fbpx
Łączy nas przyszłość!
Lewica

Złożymy na Konwencie Seniorów wniosek o opinię Komisji Weneckiej w sprawie projektu zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnychKomisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy i niezależnym ciałem eksperckim, który skupia najwybitniejszych specjalistów prawa konstytucyjnego, którzy również na potrzeby Unii Europejskiej wydają opinię co do praworządności w poszczególnych krajach. 

Anna-Maria Żukowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Podczas dzisiejszego i wczorajszego posiedzenia Sejmu, jak również podczas Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka z ust pana posła Kality oraz innych reprezentantów obozu Zjednoczonej Prawicy, nasłuchaliśmy się wielu nieprawdziwych frazesów - „Konstytucja jest w Polsce najwyższym prawem i prawu unijnemu nic do tego i musi się schować pod Konstytucją”. Tak nie jest. Zgodnie z protokołem 17, który jest załącznikiem do Traktatu Lizbońskiego, zobowiązaliśmy się do uznania prymatu prawa wspólnotowego nad prawem krajowym. Jest też w tym temacie sprawie bogate orzecznictwo TSUE, np. sprawa Flaminio Costa vs. ENEL. Każdy absolwent wydziału prawa i administracji, każdego uniwersytetu w Polsce zna te orzeczenia na pamięć i wie dobrze co one oznacza. Nie ma takiej możliwości, aby prawo wspólnotowe nie było respektowane w krajach unijnych, ponieważ oznaczałoby to, iż nie jesteśmy krajem unijnym i nie respektujemy zasad, które obowiązują wszystkie kraje UE.  

Nie ściągajmy sobie nieszczęścia na głowę oraz widma potencjalnych sankcji. Złożymy na Konwencie Seniorów wniosek o opinię Komisji Weneckiej w sprawie projektu zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych. 

Krzysztof Śmiszek podczas konferencji prasowej powiedział: 

Walec PiS-owskich zmian jedzie bardzo szybko, Lewica ma propozycje i apeluje do marszałek Sejmu, a także do projektodawców ustawy nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i innych ustaw, aby wstrzymać się nad procedowaniem do czasu wydania przez Komisję Wenecką opinii.  

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy i niezależnym ciałem eksperckim, który skupia najwybitniejszych specjalistów prawa konstytucyjnego, którzy również na potrzeby Unii Europejskiej wydają opinię co do praworządności w poszczególnych krajach.  

Mamy propozycję, abyśmy wyhamowali, abyśmy nie musieli na gwiazdkę prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu przynosić gotowej ustawy o sądach powszechnych, ponieważ ten prezent może okazać się złym prezentem, łamiącym polską Konstytucję oraz ustaleniami wspólnotowymi.  

Poczekajmy na niezależną opinię Komisji Weneckiej, jeśli się okaże, że tamten projekt jest w pełni zgodny ze standardami europejskimi, to możemy dalej rozmawiać o tej reformie, ale do czasu wydania tej opinii wyhamujmy i poczekajmy. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem
2023