyszarpywały jakieś drobne pieniądze na wychowanie swoich dzieci. Wprowadzimy ustawą alimenty ściągane jak podatki.  

Anna Tarczyńska powiedziała: 

My nie dopuścimy do tego, żeby jakakolwiek kobieta była zmuszona do zostawania w domu jak mówił śp. Jan Szyszko, że żłobki i przedszkole to relikt PRL. Naszym zdaniem opieka w żłobkach i przedszkolach musi być powszechna i darmowa tak aby zapewnić wszystkim kobietom równe szanse.  

Przystanek „Nowoczesna Edukacja” 

 Autobus Nowoczesna Edukacja

Magda Biejat powiedziała: 

Lewica znana jest z tego, że dba o prawa pracownicze, żebyśmy mieli prawo do ośmiogodzinnego dnia pracy, o BHP. Dlaczego nie zapewniamy tego samego naszym dzieciom. Ostatnio Internet obiegają nagrania jak dzieci musza się tłoczyć na przepełnionych korytarzach. To są skutki reformy. proponujemy zebranie sztabu kryzysowego, po to, żeby stworzyć rozwiązania, które tu i teraz rozwiążą problemy przepełnienia szkół, niedopłacenia nauczycieli i ułatwienia rozpoczęcia nauczycielom pracy już po licencjacie. Chcemy też rozbudowywać szkoły, aby zwiększyć liczbę klas. Inną rzeczą jest to, w jaki sposób myślimy o reformie edukacji. My zamiast reform proponujemy ewolucję.  

Daria Gosek-Popiołek powiedziała: 

Dzieci w 6. klasie podstawówki nagle włączono w zupełnie nowy tryb. Za naszych rządów reformy będą mogły być wprowadzane dopiero od roczników rozpoczynających szkołę na danym poziomie edukacyjnym. Mam 6 letnią córkę i nie mogę pogodzić się z tym, że naprawa szkoły nastąpi dopiero, jak z niej wyjdzie. Ja nie chcę mówić jej, że jest straconym pokoleniem, musimy zacząć prace natychmiast. Ponadto edukacja seksualna i równościowa to jest coś co jedynie Lewica może przeprowadzić w Polsce. Wciąż spotykamy się z tym, że w szkołach nie ma psychologów, nie ma profesjonalnej opieki i dzieci są pozostawiane samym sobie. 

Anna Tarczyńska powiedziała:

Chcemy wyprowadzić religię ze szkół. Religie zajmują dwie godziny w tygodniu, proponujemy przenieść religie do salek katechetycznych i zastąpić ją na przykład lekcjami angielskiego. Nie chodzi tu o to by zwalczyć religie, bo lewica nie jest przeciwko religii. Chcemy, jak mówi z resztą Biblia, oddać cesarzowi co cesarskie i Bogu co boskie. Szkoła to nie jest miejsce na religię i czas z tym skończyć.  

Przystanek „Tanie Leki” 

 Autobus Czyste Tanie Leki

Włodzimierz Czarzasty powiedział: 

Jestem po ciężkiej chorobie płacę co miesiąc 400 zł za leki na receptę dlatego znam i czuje ten temat, bo się z nim spotykam na co dzień. Leki za 5 zł to nie jest żadna fanaberia. W Anglii to wprowadzono i my to wprowadzimy w Polsce. To daje 6 miliardów obciążenia. Ale według szacunków 8 miliardów z budżetu państwa idzie na Kościół. Chcemy, by w każdym szpitalu był oddział geriatryczny. W Polsce lekarzy geriatrów jest najmniej w Europie. Chcemy też, by były w końcu dzienne domy opieki. Seniorzy muszą mieć prawo się spotkać wymienić uśmiech, być blisko siebie. Ponieważ seniorzy potrzebują pielęgnacji chcemy również wprowadzić dodatek opiekuńczy tak aby każdy kto tej opieki potrzebuje ją otrzymał. Chcemy też wprowadzić emeryturę minimalną na poziomie 1600 zł. To zrównałoby także emerytury mężczyzn i kobiet. Bo emerytury kobiet są o 30% niższe. Lewica proponuje również wprowadzenie renty wdowiej. Powinno być tak, że gdy osoba traci swoja partnerkę lub partnera mogła skorzystać z 50 proc. renty lub emerytury, która ta osoba pobierała. Jeżeli jedna osoba z dwóch w domu umiera, to nie jest tak, że kosztów jest podwójnie mniej. To tak, jakby myśleć, że grzeje się połowę domu.  

Adrian Zandberg powiedział:

Dziś stoimy pod Kancelarią Premiera. To tu stały pielęgniarki i my razem z nimi wiedzieliśmy, że niedofinansowanie służby zdrowia, pielęgniarek, lekarzy doprowadzi nas do ściany. I tak się stało. Lewica idzie w tych wyborach z programem ratowania służby zdrowia. Musimy zwiększyć finansowanie opieki zdrowotnej jak we wszystkich europejskich krajach do 7,2 proc. PKB. Nasz program jest pisany przez specjalistów i lekarzy. Jedną z nich jest dobrze znana wam rezydentka Kaja Filaczyńska - jedna ze współautorek tego programu, z którą tak TVP walczyło podczas strajku rezydentów. Musimy walczyć o lepszą służbę zdrowia i tylko my mamy odwagę by to zrobić, zwiększając finansowanie pozwolimy zwiększyć liczbę lekarzy, uratować zamykane oddziały i zapełnić tą lukę jaka powstała w kadrach. Smutna prawda jest taka, że przez 30 lat korzystaliśmy z kadry którą wychowała PRL. Teraz za to mamy do czynienia z ogromną dziurą i my musimy to teraz ratować. Nigdy nie pozwolimy na pomysły z lat 90. Na segregowanie ludzi na tych, których stać i których nie. Polska Konstytucja mówi o publicznej powszechnej służbie zdrowia i właśnie dlatego to Lewica zapewni.  

Robert Biedroń powiedział: 

Zabraliśmy państwa przez ostatnie tygodnie w podróż do przyszłości. Porzuciliśmy państwo ksenofobiczne, narodowe, bo taką wizję przedstawia nam prezes Jarosław Kaczyński. Zabraliśmy was w podróż do Polski uśmiechniętej, nowoczesnej, Polski która nikogo nie wyklucza. Prawa kobiet, czyste powietrze, tanie leki i nowoczesna edukacja. To cztery przystanki które odwiedziliśmy. Jest jeszcze jeden przystanek. 13 października - gdzie musimy wykonać najtrudniejsze z tych wszystkich zadań budowy Polski albo rękę w rękę z biskupami, albo szczęśliwą wspólną Polskę. I tego państwu życzę i taka była nasza podróż, którą znów rozpoczniemy w parlamencie 13 października! 

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023